ریسو

تاریخچه چاپ به چندهزار سال قبل برمی‌گردد و با پیشرفت تکنولوژی تا به امروز، به شکل کنونی درآمده است، صنعت چاپ هم در مصارف صنعتی و خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. انواع دستگاه‌های چاپ وجود دارد کهدستگاه چاپ ریسوگرافیکی از آن‌ها می‌باشد. شرکت تولیدی ژاپنی به نام ریسوگراف در دستگاه‌های چاپ خود ازچاپ داپلیکیشناستفاده می‌کند. اگر می‌خواهید بدانیدریسوگراف چیست؟در ادامه مقاله همراه ما باشید.

درمورد دستگاه ریسوگراف چه می‌دانید؟

اگر بخواهیم رو راست باشیم، در حقیقت ریسوگراف جز انواع چاپ به شمار نمی‌رود چرا که نام یک شرکت ژاپنی هست که دستگاه‌های ریسوگراف تولید می‌کند. نام اصلی چاپی که توسط این دستگاه به کار برده می‌شود، داپلیکیشن هست. 

چاپ داپلیکیشن به معنای چاپ دو رویه یا چاپ دوگانه از یک صفحه هست به طوری که محتوای صفحه در هر دو طرف کاغذ چاپ می‌خورد. 
 

چاپ داپلیکیشن در دستگاه چاپ ریسوگراف


دستگاه ریسوگراف رنگی

همان طور که از نام دستگاه پیداست، برای چاپ رنگی از چهار رنگ عمده‌ سیان (Cyan)، مگنتا (Magenta)، زرد (Yellow) و سیاه (Black) که به اختصار CMYK نیز شناخته می‌شوند، استفاده می‌کند. در مقایسه با پرینتر‌های رنگی، علاوه بر آن که هزینه چاپ پایین بوده، سرعت و کارایی دستگاه نیز بالا هست. 

از ریسوگراف رنگی در چاپ انواع بروشورها، پوسترها، کتاب‌ها، کارت‌های تبریک، و سایر موارد تبلیغاتی مختلف استفاده می‌شود.

اگر بخواهیم از دستگاه‌های ریسوگراف چهار رنگ مثالی بزنیم، موارد زیر را داریم؛

 • دستگاه ریسوگراف کام کالر؛شرکت RISO تولید کننده دستگاه‌های کام کالر ComColor هست که برای چاپ‌های تیراژ بالا و صنعتی کاربرد دارند. در این نوع دستگاه بدون استفاده از تونر و فقط با اعمال تغییر دما، متن و تصاویر روی کاغذ چاپ می‌شوند. از دستگاه‌های کام کالر می‌توان ریسوگراف کام کالر 7050 را نام برد.
 • دستگاه ریسوگراف ریکو؛شرکت ریکو علاوه‌ بر تولیددستگاه‌های کپیو اداری در تولید سایر دستگاه‌ها مانند ریسو گراف نقش به‌سزایی دارد. از آن‌ها می‌توان در مدارس، دفاتر اداری و غیره استفاده کرد.
 • دستگاه‌های ریسوگراف ez  و  rz و cr1610 و cr 1630 و hc5500؛این نوع از دستگاه‌ها به دلیل مواد مصرفی ارزان قیمت و مقرون به‌صرفه توانسته‌اند در بازار جایگاه بالاتری نسبت به سایر برندها بگیرند. همچنین برای شرکت‌ها، دفاتر و چاپ‌خانه‌هایی که از حجم کاری بالا برخوردار هستند، مناسب هست.

خرید دستگاه ریسوگراف را از کجا انجام دهیم؟

همه ما دغدغه این را داریم تا از کجا با کمترین قیمت وبالاترین کیفیت می‌توانیم دستگاه ریسوگراف را بخریم؟ در ادامه در این بخش از مطلب چند روش را معرفی کرده‌ایم.
 

خرید دستگاه ریسوگراف


نمایندگی ریسوگراف در شهرتان؛شما می‌توانید به دفاتر فنی مربوطه در شهرتان مراجعه کنید. از آن‌ها با توجه به نیازتان در مورد دستگاه‌ها مشاوره بگیرید و به صورت حضوری دستگاه را تهیه کنید.

فروشگاه‌های اینترنتی معتبر؛ یکی از راه‌های تهیهو خرید دستگاه ریسوگراف رنگی مراجعه آنلاین به فروشگاه‌های اینترنتی معتبر مانند دیوار یا بازار چاپ ایران هست. با این روش شما می‌توانید ویژگی‌ها و قیمت‌‌ها را باهم مقایسه کنید. 

چند نکاتی که بهتر هست به هنگام خرید دستگاه ریسوگراف به آن‌ها توجه کنید.

