تامپو

 اگر شکل محصولات‌تان یا دسته‌بندی آن‌ها به‌صورت محدب، مقعر، استوانه‌ای، زاوایای مرکب یا کروی شکل است فرایند چاپ بر روی آن‌ها با دستگاه‌های قدیمی سخت است. پس راه حل چیست؟ می‌توانید از  چاپ تامپواستفاده کنید.دستگاه‌های چاپ تامپوبه دلیل ویژگی هزینه پایین چاپ و امکانات زیاد در صنایع و کاخانجات مورد توجه قرار گرفته‌اند.

چاپ تامپو چیست؟ 

ازچاپ تامپوبا عنوان Pad Printing یا چاپ بالشتکی هم یاد می‌شود.  چاپ تامپو با استفاده از محفظه پر از رنگ و پدی که دارد فرایند چاپ غیر مستقیم را انجام می‌دهد. فرایند به این صورت است که دستگاه با استفاده از پد سیلیکونی، تصویر دو بعدی از یک صفحه را بر می‌دارد. بعد از برخورد پد به محل رنگ و قرارگیری تصویر روی آن، پد به محصول مورد نظر برخورد می‌کند و فرایند چاپ تکمیل می‌شود.

به صورت خلاصهفرایند چاپ تامپو در تصویر زیر آورده شده است؛

فرایند چاپ تامپو

انواع پدهای چاپ تامپو

انواع گوناگونی ازپدهای تامپوسیلیکونی وجود دارد که به عنوان انتقال‌دهنده رنگ در بخشمواد مصرفی و قطعات دستگاه تامپوساخته می‌شوند. با توجه به کاربرد، سختی، اندازه قطعه مورد استفاده قرار می گیرند.

 • پد استاندارد

از انواع رایج پدهای استاندارد می‌توان به استاندارد سفید با کد 39 Shore 00 Si اشاره کرد. از ویژگی این پدها می‌توان به نرمی مناسب و کیفیت مناسب تصاویر اشاره کرد.

 • پد  FDA

این نوع از پدها پایه آلومینیومی دارند و در برابر پاره شدن مقاوم‌اند. از پدهای FDA در صنایع دارویی و غذایی بیشتر استفاده می‌شود.

 • پد با طول عمر بالا

از پدهایی که با این نوع ویژگی در بازار وجود دارد، می‌توان به پدهایی با کد 54 Shore 00 Si و  44 Shore 00 Si اشاره کرد. طول عمر پد  چاپ تامپو به ویژگی‌هایی مانند میزان تورم، خواص آنتی استاتیک و مقاومت در برابر سایش‌های مکانیکی بستگی دارد.

 • پد AreX

این نوع پدها به عنوان پدهای خشک شناخته می‌شوند چراکه رنگ روغنی مورد استفاده در محفظه خاصی تعبیه شده است و از روغنی شدن سطح جلوگیری می‌کند. بیشتر در صنایع الکترونیکی مورد استفاده قرار می‌گیرند. از طرفی در برابر سایش‌های مکانیکی نیز مقاوم هستند.

 • پد StarX

این گروه از پدها به آسانی فعال می‌شوند و در برابر سایش مکانیکی مقاوم بوده و دارای ویژگی ضد الکتریسیته هستند. 

 • پد آبی

اگر می‌خواهید چاپ دقیق یا چاپ برجسته انجام دهید و در صنعت چاپ ساعت مشغول به کار هستید می‌توانید از پدهای آبی استفاده کنید که دارای سختی مناسبی هستند.

انواع پد چاپ تامپو

کلیشه  چاپ تامپو 

یکی از مهم‌ترین بخش‌های فرایند چاپ این دستگاه، کلیشه آن است. طرح مورد نظر روی این صفحه حک می‌شود. به طور کلی می‌توان گفت کیفیت چاپ به کیفیت صفحه و تصاویر حک شده روی آن بستگی دارد.

انواع صفحات مناسب برای ساخت کلیشه  چاپ تامپو

در این بخش به توضیح انواع صفحات و کاربردهای آن پرداخته‌ایم.

