رول کاغذ حرارتی فیش پرینتر

رول کاغذ حرارتی، کاغذی است که درفیش پرینترهامورد استفاده قرار می گیرد. صندوق های فروشگاهی، عابر بانک ها، آزمایشگاه و … که بیشترین استفاده از فیش پرینترها را دارند، اقدام به تهیه این رولها می کنند.

معمولا دو سایز رول حرارتی بیشترین استفاده را دارند:

 8 سانتی/ 5.2 سانتی

گرماژ استاندارد پرینترهای حرارتی ۵۴ الی ۵۸ گرم می باشد که این بازه دارای کشش استاندارد کاغذ است تا به کاتر و موتور کشنده پرینتر فشار کمتری وارد شود.

 

دسته بندی کاغذهای حرارتی:

کاغذ حرارتی عمدتاً در دو دسته کاغذ پوشش دار و کاغذ استاندارد تولید می‌شود.

کاغذ حرارتی پوشش دار:

روی این کاغذهای حرارتی، شکل خاصی از پوشش قرار می‌گیرد تا از صدمات احتمالی مانند لمس شدن، کم رنگ شدن در مواجهه با نور آفتاب، تار شدن تصویر در مواجهه با حرارت بالا جوگیر شود و در برابر آب و انواع مواد روغنی افزایش طول عمر داشته باشد. از این نوع کاغذها برای چاپ مدارکی با اهمیت تر مانند رسید های بانکی و … استفاده می شود.

 

کاغذ حرارتی استاندارد:

این کاغذ برخلاف کاغذ پوشش دار، پوشش ندارد و قطر آن بین ۸۰-۹۰ میکرون می باشد. کاغذ استاندارد معمولاً در مراکزی نظیر رستوران رایج است که که در آنها چاپ مدارکی با اهمیت متوسط یا کم اهمیت نیاز است. این نوع کاغذ می‌تواند بین ۷ تا ۲۰ سال بسته به شرایط نگهداری، خوانا باقی بماند.

 

ویژگی هایرولکاغذ حرارتی مرغوب:

کیفیت بالای کاغذ و ماندگاری طولانی، کاملاً صاف و بدون پرز جهت سهولت حرکت در پرینتر، پوشش کاملا یکنواخت روی سطح کاغذ

***هر چه کیفیت و مرغوبیت مواد به‌کاررفته در ساخت رول حرارتی بهتر باشد، کیفیت و ماندگاری چاپ نیز بیشتر خواهد شد.

 

نحوه عملکرد رول حرارتی:

ساختار و پوشش کاغذ حرارتی به گونه ای است که فقط با حرارت هد دستگاه و بدون نیاز به جوهر و تونر، عمل چاپ را انجام می دهد. این نوع فناوری در بخش های مختلف كاربرد دارد.( دستگاه های پوز، دستگاههای خود پرداز، صندوقهای فروشگاهی، انواع پرینتر حرارتی و ...)

كاغذ حرارتی كه با یك پوشش ویژه از رنگ و افزودنی های مناسب پوشانده می‌شود. هنگامی که این پوشش تا بالاتر از دمای ذوب خود گرما ببیند، رنگ با اسید واکنش نشان می‌دهد و از حالت بی‌رنگ به شکل رنگی تغییر می‌یابد.

معمولاً پوشش در معرض گرما به رنگ سیاه در می‌آید، ولی گاهی رنگهای آبی و قرمز نیز به کار می‌روند.

نتیجه اعمال حرارت به پوشش کاغذ حرارتی، یك تصویر واضح و شفاف بدون نیاز به جوهر یا نوار است.

 

فواید استفاده از کاغذ حرارتی

با استفاده از ان کاغذها، دیگر نیازی به جوهر، تونر و یا کارتریج نیست.

پرینترهای حرارتی یا فیش پرینترها به دلیل استفاده از کاغذ حرارتی، از پرینترهای دیگر بسیار سریع‌ تر هستند.

چاپ های انجام شده روی این نوع کاغذ نسبت به انواع دیگر کاغذ، چاپ تمیز تر و باکیفیت تر دارند.

فناوری چاپ حرارتی بسیار بی سروصدا تر نسبت به چاپهای دیگر است.

احتمال گیر کردن این کاغذ ها در پرینتر بسیار کم است

 

تفاوت بین کاغذ معمولی و کاغذ حرارتی:

رول های حرارتی پوششی مخاط از رنگ و مواد شیمیایی دارند و متفاوت از مکانیسم چاپ با کاغذهای معمولی دارند.

