دستگاه بارکد خوان

شما در حال مشاهده کالاهای گروه دستگاه بارکد خوان هستید و می‌توانید با کلیک روی هر یک از بارکد خوان ها، اطلاعات مربوط به هر محصول را مشاهده و خرید کنید.

 

دستگاه بارکد خوان چیست و چه کاربرد هایی دارد؟

تقریبا در تمام فروشگاه‌ها و مغازه ها روی هر محصولی برچسب بارکد را مشاهده کرده اید.

بارکد خوان یا بارکد اسکنر از جمله ماشین های اداری است که بارکدها را ردیابی و پردازش میکند و به رایانه ارسال می کند. بارکدها در دو نوع دسته بندی می شوند:

بارکد های خطی: به این نوع بارکد ها، بارکدهای یک بعدی نیز گفته میشود. که از یک سری خطوط با فواصل و قطر های مختلف تشکیل می شود.

بارکدهای ماتریسی: به این نوع بارکد ها، بارکدهای دو بعدی نیز گفته میشود. این بارکد ها از یک سری مربع سفید و سیاه که در یک فضای شطرنجی وجود دارند تشکیل می شود و نسبت به بارکد های خطی میزان اطلاعات بیشتری از محصول را می توانند نگهداری کنند.

 

مزایای استفاده از بارکد خوان

نیروی انسانی که به صورت دستی و سنتی اطلاعات را وارد میکند، معمولا خطا و اشتباهاتی دارد. با استفاده از بارکدخوان این اشتباهات به صورت محسوس کم می شود.

ثبت و ذخیره دسته بندی کالاها و داده های یک مجموعه در سریعترین زمان و آسانترین روش انجام می شود. که این داده ها به ویژه برای مدیریت موجودی مفید هستند.

در کمترین زمان، به اطلاعات ثبت شده می توان دسترسی پیدا کرد.

افزایش بهره‌وری، خودکارسازی فرایندها و کاهش هزینه‌های نیروی انسانی

بهبود کارهای سازمانی به واسطه ارائه اطلاعات دقیق و مناسب

همچنین خریدهای سریعتری را برای مشتریان فراهم می شود.به جای وارد کردن دستی کد، مقدار و قیمت، تنها کاری که انجام می شود اسکن بارکد کالاهایی است که مشتری خریداری می کند و در نتیجه پرداخت سریعتر انجام می شود.

فروش انواع بارکد خوان

معایب سیستم های بارکد خوان

فرایند بارکد گذاری و چسباندن بارکدها روی محصولات نیاز به هزینه دارد و زمان بر است. مخصوصا اگر کسب و کارتان کوچک است، صرف این هزینه ها اصلا منطقی نیست.

عملیات انبارداری واحدهای فروش باید با تولیدکنندگان سازش داشته باشد تا فرایند بارکدگذاری با مشکل و یا نقص مواجه نشود.

هزینه خریداری دستگاههای بارکدخوان و به دنبال آن تامین و پیاده سازی تجهیزات و ایجاد زیرساخت‌ها می‌تواند زیاد باشد.

علاوه بر معایب سیستمی بارکد خوان، گاهی نیز ممکن است مشکلاتی در حین فرایند چاپ بارکد اتفاق بیفتد. مانند:

چاپ بارکدهای بسیار کوچک یا بسیار بزرگ

بارکد لبه‌های عمودی، گرد یا ناصاف

برچسب‌های بارکد چین خورده یا پوسته شده

بارکدهای ناخوانا و یا رنگ و رو رفته

پس دادن جوهر

حاشیه نور ناکافی

و ...

 

انواع بارکدخوان از لحاظ تکنولوژی

بارکد خوان  CCD: در بارکد خوان های CCD سنسورهای نوری در یک ردیف قرار گرفته‌اند و حساس به نور هستند. هر یک از این حسگرهای ریز یک الگو ایجاد می‌کند، سپس بارکد خوان هر یک از این الگوها را در قالب یک الگوی واحد جمع‌آوری می‌کند و بارکد را میخواند.

این نوع بارکدخوان ها از دقت بالایی برخوردارند. از معایب آن‌ها این است که برای اسکن کردن بارکد باید به آن نزدیک شوند. همچنین نمی‌توانند بارکدهایی را که از ردیف حسگر آن‌ها بزرگ‌تر یا طولانی‌تر باشد اسکن کنند.

بارکدخوان نوری: این نوع بارکدخوان از محصول عکس می‌گیرد و به cpu منتقل میکند و بعد از تجزیه و تحلیل اطلاعات بارکد را میخواند.

دستگاه بارکدخوان مبتنی بر دوربین: این بارکدخوانها از مجهزترین نوع دستگاه‌های بارکد اسکنر است که از یک دوربین فیلمبرداری برای خواندن استفاده می‌کند. نحوه عملکرد آن شبیه نوع قبلی بوده، با این تفاوت که در این مدل، به جای استفاده از حسگرها، از یک دوربین فیلمبرداری که صدها حسگر در خود دارد برای خواندن بارکد استفاده می‌شود.

بارکد خوان لیزری: این بارکد خوان، با استفاده از اشعه لیزری و پردازش بارکد، جزئیات محصول را می خواند.

از معایب بارکدخوان لیزری می‌توان به ضعیف شدن موتور و لیزرهای پرتابی آن به ‌مرور زمان نام برد که باعث کاهش دقت و حساسیت دستگاه می‌شود.