 • ورق‌های فولادی

این نوع از صفحات به دلیل مقاومت به سایش و سختی تقریبا 65Rc برای کاربردهای تیراژ بالا مناسب است. حکاکی روی آن‌ها توسط محلول‌ها و فیلم‌های عکاسی حساس انجام می‌گیرد. این ورق ها معمولا 10 میلی متر ضخامت دارند. از صفحات کوچکتر با ضخامت 6 الی 8 میلی متر نیز  استفاده می شود. برخی از این صفحات کوچک تقریبا 0.5 میلی متر ضاخمت دارند که برای تیراژ های متوسط مناسبند. 

 • صفحات سرامیکی

این نوع صفحات جهت انتقال جوهر به چسب که نوعی رابط به شمار می‌رود به رنگدانه بالا نیاز دارد. این صفحات توسط لیزر حکاکی می‌شوند و سپس صفحات زیر نور UV قرار می‌گیرند. جنس این صفحات همان طور که از نامشان پیداست از از سرامیک تشکیل شده است بنابراین دارای عمر طولانی و مقاوم به سایش‌های مکانیکی هستند.

 • صفحات پلاستیکی

این صفحات از یک ورقه نازک فلزی تشکیل شده که با یک لایه پلاستیکی حساس به نور پوشیده شده است. بعد از قرار گیری صفحات در معرض نور خورشید می‌توان آن‌ها را با آب یا حلال شست‌وشو داد. معمولا این صفحاتچاپ تامپودر صنایع تولیدی کوچک کاربرد دارد چراکه فرایند چاپ سریع انجام می‌گیرد و انعطاف‌پذیری بالایی دارد.

 چاپ تامپو سیستم باز یا تیغه چیست؟

در سیستم چاپ تامپو تیغه به جای مخزن کاپ‌دار از تیغه استفاده می‌شود. درست است که قطعات سیستم تیغه نسبت به کاپ ارزان ترند ولی به دلیل آن که سیستم در هوای آزاد کار می‌کند ممکن است رنگ خشک شود.  برای جلوگیری از خشک شدن رنگ در انتهای کار نیز باید رنگ درون سیستم را جمع آوری کنید یا با سلفون روی آن را بپوشانید.

فرایند چاپ تامپو به‌صورت زیر است:

 • ابتدا رنگ در کاسه رنگ ریخته می‌شود.
 • سپس غلطک رنگ را روی سطح کلیشه جلو می‌برد و بعد رنگ توسط تیغه به عقب برده می‌شود.
 • تصویر اصلی حک شده بر روی کلیشه قرار می‌گیرد
 • در این قسمت از فرایند رنگ‌های باقی‌مانده به مخزن تعبیه شده جریان می‌یابد.
 • با برخورد پد به محل تصویر کلیشه، تصویر روی آن قرار می‌گیرد.
 • در انتها با برخورد پد روی قطعه، تصویر به سطح مورد نظر انتقال می‌یابد.
چاپ تامپو سیستم باز

رنگ‌های چاپ تامپو

تقریبا می‌توان گفت همه‌ی رنگ‌هایی که درچاپ تامپواستفاده می‌شود برای پردازش و تولید سریع تنظیم شده است.

 • ترکیب رنگ

برای ایجاد ترکیب رنگ از انواع اتصال دهنده‌ها مانند اپوکسی، پلی استر یا رزین های دیگر استفاده می‌شود. برای ایجاد ترکیب رنگ حرفه‌ای می‌توان از اجزای دیگری مانند همگن‌ساز، افزودنی‌ها و پرکننده بهره برد.

 • رنگ مخلوط

سیستم‌های رنگ مخلوط یک راه‌حل مقرون به صرفه می‌باشد که توسط تولیدکنندگان برای تولید تمام رنگ های Pantone و RAL  طراحی می‌‌کنند.

 • رنگ یک جز

در بسیاری از مصارف صنعتی نیاز است تا از چاپی استفاده کنند که رنگ آن ماهیت تک ماده‌ای داشته باشد، رنگ یه جز مناسب این کار است. مزایای رنگ یک جز عبارتند از؛ کاربرد بیشتر، طولانی بودن عمر رنگ و استفاده آسان.

 • رنگ دو جز

این رنگ بعد از خشک شدن فیزیکی، واکنش شیمیایی شروع می‌شود و این واکنش طی شش روز کامل می‌شود. این رنگ در برنامه های کاربردی مکانیکی مانند کیبورد یا سوئیچ استفاده می‌شوند. 

