فتوکپی سیاه و سفید

با پیشرفت تکنولوژی همه ما فکر می‌کردیم که عصر کاغذ به پایان رسیده‌ است و نسخه‌های کاغذی اسناد به فرمت دیجیتالی تبدیل خواهند شد، اما می‌بینیم که همچنان کاغذ طرفداران خاص خود را دارد. یکی از روش‌های نگهداری از اسناد استفاده ازدستگاه فتوکپی سیاه و سفیدهست. برای آشنایی با دستگاه، نحوه عمکرد، ویژگی آن در ادامه همراه ما باشید.

در مورد دستگاه فتوکپی سیاه و سفید چه می‌دانید؟

اگر تجربه کاری در محیط‌های اداری را داشته باشید، همواره برای تولید نسخه‌های مشابه از اسناد، ازدستگاه فتوکپی سیاه و سفیداستفاده می‌کنند. برای تولید کپی متن و تصاویر با رنگ‌های سیاه و سفید به کار می‌رود و همانندخرید ماشین های اداری، خرید و فروش می‌شود.

اگر به دهه نود میلادی سفر کنیم، اولین کسی که دستگاه فتوکپی سیاه سفید را به دنیا معرفی کرد، جیمز وات بود. این دستگاه بر اساس میزان جوهری که بر روی کاغذ منتقل می‌کرد تقریبا تا یک قرن به کار گرفته شد.

دستگاه‌های فتوکپی سیاه و سفیداز چند قرن پیش تا به الان پیشرفت چشمگیری داشته‌اند تا کار را برای کاربران آسان کنند. به طور مثال؛ توانایی اتصال به شبکه، امکان اشتراک‌گذاری فایل‌ها در شبکه، انتقال اطلاعات از طریق پورت‌های USB و غیره.

 

عملکرد دستگاه فتوکپی سیاه و سفید

این دستگاه به وسیله انعکاس نور از صفحات که حاوی متن، تصویر و نمودار هست کپی برداری می‌کند. عملکرد دستگاه به گونه‌ای طراحی شده است که تمامی کاربران بتوانند به‌راحتی با آن کار کنند. در ادامهعملکرد دستگاه فتوکپی سیاه و سفیدرا به صورت گام به گام توضیح داده‌ایم؛

 • در وهله اول لازم هست تا برگه‌ای که می‌خواهید از آن کپی بگیرید را بر روی شیشه اسکن قرار دهید. سپس ویژگی‌های دلخواهتان مانند؛ تعداد نسخه کپی شده، اندازه کاغذها، کپی پشت و رو و چاپ به صورت افقی یا عمودی را تنظیم کنید.
 • دستگاه به وسیله منبع نوری که دارد برگه را اسکن می‌کند سپس در مناطقی که نوشته ندارد یا به اصطلاح سفید هست، ناحیه‌هایی که سیاه و نوشته دارند نور را بازتاب می‌کنند.
 • سپس در این مرحله بر روی photoconductor یک تسمه نقاله دوار هست یک سایه الکتریکی تشکیل می‌یابد. ( سطح photoconductor از یک ماده شیمیایی به نام سلنیوم پوشیده شده است). با چرخش تسمه، سایه الکتریکی نیز به همراه آن می‌چرخد.
 • درام جوهر با استفاده از ذرات تونر تسمه‌ی در حال گردش را می‌پوشاند. در ادامه، بار الکتریکی سایه به تونر منتقل می‌شود و تصویری جوهری از سند اصلی بر روی تسمه ایجاد می‌شود.
 • در حین این‌که بر روی تسمه اول دستگاه فتوکپی سیاه و سفیدیک ورق کاغذ از قیف وارد می‌شود، اعمال بار الکتریکی افزایش می‌یابد.
 • بار قوی موجود در کاغذ، به هنگامی آن به نزدیکی تسمه می‌رسد ذرات باردار تونر را جذب می‌کند. سپس به صورت کامل محتویات صفحه بر روی کاغذ منتقل می‌شوند.
 • برای ماندگار شدن تونر بر روی کاغذ، واحد کاغذ باید از واحد fuser عبور کند تا گرما و فشار بر روی کاغذ اعمال شود.
 • در نهایت نسخه‌های کپی شما آماده هست و از کنار دستگاه خارج می‌شوند. در ادامه شما می‌توانید برای استفاده آسان آن‌ها صحافی کنید.