 • هنگام خرید به این نکته توجه کنید که از فروشنده یا تامین کننده معتبر خرید کنید که خدمات پس از فروش مناسبی ارائه می‌دهد.
 • قبل از خرید، قیمت چند مدل از دستگاه را با توجه به نیازتان از چند فروشگاه آنلاین و فیزیکی پیگیری کرده و مقایسه کنید تا انتخاب بهتری انجام دهید.
 • قبل از خرید، دستگاه را تست کنید یا از فروشنده بخواهید تا به شما نمونه چاپ شده ارائه کند تا از عملکرد و کیفیت چاپ مطمئن شوید.
 • نظرات و تجربیات سایر مشتریان را مطالعه کنید.

خرید دستگاه ریسوگراف استوک

این نوع دستگاه‌ها قبلا توسط شخص یا سازمان دیگری در خارج از کشور یا داخل ایران استفاده شده‌اند و الان به عنوان دستگاه استوک به فروش می‌روند. معمولا این دستگاه‌ها در مدارس، دفاتر، یا سازمان‌ها برای چاپ به کار می‌رفته‌اند و پس از مدتی از خدمت یا رده خارج شده‌اند. 

اگر بخواهیم به سوال "دستگاه ریسوگراف استوک چیست؟" کامل‌تر پاسخ دهیم، دستگاه‌هایی که از رده خارج  و توسط شرکت‌های بازرگانی وارد کشور شده و توسط فرد دیگری خریداری و استفاده شده‌اند. اگر این دستگاه را تهیه کنید به عنوان مالک چندم این دستگاه هستید. نسبت به نوع آکبند، با قیمت پایین تری عرضه می‌شوند.

مزایا و معایب خرید دستگاه ریسوگراف استوک ایران:

 • شما با هر نوع بودجه‌ای می‌توانید دستگاه مورد نیازتان را تهیه کنید.
 • تعمیرکارها با انواع مشکل به دلیل مدت زمان طولانی حضور دستگاه در ایران سروکار داشته‌اند، بنابراین مشکلات دستگاه سریع‌تر برطرف می‌شود.
 • به دلیل قدیمی بودن دستگاه، ویژگی‌های کاربردی آن نیز کمتر هست.
 • همچنین به دلیل استفاده طولانی از آن‌ها، ممکن هست خرابی بیشتری به بار آورند.

دستگاه‌های ریسوگراف استوک اروپا در ایران استفاده نشده‌اند، اگر شما دستگاه را بخرید اولین فردی هستید که صاحب دستگاهید. اگر مزایا و معایب آن را در نظر بگیریم. عبارتند از؛

 • نسخه استوک نسبت به نوع آکبند آن دارای قیمت کمتری هست.
 • از سلامت بیشتری برخوردار هست چرا که دستگاه کمتر استفاده شده است.
 • دستگاه امکانات و ویژگی‌های زیادی دارد و تقریبا دستگاه‌های مدرنی هستند.

خرید دستگاه ریسوگراف دست دوم 

نوسانات ارزی و افزایش قیمت کالاهای الکتریکی صنعت چاپ مانند ریسوگراف افراد را ترغیب می‌کند تا به تهیه ریسوگراف دیوار یا ریسوگراف دست دوم روی بیاورند. اما آیا خرید این نوع کالاها صرفه اقتصادی و کارایی لازم را دارد؟ بله، اما اگر از جای مطمئن خرید انجام دهید.

تخصص بازار چاپ ایران ارائه با کیفیت‌ترین دستگاه‌های استوک و دست دوم است.
 

حداقل و حداکثر قیمت دستگاه ریسوگراف چقدر است؟

قیمت ریسوگراف رنگی با توجه به برند و امکانات دستگاه متغیر هست. حداقل و حداکثر قیمت را به‌راحتی نمی‌توان تعیین کرد. اما ویژگی‌هایی وجود دارد که به شما کمک می‌کند تا در قیمت‌گذاری دستگاه دستتان باز باشد و به هنگام قیمت گرفتن از فروشنده یا تامین کنندگان سرتان کلاه نرود

برای مثالقیمت ریسوگراف 1630به نسبتقیمت ریسوگراف rz370ارزان تر هست چرا که دستگاه‌های با ویژگی‌های حرفه‌ای مانند چاپ در ابعاد بزرگتر و کیفیت بهتر قیمت بیشتری در مقابل دستگاه‌های کوچک و رومیزی دارند.

همان‌طور که در بخش قبل بررسی کردیم،قیمت ریسوگراف دست دومبه نسبت نسخه آکبند آن ارزان ترند.

