دستگاه چاپ ریسوگراف

کاربرد دستگاه ریسو

دستگاه چاپ ریسوگراف معروف به ریسو ، از پرکاربردترین ماشین های اداری است که جهت تکثیر یک برگ با تیراژ بالا مورد استفاده قرار می گیرد . ریسو در میان دستگاههای چاپ دستگاهی است که  بیشترین تعداد چاپ در کوتاه ترین زمان ممکن را ارائه میدهد.

با دستگاه چاپ ریسوگراف، میتوانید انواع سربرگ اداری و تجاری، انواع تراکت تبلیغاتی، پاکت نامه، کتاب، فاکتور، سرنسخه و ... در تیراژهای بالا را چاپ کند.

نحوه چاپ ریسوگراف معمولا تک رنگ می باشد و ولی در صورت لزوم می توان از 2 رنگ نیز استفاده کرد و سفارشات را به چاپ رساند.

 

عملکرد دستگاه ریسوگراف

دستگاه ریسوگراف در سه مرحله کار چاپ را انجام می دهد:

اسکن کردن- انتقال دقیق تصویر- چاپ با سرعت بالا

با استفاده از یک اسکنر دقیق از نسخه ‌ای که چاپ خواهد شد، نمونه‌ ای بر روی استنسیل آماده می ‌شود. سپس استنسیل بر روی درام قرار می گیرد؛ از این درام می ‌توان برای چاپ ده هزار نسخه استفاده کرد. بعد از این که مستر سازی انجام شد تیراژ مورد نیاز انتخاب می ‌شود. در نهایت با عبور متوالی کاغذ ‌ها از روی درام در حال چرخش عملیات چاپ با سرعت بالا انجام می‌ شود.

*** برخي از دستگاه هاي ريسو قابليت اتصال به كامپيوتر را دارند و مستقيماً مستر را با فايلي كه از كامپيوتر دريافت مي كنند مي سازند و شروع به چاپ می کنند.

از برندهای مطرح دستگاههای ریسوگراف میتوان ریسو و ریکو را نام برد.

ریسو RZ

سایز کاغذ چاپ در ریسوگراف

حداکثر سایز در دستگاه های ریسوگراف معمولی A4 است. اما در دستگاههای حرفه ای ریسوگراف سایزهای A3 و B4 نیز پشتیبانی می شود.

انواع ریسوگراف بر اساس سایز کاغذی که پشتیبانی میکنند دسته بندی می شوند. به طور کلی ریسوگراف در سه سایز A4- A3-AB4 دسته بندی می شود. هرکدام از این سایزها، نشان دهنده سطح چاپ دستگاه می باشد.

 

دستگاه های ریسوگراف از چه مرکب های رنگی می تواند استفاده کند؟

21 رنگ استاندارد می توانند استفاده کنند: مشکی، آبی، آبی متوسط، قرمز، سبز، صورتی فلورسنت، نارنجی فلورسنت، بنفش، خاکستری روشن و طلایی.

با این رنگها، طیف گسترده ای از رنگها و طرح ها را می توان به دست آورد.

 

مزایای دستگاههای ریسوگراف

 • مقرون به صرفه از لحاظ اقتصادی و زمان برای کارهای چاپ در تیراژهای بالا
 • سرعت بالای چاپ
 • کیفیت بالای چاپ از اولین کپی تا تیراژ 10000 نسخه و ...( به دلیل وجود اسکنر و فرآیند استنسیل سازی)
 • هزینه پایین مواد مصرفی
 • امکان چاپ بر روی انواع کاغذ 60 تا 200 گرمی
 • امکان اتصال به کامپیوتر و چاپ مستقیم از طریق کامپیوتر
 • هزینه بسیار ناچیز سرویس و تعمیر و نگهداری دستگاهها
 • نیاز به گرم یا خنک شدن دستگاه نیست و امکان استفاده ساعت‌ ها‌ی متوالی از دستگاه وجود دارد (به دلیل نداشتن سیستم حرارتی)
 • سهولت کار با دستگاه
 • هزینه برق مصرفی کمتر در دستگاه های ریسو نسبت به دستگاه های فتوکپی
RISOMF9450

معایب دستگاه های ریسو

 • این دستگاه فقط امکان چاپ روی انواع کاغذ 60 تا 200 گرمی را دارد و سایر کاغذهای چاپ را پشتیبانی نمی کند.
 • رنگهای قرمز، مشکی و سرمه ای که در دستگاههای ریسو استفاده می شود نمیتوانند در حین چاپ باهم ترکیب شوند و باید به صورت غیر ترکیبی و مجزا کار کنند.
 • چاپ دوطرفه در ریسو، بی کیفیت است و عملا فایده ای ندارد. چون در حین چاپ یک سایه چاپی ایجاد می شود، چاپ فقط روی یک طرف امکان پذیر است و طرف دیگر از لحاظ بی کیفیت شدن چاپ، استفاده نمی شود.
 • زمان خشک شدن بین هر رنگ تقریبا یک روز است. به همین دلیل چاپ تصاویر چند رنگ چند روز طول می کشد.
 • درام دستگاه های ریسو معمولا گران است.
 • مستر ریسوگراف یکبار مصرف است به همین دلیل ریسوگراف براي هنگامي كه قرار باشد از يك صفحه به تعداد زياد (حداقل ۲۰۰ عدد چاپ كنيد) مناسب است چراکه مستر در اين سيستم يك بار مصرف است.

 

قیمت دستگاه ریسوگراف

قیمت دستگاههای ریسوگراف بر اساس مدل و برند متفاوت است و همچنین بر اساس قابلیت هایی که دستگاهها دارند. همچنین نو و استوک بودن دستگاه نیز روی قیمت موثر است.

قیمت دستگاه‌ های استوک ثابت و مشخص نیست. قیمت ریسو استوک بر اساس عملکرد دستگاه تعیین می‌ شود و کیفیت و کارایی در دستگاه های استوک بسیار اهمیت دارد.

هر چه کارکرد دستگاه بالاتر باشد، وضعیت سلامت دستگاه نامطلوب خواهد بود. بنابراین موقع خرید دستگاه ریسو استوک فقط قیمت را در نظر نگیرید. زیرا کیفیت دستگاه اهمیت بسیار بالایی در طول عمر و کارایی آن دارد.

 

خرید دستگاه چاپ ریسوگراف

خرید دستگاه ریسوگراف در بازار چاپ ایران، با توجه به اطلاعات و جزئیات ارائه شده برای هر محصول، بر اساس بودجه ای که دارید ، امکان پذیر است. شما می‌توانید با ورود به صفحه‌ی اختصاصی هر محصول، از مشخصات فنی و جزئیات قیمت و فروش ریسوگراف در انواع مدل ها اطلاع بیابید.

در صورت عدم وجود کالای مورد نظر خود در لیست، میتوانید با پشتیبانی بازار چاپ ایران تماس بگیرید.