 

انواع بارکد خوان از نظر نحوه عملکرد

دستگاه بارکد خوان بی سیم: در مکان ها و فروشگاه هایی که لازم است دستگاه به طور دائم در فاصله های مختلف جابجا شود، استفاده از این نوع بارکدخوان الزامی است و باعث افزایش سرعت و آسان‌تر شدن کارها می شود. با این بارکدخوان می‌توانید به‌ راحتی اطلاعات هر محصولی را در هر مکانی ثبت و در زمان نیز صرفه جویی کنید.

بارکد خوان های بیسیم خودشان نیز به 2 نوع تقسیم می شود: بارکدخوان بی سیم wifi دار/ بارکدخوان بی سیم بلوتوثی

دستگاه بارکد خوان با سیم: این نوع بارکد خوان از طریق سیم (از طریق پورت‌هایserial ، USB ، Parellal  و شبکه) به یک دستگاه مرکزی متصل هستند. که اتصال USB بیشترین استفاده را دارد. بارکدخوان های با سیم برخلاف بارکدخوان بی سیم، محدودیت‌ جابجایی دارد و به همین دلیل ارزان‌تر می‌باشد.

دستگاه بارکد خوان دست آزاد: این نوع بارکد خوان، دارای اسکن باز و تمام جهت می باشد و معمولا به‌ طور ثابت در محل مورد استفاده فیکس می شود و بارکد محصولات را از مقابل و یا زیر آن رد می‌کنند تا دستگاه بتواند آن را اسکن کند. در استفاده از این دستگاه نیازی به تراز کردن بارکد محصولات مماس با دستگاه نیست.

بارکدخوان یک بعدی: این نوع بارکدخوان ها توانایی خواندن بارکدهای چاپ شده به صورت خطی را دارند بهمین دلیل آنها را یک بعدی می نامند.

در فروشگاه های کوچک عموما خرید یک بارکد خوان یک بعدی کافی است.

بارکدخوان دوبعدی: بارکد خوان های دو بعدی یا چند پرتو معمولا ابعاد بزرگتری نسبت به نوع تک بعدی دارند.

معمولا این نوع بارکدخوان ها در فروشگاه های بزرگتر و مراکز خرید برای سرعت بخشیدن به کارها و افزایش دقت بیشتر، استفاده می شود.

 

قیمت دستگاه‌های بارکد خوان و معتبرترین برند

تنوع دستگاه های بارکد خوان در بازار به قدری زیاد است که نمی توان قیمت ثابتی را برای آن ها تعیین کرد.

قیمت دستگاه‌های بارکدخوان نسبت به مدل دستگاه متفاوت است. مثلا بیسیم بودن یا باسیم بودن یا هر مدل دیگر روی قیمت موثر است. شما باید با توجه به بودجه و نوع کاربردی که دارید اقدام به خرید کنید و مورد استفاده قرار دهید.

علاوه بر مدل، برند دستگاه نیز روی قیت موثر است. از برندهای مطرح بارکدخوانها، میتوان به هانیول، دیتالاجیک، نیولند،پوزیفلکس،میوا، اسکار، اچ ‌پی و ...اشاره کرد.

بارکد اسکنر

نکات مهم برای خرید بارکد خوان

در هنگام خرید بارکد خوان این نکات را مدنظر قرار دهید:

به طراحی فیزیکی و وزن بارکدخوان دقت کنید مخصوصا در نمونه های دستی و بی سیم که صندوق دار باید آن را کل روز در دست بگیرد. دستگاه باید سبک، کم وزن و خوش دست باشد.

قدرت و توانایی های دستگاه را بررسی کنید. مثلا اگر در کسب و کارتان به اسکن بارکد های عریض و بزرگ نیاز دارید، دستگاه بارکد خوان انتخابی شما باید بتواند از پس آن برآید. یا اگر به طور مداوم در حال حرکت و جابه جایی هستید، اسکنرهای بیسیم آزادی بیشتری به شما می دهند.

میزان صنعتی بودن: اینکه بارکدخوان در مقابل عوامل محیطی چقدر مقاومت دارد نکته مهمی است. برای مثال در انبار های صنعتی با آلودگی‌های محیطی بالا، بارکدخوان‌های مقاوم باید مورد استفاده قرار بگیرند.

تعداد خوانش در دقیقه: دستگاه در یک دقیقه توانایی خوانش چند بارکد را دارد.

مدت زمان نگه داشتن شارژ در حین کار: مدت زمان نگه داشتن شارژ در بارکدخوان‌های بی سیم بسیار مهم است.

مدت زمان شارژ: چه مدت طول می‌کشد تا بارکدخوان بی سیم بطور کامل شارژ شود.

فاصله قرائت بارکد: بارکد اسکنر از چه فاصله‌ای توانایی اسکن کردن بارکد را دارد؟

خوانش یک بعدی یا دو بعدی: اگر تنوع محصول زیادی دارید بارکد خوان های دوبعدی مناسب ترین گزینه است.

اگر دنبال بارکد خوان ارزان هستید، بارکد خوان تک بعدی نسبت به بارکدخوان های دو بعدی از قیمت مناسب تری برخوردار است.

اگر قصد خرید بارکدخوان بی ‌سیم دارید، به فناوری بلوتوث و وایرلس آن توجه کنید.