 • رنگ ال ای دی

رنگ LED به جای رنگ‌های UV استفاده می‌شود. از مزایای این رنگ می‌توان به سازگاری به محیط زیست و خشک شدن آسان‌تر اشاره کرد. از طرفی تولید ان آسان‌تر و عمر ماندگاری آن بیشتر است. به طوری که رنگ‌های ال ای دی بعد از عبور از خشک کن خشک می‌شود.

برخی از مزایای  چاپ تامپو 

 • از  چاپ تامپومی‌توان برای چاپ بر روی سطوح سه بعدی و تمام محصولات در هر شکل و اندازه‌ای استفاده کرد.
 • فرایند چاپ حتی بر روی سطوح ناهموار نیز از درجه کیفیت بالایی برخوردار است.
 • در  چاپ تامپو از پدهایی با جنس لاستیک سیلیکونی استفاده می‌شود که حشرات را دفع می‌کند و به آسانی جوهر را انتقال می‌دهد.
 • چاپ تامپو می‌تواند تصاویر تک رنگ تا تصاویر رنگارنگ را چاپ کند. به طور کلی می‌توان گفت این روش چاپ همه کاره است.

 

انواع دستگاه تامپو:

چاپ تامپو دستی یا رومیزی: این نوع از چاپ تامپو برای تیراژ پایین کاربردی است.

چاپ تامپو تک رنگ: این دستگاه همانطور که از اسمش مشخص است، فقط با یک رنگ کار می کند.

چاپ تامپو چند رنگ: این نوع دستگاههای تامپو به دلیل استفاده از چندین رنگ، در پروژه های چاپی با حجم بالا کاربردی هستند.

 

نحوه کار دستگاه تامپو:

 1. طرح یا متن مدنظر در فتوشاپ یا هر برنامه گرافیکی دیگر ایجاد می شود.
 2. از طرح مدنظر، فیلم و کلیشه ساخته می شود.
 3. کلیشه در دستگاه چاپ تامپو، در جای خود جایگذاری می شود.
 4. رنگ از مخزن روی کلیشه کشیده می شود.
 5. پد سیلیکونی نرم، جوهر و طرح مدنظر را از روی کلیشه به روی خود منتقل می کند.
 6. سپس روی جسم قاب چاپ فرود می آید و طرح چاپی روی جسم اعمال می شود.

 

کاربرد دستگاه تامپو:

 با چاپ تامپو، طرح ها و تصویرهای گرافیکی با رنگهای مختلف را می توان را بر روی اجسام و اشیا اضافه کرد. چاپ تامپو در دو زمینه چاپ هدایا تبلیغاتی و چاپ قطعات صنعتی کاربرد دارد:

 • چاپ هدایای تبلیغاتی: چاپ روی خودکار، چاپ روی تیشرت و لباس، چاپ ظروف یکبار مصرف، چاپ روی لیوان، چاپ لوازم التحریر، چاپ لوازم ورزشی، چاپ روی لوازم خانگی، چاپ روی ظرف یکبار مصرف، چاپ روی بطری و…
 • چاپ قطعات صنعتی: چاپ قطعات خودرو و موتورسیکلت، قطعات صنعتی، چاپ لوازم اشپزخانه، چاپ لوازم پزشکی و …

 

مزایای چاپ تامپو:

 • یک روش ساده و ارزان برای چاپ روی سطح انواع مواد با هر شکل و اندازه می باشد.
 • به دلیل وجود پد منعطف، قابلیت چاپ انواع شکل ها در سطوح نامتقارن و ناهموار وجود دارد.
 • قابلیت چاپ تصویر با ریز جزئیات و همچنین چاپ انواع عکس ها با طرح ها و شکل ها پیچیده با بیشترین سرعت
 • تجهیزات و دستگاههای چاپ تامپو فضای زیادی را اشغال نمی کنند.
 • کار با این دستگاهها بسیار آسان است و یادگیری آنها خیلی راحت است.

 

خرید انواع دستگاه تامپو، با توجه به اطلاعات و جزئیات ارائه شده برای هر محصول، دربازار چاپ ایرانبر اساس بودجه ای که دارید، امکان پذیر است. شما می‌توانید با ورود به صفحه‌ی اختصاصی هر محصول، از مشخصات فنی و جزئیات قیمت وفروش دستگاه تامپواطلاع بیابید. 

در صورت عدم وجود کالای مورد نظر خود در لیست، میتوانید با پشتیبانیبازار چاپ ایرانتماسبگیرید.