هزینه‌های جانبی نیز در افزایش قیمت دستگاه تاثیرگذارند. از خرید مواد مصرفی گرفته تا هزینه تعمیر و نگهداری. مانند؛ قیمت مستر و مرکب ریسوگراف. به طور مثال قیمت ریسوگراف rz200 بالا هست چرا که مجهز به یک مخزن اضافه چاپ دو رنگ می باشد.

دستگاه‌هایی که خدمات پس از فروش و گارانتی مناسبی دارند ممکن است قیمت بالاتری داشته باشند. به طور مثال قیمت ریسوگرافبرند ریکوو کام کالر بالاهست.

اگر بودجه کافی برای خرید دستگاه ریسوگراف ندارید، با کارشناسان بازار چاپ ایران تماس بگیرید.
 

دستگاه ریسوگراف خود را در کجا به فروش برسانیم؟

برای فروش دستگاه ریسوگراف تان می‌توانید در پلتفرم‌های آنلاین مانند بازار چاپ ایران درج آگهی کنید. اطلاعات دستگاه و قیمت دلخواهتان را وارد کنید تا مشتریان بعد از بازدید آگهی با شما تماس بگیرند. 

از شبکه‌های اجتماعی مختلف مانند اینستاگرام یا تلگرام برای اطلاع رسانی فروش ریسوگراف استوک استفاده کنید یا در گروه‌ها و صفحات مرتبط با صنعت چاپ عضو شوید. 

اگر در نزدیکی محل زندگی‌تان، فروشگاه‌های معتبرخرید و فروش دستگاه‌های صحافیوجود دارد می‌توانید با فروشنده در خصوص فروش قطعات ریسوگراف و خود مشورت کنید.

برای این که در مدت زمان کوتاهی دستگاه‌تان را بفروشید، کافیست؛ عکس‌ با کیفیت از دستگاهتان بگیرید، سپس توضیحات دقیق در مورد وضعیت و ویژگی‌های آن ارائه دهید و در انتها قیمت منصفانه‌ای بر روی دستگاه بگذارید.

برای قیمت‌گذاری منصفانه با کارشناسان ما در ارتباط باشید.
 

مزایا و معایب ریسوگراف در مقابل دستگاه‌های فتوکپی چیست؟

دستگاه‌های ریسوگراف و دستگاه‌های فتوکپی هر یک مزایا و معایب خود را دارند. در زیر به برخی از آن‌ها اشاره کرده‌ایم؛

دستگاه ریسوگراف

دستگاه فتوکپی

کارایی خوبی در چاپ حجم بالا دارند.

دارای ویژگی‌های حرفه‌ای مانند توانایی اتصال به شبکه

هزینه چاپ به ازای هر برگ مقرون به صرفه هست.

هزینه چاپ در برخی موارد صرفه اقتصادی ندارد.

سرعت چاپ بالا هست.

سرعت چاپ پایین‌تری دارند.

به هنگام کار با دستگاه صدای بلندی تولید می‌شود.

سازگار با محیط اداری و رسمی هست.

در چاپ مستندات متنی و ساده عملکرد بهتری دارند.

تصاویر و جزئیات را بهتر انتقال می‌دهند.

رابط کاربری ساده‌ای دارد.

به دلیل رابط کاربری پیشرفته باید آموزش دید.

هزینه مواد مصرفی و تعمیر آن مقرون به صرفه هست.

هزینه مواد مصرفی و تعمیر آن بیشتر هست.

نیاز به گرم یا خنک شده دستگاه نیست.

دستگاه وسط کار نیاز به استراحت دارد.

هزینه برق مصرفی کمتر

هزینه برق مصرفی بیشتر

امکان چاپ بر روی انواع کاغذ 60 تا 200 گرمی

محدودیت گرمی ندارد.

درام دستگاه ریسو گران هست.

قیمت مناسبی دارد.

مستر ریسوگراف یکبار مصرف هست.

این قطعه وجود ندارد.

چاپ دو طرفه ریسو بی کیفیت هست.

چاپ و اسکن دورو با کیفیت هست.

چاپ تصاویر چند رنگ چند روز طول می‌کشد.

در روز می‌توان به تعداد دلخواه چاپ رنگی تولید کرد

رنگهای قرمز، مشکی و سرمه ای با هم ادغام نمی‌شوند

رنگ‌‌های دلخواه به راحتی باهم ترکیب می‌شوند.

