ریبون لیبل پرینتر

ریبون لیبل پرینتر:

ریبون، مهمترین مواد مصرفی دستگاه های لیبل پرینتر است که برای چاپ بر روی برچسب‌‌ها و لیبل‌‌ها به ‌کار می‌رود و متناسب با نوع لیبل و چاپگر انتخاب می‌شود. کیفیت ریبون، مستقیما روی چاپ تاثیر می گذارد.

ریبون ها معمولا به صورت رول و در سایزهای استاندارد تولید و در بازار عرضه می شوند.

ریبون ها که به صورت یک نوار پلاستیکی پوشیده از جوهر هستند  به دو روش رول می‌شوند.

ریبون‌های (Ink Outside) : ریبون هایی که جهت بیرونی آن، عملیات چاپ را انجام می‌دهد. این ریبون ها در پرینترهای لیبل زن کاربرد دارد.

ریبون های (Ink Inside): ریبون هایی که جهت داخلی آن عملیات چاپ را انجام می‌دهد. این ریبون ها برای دستگاه‌های تاریخ‌ زن کاربرد دارد.

 

نحوه کارکرد ریبون:

ریبون، جوهر مخصوصی است که کار چاپ به ‌وسیله آن روی برچسب‌ها و لیبل‌ها انجام می‌شود و دقیقا کارکردی شبیه کاربن دارد. یک طرف ریبون حرارت را از هد چاپگر می گیرد و طرف دیگر چاپ را روی برچسب انتقال می دهد.

رول ریبون به دور مرکز یا core چاپگر پیچیده می‌شود. مرکز یا core معمولا یک اینچی یا دو اینچی است. از مرکزهای یک اینچی بیش‌تر استفاده می‌شود.

 

انواع ریبون لیبل پرینتر:

ریبون های موجود در بازار، از لحاظ شکل ظاهری تفاوتی ندارند ولی از لحاظ مواد تشکیل‌دهنده، کیفیت و قیمت متفاوت هستند. علاوه بر آن هر نوع برچسب، ریبون مخصوص به خود را برای چاپ دارد و باید حتما سازگار باشد تا کیفیت چاپ بالایی ایجاد شود.

۴ نوع ریبون لیبل پرینتر وجود دارد:

 

ریبون وکس Wax Ribbon:

این نوع ریبون برای چاپ روی لیبل های کاغذی مات و نیمه براق و بعضا برای لیبل های صدفی مناسب است.

از ویژگی های ریبون وکس میتوان به حساسیت به سایش و رطوبت، ماندگاری و مقاومت متوسط قابل قبول اشاره کرد. این نوع ریبون به دلیل قیمت مناسب و اقتصادی در مقایسه با سایر ریبون‌ ها همواره پرفروش بوده و متقاضیان زیادی دارد.

 

ریبون وکس رزین Wax Resin Ribbon:

این نوع ریبون برای چاپ روی برچسب‌های کاغذی و پلی پروپیلن(PP)، پی وی سی(PVC)، شفاف(Transparent)، لیبل‌‌های خرد شونده(Security Label)  مناسب است.

از ویژگی های ریبون های وکس رزین، میتوان به مقاومت و ماندگاری چاپ بالا اشاره کرد. همچنین از لحاظ مقاومت در برابر سایش و رطوبت نسبت به ریبون‌ های وکس در سطح بالاتری قرار دارند.

این ریبون نسبت به وکس مقاومت بهتری از خود نشان می‌دهد اما نسبت به رزین مقاومت کم‌تری دارد و به همین دلیل قیمت کمتری نسبت به رزین دارد.

 

ریبون رزین Resin Ribbon:

این نوع ریبون برای چاپ روی ليبل‌هایی که حساسیت ویژه ای دارند و نیاز به چاپ با ماندگاری طولانی مدت هست مناسب است. مانند: لیبل های متال(Metal)، پی‌ وی‌ سی(PVC) و تايوك(Tyvek) .

*** هرچقدر درصد رزین به‌کار رفته در ریبون بیشتر باشد، مقاومت آن بالاتر و قیمت آن نیز بیشتر خواهد بود.

از ویژگی های ریبون رزین، میتوان به کیفیت چاپ بالا، ماندگاری زیاد، مقاومت در برابر حلال ها، سایش و رطوبت اشاره کرد. این نوع ریبون با کیفیت‌ترین و مقاوم‌ترین ریبون در میان ریبون‌های چاپ لیبل است.

 

ریبون سوپر رزین Supper Resin Ribbon:

این نوع ریبون برای چاپ روی لیبل‌‌های پی وی سی (PVC)، پشت متال (Silver Label)، خرد شونده (Security Label)، شفاف (Transparent)، برچسب گارانتی (VOID Label) مناسب است.

از ویژگی های ریبون سوپر رزین میتوان به مقاومت، کیفیت و ماندگاری بالا اشاره کرد. این نوع ریبون بیشترین مقاومت را در برابر رطوبت، سایش و دیگر عوامل محیطی و صنعتی دارد.

 

سایز ریبون پرینتر لیبل زن:

سایز ریبون ها با توجه به سایز لیبل‌ها و نوع دستگاه لیبل پرینتر متفاوت است.

برای پرینترهای صنعتی و بعضی از لیبل پرینترهای رومیزی جدید، سایزهای استاندارد ریبون به صورت زیر است: (طول 300 متر، عرض های متفاوت)

 (ریبون 300×110)

 (ریبون 300×70)

 (ریبون 300×80)

 (ریبون 300×60)

 (ریبون 300×40)

***البته ریبون در طول های 300 و 450 متر هم تولید می شود. عرضها برحسب میلی متر می باشد.

 

برای چاپگرهای رومیزی کوچک و برخی چاپگرهای قدیمی، سایزهای استاندارد به صورت زیر است: (طول 75 متر، عرضها متفاوت). عرضها برحسب میلی متر می باشد.

 (ریبون ۷۵×۱۱۰)

 (ریبون ۷۵×۶۰)

 

نکاتی درباره خرید ریبون:

ریبون ها همانطور که در بالا اشاره کردیم متنوع هستند و باید بر حسب کاری که دارید و نوع عملکردی که از ریبون دارد، اقدام به خرید آن کنید.

توصیه می شود ریبون با کیفیت و مرغوب تهیه کنید، ریبون بی کیفیت به پرینتر شما آسیب می‌رساند.

متراژ ریبون را براساس نیازی که دارید خرید کنید.

 

پیش از اقدام به خرید ریبون با کارشناسان فروش بازار چاپ ایران در تماس باشید تا بهترین و با کیفیت‌ترین ریبون و مناسب با لیبل و دستگاه پرینتر شما معرفی و عرضه شود.