رول های حرارتی سطح تقریبا نرمی دارند و نوشتن روی آن ها با خودکار سخت است در حالی که  کاغذهای معمولی مانند اینطور نیستند.

 

لایه های کاغذ رول حرارتی:

کاغذ رول حرارتی شامل سه لایه است:

لایه بستر:بستر فقط کاغذ است.

لایه پایه: این لایه از نشاسته ، ژلاتین و نمک های قلیایی پوشیده می شود. این لایه باعث می شود حرارت از طریق کاغذ حرکت کند.

لایه فعال: این لایه شامل مواد شیمیایی است که باعث می شود کاغذ در برابر حرارت واکنش نشان دهد.

 

آیا می توان از کاغذ حرارتی در یک چاپگر عادی استفاده کرد؟

استفاده از کاغذ حرارتی در چاپگرهای معمولی و بالعکس استفاده از کاغذهای معمولی در چاپگرهای حرارتی به هیچ وجه توصیه نمی شود. کاغذهای حرارتی به طور خاص برای پرینترهای حرارتی طراحی شده اند، به همین دلیل اگر از چاپگر غیر حرارتی استفاده می کنید  نتیجه خوبی نخواهید داشت.

 

خرید رول حرارتی:

به دلیل کاربرد و مصرف فراوان رول حرارتی در فیش پرینترها و صندوق‌های فروشگاهی، خرید عمده این محصول مقرون به‌صرفه‌تر هست. فروش اینترنتی رول حرارتی در انواع سایزها، در بازار چاپ ایران با قیمت مناسب در حال انجام است. می‌توانید قیمت رول حرارتی را با سایر فروشگاه‌ها مقایسه کنید و سپس اقدام به خرید کاغذ حرارتی نمایید.

هنگام خرید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

رنگ

انتخاب اندازه مناسب کاغذ: رول های حرارتی زیادی موجود است که هرکدام با توجه به نیاز مشتری اندازه های مختلفی دارند. انتخاب اندازه مناسب کاغذ به شما در صرفه جویی در هزینه و وقت کمک می کند.

عرض کاغذ

ماندگاری چاپ

کشور تولید کننده

کیفیت

سازگاری با چاپگر شما: مدل چاپگر رسید خود را در گوگل سرچ کنید و یا از کارشناسان بازار چاپ ایران راهنمایی بگیرید تا متوجه شوید چه نوع کاغذ حرارتی با چاپگر شما سازگار است.

 

روشهای حفظ و نگهداری رول حرارتی

اگر اقدام به خرید عمده رول حرارتی کرده اید باید طوری آنها را نگهداری کنید که کاغذها یکپارچگی خود را حفظ کنند. برای این منظور موارد زیر را در نظر داشته باشید:

رولها را تا حد امکان در مکانی تاریک نگهداری کنید.(ترکیبات پوشش این کاغذها به نور (اشعه ماورا بنفش) حساس است و ممکن است با افزایش قرار گرفتن در معرض نور احتمال محو شدگی دارد و باعث کاهش کیفیت تصویر می شود.)

رطوبت نسبی مکان نگهداری بین 45 تا 65 درصد باشد.(در مکان های مرطوب، احتمال جذب رطوبت و خراب شدن وجود دارد علاوه بر تخریب امکان دارد پوشش نیز واکنش نشان دهد و تغییر رنگ بدهد.)

و دمای محیط باید زیر 77 درجه فارنهایت باشد.

دور نگه داشتن حلالهای آلی مانند الکل و مایعات تمیز کننده: این مواد اگر با کاغذهای حرارتی تماس داشته باشند، کاملا رنگ روی سطح کاغذ را از بین می برند و عما دیگر نمی توانید از کاغذها استفاده کنید.

حفاظت از گرد و خاک: گرد و غبار باعث می شود براقیتی که رول های حرارتی دارند کاهش پیدا کند و کدر به نظر برسند. همچنین استفاده از رول های حرارتی دارای گرد و غبار در چاپگر شما مشکل ایجاد می کند و بر عملکرد چاپگر تأثیر می گذارد.

 

قیمت رول حرارتی

قیمت رول حرارتی به عوامل مختلفی بستگی دارد. شرکت سازنده، کیفیت و ماندگاری چاپ، متراژ رول، رنگ کاغذ رول، نوع چاپ رول و طول کاغذ رول حرارتی ازجمله مواردی است که روی قیمت موثر است.

جهت استعلام قیمت به روز و خرید انواع رولهای کاغذ حرارتی با کارشناسان بازار چاپ ایران درتماسباشید.