 

دستگاه ریسوگراف چگونه کار می‌کند؟ از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

طرز کار ریسوگراف به گونه‌ای هست که کار چاپ را در سه مرحله انجام می‌دهد؛

 • اسکن کردن
 • انتقال دقیق تصویر
 • چاپ با سرعت بالا

با استفاده از یک اسکنر دقیق از نسخه‌‌ای که چاپ خواهد شد، نمونه‌ ای بر روی استنسیل آماده می‌‌شود. سپس استنسیل بر روی درام قرار می‌گیرد؛ از این درام می ‌توان برای چاپ ده هزار نسخه استفاده کرد. بعد از این که مستر سازی انجام شد تیراژ مورد نیاز انتخاب می‌‌شود. در نهایت با عبور متوالی کاغذ‌‌ها از روی درام در حال چرخش عملیات چاپ با سرعت بالا انجام می‌‌شود.
 

طرز کار دستگاه چاپ ریسوگراف


توجه کنید که برخي از دستگاه هاي ريسو قابليت اتصال به كامپيوتر را دارند و مستقيماً مستر را با فايلي كه از كامپيوتر دريافت مي‌كنند مي‌سازند و شروع به چاپ می‌کنند.

از لوازم یدکی ریسوگراف به موارد زیر می‌توان اشاره کرد؛

 • مرکب ریسوگراف
 • کاغذ کش ریسوگراف
 • سنسور ریسوگراف
 • مستر ریسوگراف
 • درام یا سیلندر ریسوگراف
 • موتور ریسوگراف
 • پرس ریسوگراف
 • توری فلزی ریسوگراف
 • ترمال هد ریسو گراف
 • پیکاپ رولر ریسو
 • توری پارچه ای ریسوگراف
 • شیلنگ پمپ مرکب دستگاه ریسوگراف
 • برد پاور دستگاه ریسوگراف
 • برد درایو دستگاه ریسوگراف
 • ناخنک زیر سیلندر ریسوگراف
 • چرخ دنده ریسوگراف

تمام مواد مصرفی و قطعات انواع مدل‌هایبرند ریسوو ریکو موجود هست. برای تهیه آن کافی‌ست با کارشناسان بازار چاپ ایران در ارتباط باشید.
 

دستگاه ریسوگراف را چگونه تعمیر کنیم؟ 

برای آموزش تعمیرات دستگاه ریسوگراف و رفع مشکلات ریسوگراف می‌توانید مراحل زیر را دنبال کنید؛ به دلیل ماهیت پیچیدگی آن بهتر هست با یک تعمیرکار در ارتباط باشید. شاید بپرسید چگونه؟ کافیست با بازار چاپ ایران تماس بگیرید و تا یک تعمیرکار ریسوگراف حرفه‌ای به شما معرفی کنیم.

اما اگر با مشکلات کوچک مواجه شده‌اید، موارد زیر کمک‌تان می‌کند؛

 • قبل از هر چیزی، دستگاه‌ را از برق بکشید و آن را خاموش کنید.
 • اگر مشکل در قسمت چاپ هست، ابتدا یونیت جوهر را بررسی کنید که آیا سالم هست یا خیر. حتی ممکن هست که کاغذ گیر کرده است.
 • برخی از مشکلات می‌تواند به خاطر کثیف بودن و زنگ‌زدگی قسمت‌های دستگاه باشد. راه‌حل آن است که با دقت قسمت‌های داخلی را پاک کنید.
 • یونیت‌های مصرفی مانند برس‌ها یا کلیشه‌ها ممکن است با گذشت زمان فرسوده شوند. پس باید آن‌ها را بعد از مدتی تعویض کنید.

اگر با خطاهای نمایشی مانند کدهای خطا ریسوگراف P01 روبه‌رو شده‌اید، دفترچه راهنمای دستگاه را برای تشخیص و رفع مشکل نگاهی بیاندازید. کد خطای P01 به معنی قفل بودن موتور اصلی دستگاه هست. 

سری کدها

توضیحات

520-531

سنسور پالس شمار موتور اصلی باید تمیز و چک شود.

521

سنسور پوزیشن B تمیز و بررسی شود.

524

یونیت کلمپ دستگاه به درستی در موقعیت خود قرار نگرفته هست.

538

درام به درستی درجای خود قرار نگرفته است.

در انتهای مقاله باید بگوییم که حداکثر سایز کاغذی که در دستگاه های ریسوگراف معمولی می‌توان استفاده کرد، سایز A4 است. اما در دستگاه‌های حرفه ای ریسوگراف سایزهای A3 و B4 نیز پشتیبانی می‌شود. همچنین از 21 رنگ استاندارد استفاده می‌کنند. مانند؛ مشکی، آبی، آبی متوسط، قرمز، سبز، صورتی فلورسنت، نارنجی فلورسنت، بنفش، خاکستری روشن و طلایی. با این رنگ‌ها، طیف گسترده ای از رنگ‌ها و طرح‌ها را می‌توان به دست آورد.