جوهر پرینتر جوهر افشان

جوهر پرینتر چیست؟

جوهر پرینتر، مایعی رنگی است که درکارتریج پرینترهای جوهر افشاناستفاده می شود و منبع تامین رنگچاپگرهای جوهر افشاناست. استفاده از جوهر و پرینترهای جوهر افشان برای چاپ تصاویر و انواع طرح های گرافیکی کاربردی است.
اکثر پرینترهای جوهرافشان چهار رنگ اصلی را پشتیبانی می کنند. چهار رنگ اصلی یعنی آبی، قرمز، زرد و مشکی. که در مدل های پیشرفته این تعداد رنگ بیشتر هم می شود. مثلاً بعضی مدل های جوهر کارتریج اپسون 5 رنگ دارند و بعضی مدل های جوهر کارتریج کانن 6 رنگ دارند.


انواع جوهر پرینتر جوهر افشان:

جوهر پرینتر بر اساس ساختار، به دو دسته تقسیم می شود:
جوهر مبتنی بر رنگ (dye based): این نوع جوهرها مایع هستند و شامل محلول رنگ می باشد.
جوهر مبتنی بر رنگدانه (pigment based): جوهرهای بر پایه پیگمنت، پودر فوق العاده ریزی است که ذرات جامد رنگی در مایع معلق شده است.

مقایسه جوهر Dye Base و Pigment Base:

جوهرهای Dye Base قیمت پایینی دارند و به دلیل سهولت استفاده در پرینترهای خانگی معمولا در بین مصرف کنندگان بیشترین مصرف را دارند. این نوع جوهر، به دلیلی ساختار مولکولی کوچک، شفافیت بالایی دارد، به سرعت در کاغذ جذب و خشک می شود و امکان پراکندگی و خراب شدن تصاویر کم است. بزرگترین عیب این جوهرها، این است که در برابر نور مقاومت و پایداری کمی دارند.
جوهرهای Pigment Base فرآیند تولید پیچیده ای دارند و نسبت به جوهرهای دای، در مقابل کمرنگ شدن مقاومتر و پایدارتر هستند. اما قیمت گرانی نیز دارند. 
*** جوهرای دای بعد از گذشت زمان کوتاه، کمرنگ می شوند ولی جوهرهای پیگمنت بسته به نوع کاغذی که مصرف می کنید می توانند تا 100 سال هم کیفیت رنگ و پوشش دهی خود را حفظ کنند. بسیاری از عکاسان این نوع جوهر را ترجیح می دهند.

 

شارژ مجدد کارتریج جوهر:

چون کارتریج جوهر، معمولا هزینه زیادی برای مصرف کنندگان دارد، شارژ کارتریج با جوهرهای با کیفیت بهترین گزینه است.
شما می توانید انواع جوهر پرینتر مرغوب و با کیفیت بالا را از بازار چاپ ایران تهیه کنید و کارتریج های چاپگرتان را شارژ کنید.


اجزای تشکیل دهنده ی جوهر:

 • لاک الکل (varnish): لاک الکل، پایه ی اکثر جوهرهاست.
 • پیگمنت (رنگدانه): رنگدانه ها، منبع تامین رنگ جوهرها هستند. رنگهای آبی، زرد و قرمز
 • آب دیونیزه شده: آب دیونیزه شده باعث می شود همه مواد با یکدیگر ترکیب و حل شوند.
 • اتیلن گلیکول: این ماده باعث می شود مانع از گرفتگی و مسدود شدن نازل های جوهر می شود.
 • EDTA: مخفف اتیلن دی امین تترا استیک اسید است. این ترکیب آاینده های فلزی را جذب میکند و اجازه ورد به کارتریج و هد چاپگر را نمی دهد و با این کار از مسدود شدن منافذ هد چاپگر جلوگیری می کند.
 • سیکلوهگزانون: این حلال، چگای بالایی نسبت به آب دارد و باعث می شود جوهر روی کاغذ بچسبد و بر روی آن تکان نخورد و لکه دار نشود.

سایر افزودنیها:

 • مات کننده ها و اکستندرها: مات کننده ها همانطور که از اسمش معلوم است، باعث می شود جوهر مات شود. اکستندرها(گسترش دهنده ها) شفاف کننده هستند و باعث میشود رنگها با شدت کمتری به نظر برسند.
 • پخش کننده ها (Dispersants): پخش کننده ها باعث می شوند تا جوهر به خوبی جریان یافته و بنابراین جوهر به راحتی به سطح چاپ منتقل شود.
 • رزین: رزین‌ها، مواد چسباننده جوهر هستند. یعنی باعث میشوند تا ذرات جوهر به هم بچسبند و همچنین باعث چسبیدن جوهر به سطح چاپ می شوند.
 • مرطوب کننده ها: این مواد بافت سطح جوهر را مشخص می کند و از کهنه شدن جوهر در طی زمان جلوگیری می کند.
 • کف زداها: فرکانس حباب و کف با این ماده، تنظیم می شود.
 • مشتقات آمینی: برای تنظیم سطح pH جوهر استفاده می شود.
 • بیوسیدها و باکتریواستات ها: این موارد از رشد باکتری ها و قارچ ها جلوگیری می کنند.
   

قیمت جوهر پرینتر:

با توجه به مواد تشکیل دهنده جوهر که در بالا به آنها اشاره شد، در تشکیل جوهر مواد زیادی مصرف می شودو فرآیند سخت و پیچیده ای دارد. این عوامل باعث گران بودن قیمت این ماده ی مصرفی پرینترها می شود.
همچنین در سیاست های اقتصادی تولیدکنندگان پرینترهای جوهر افشان، اساس بر این است که سود بیشتر را از موادمصرفی مانند کارتریج و جوهرها به دست بیاورند. یعنی پرینترها با قیمت مناسب و اقتصادی به فروش میرسد اما مواد مصرفی با قیمت بالایی عرضه می شود.


خرید جوهر پرینتر جوهرافشان:

از انجایی که وضح و خروجی چاپ، در پرینترهای جوهر افشان به کیفیت و مرغوبیت چاپ وابسته است، بهتر است در خرید جوهر دقت بالایی داشته باشد و مرغوبترین جوهر را انتخاب کنید.
ست کامل و تک رنگ جوهر انواع پرینتر جوهر افشان را در فروشگاه بازار چاپ ایران می توانید به صورت آنلاین و در لحظه خرید کنید. 
برای خرید جوهر پرینتر 2 نکته را رعایت کنید:
مدل و برند پرینتر خود را به صورت دقیق بدانید. چون دستور العمل های تهیه ی جوهر، بسته به شرکتی که آن را تولید می کند( HP، Epson، Canon) کمی متفاوت است.
نوع جوهر سازگار با پرینترتان را مشخص کنید. دو نوع Dye و Sublimation . کدام یک با پرینتر شما سازگار است؟

همچنین برای مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر در مورد جوهرهای پرینتر، می توانید با کارشناسان بازار چاپ ایران در تماس باشید.