دقت کنید که به دلیل عبور کاغذ از واحد fuser ممکن هست که کاغذ‌ها به پلیور شما بچسبند یا گرم باشد و دلیل آن مربوط به بار الکتریکی قوی ایجاد شده و گرمای اعمال شده هست.

شاید برای شما هم سوال باشد که دستگاه فتوکپی سیاه سفید در کجا به کار برده می‌شوند؟برای پاسخ به این سوال باید بگوییم که با توجه به نوع واحد اداری و کسب‌وکار از این دستگاه‌ها برای اهداف گوناگونی استفاده می‌کنند.

 • در محیط‌های اداری مانند ادارات دولتی و ارگان‌های عمومی برای کپی کردن اسناد مهم مانند قرارداد‌ها، فرم‌ها، پروپزوال‌ها و فاکتورها به کار می‌برند.
 • در حوزه‌های آموزشی مانند دانشگاه و مدارس در جهت تولید کپی کتاب‌های درسی، جزوات دانشگاهی یا در بخش اداری برای ثبت و نگهداری اسناد استفاده می‌کنند.
 • همچنین در مراکز چاپ و نشریه، برای چاپ کتاب‌های سیاه و سفید از این دستگاه‌ها کمک می‌گیرند.

استفاده از دستگاه فتوکپی سیاه و سفید مانند هر دستگاه دیگری دارای مزایا و معایب هست. این دستگاه‌ها به نسبت دستگاه‌های فتوکپی رنگی ارزان‌تر و مقرون به صرفه‌‌ترند. کاربری آسان دارند و می‌توان گفت هر کسی می‌تواند به راحتی از آن استفاده کند. 

این دستگاه‌ها از نظر اندازه و قیمت متنوع‌اند، بنابراین به هنگام خرید دست‌تان بازتر هست. در مقابل، فقط می‌توان نسخه‌های کپی سیاه و سفید را تولید کرد و کیفیت پایین‌تری به نسبت دستگاه‌های رنگی ارائه می‌کنند.

 

قیمت دستگاه فتوکپی سیاه و سفید به چه عواملی بستگی دارد؟ چقدر است؟

اگر چند سالی از خرید آخرین دستگاه فتوکپی سیاه و سفیدتان می‌گذرد و می‌خواهید آن را تعویض کنید؟ یا اولین تجربه خریدتان هست؟ فرقی ندارد. ما در این بخش به عواملی که بر هزینه‌های دستگاه فتوکپی سیاه و سفید تاثیر می‌گذارند، می‌پردازیم.

قیمت دستگاه فتوکپی سیاه و سفید

حجم کپی موردنیاز

دانستن تعداد برگه‌هایی که در ماه قرار هست کپی کنید مهم هست چرا که یکی از ویژگی‌های مهم به هنگام خرید توجه به میزان توانایی چاپ دستگاه در هر دقیقه هست. اگر شما جز افرادی هستید که به تازگی کسب‌وکاری را راه‌اندازی کرده‌اید، میزان چاپ 20 صفحه در هر دقیقه مناسب شماست.

اگر کسب‌وکاری دارید که در حال رشد هست یا دستگاه را می‌خواهید برای مدرسه و دانشگاه تهیه کنید، میزان  چاپ 40 صفحه در هر دقیقه برایتان کافی هست.

برای ارگان‌های دولتی و مشاغل بزرگ باید دستگاه‌هایی با عملکرد و سرعت بالا مانند توانایی تولید بیش از 100 برگ چاپ، خریداری شود. 

کیفیت چاپ یا به اختصار DPI

اگر به تولید کپی رنگی صفحات‌تان احتیاج ندارید، با انتخاب دستگاه فتوکپی سیاه و سفید می‌توانید در هزینه‌هایتان صرفه‌جویی کنید.دستگاه‌های کپی رنگیعلاوه بر آن که از قیمت بالاتری برخوردارند بلکه به کارتریج‌های بیشتری نیز نیاز دارند. معمولا به نسبت یک تونر معمولی سیاه شش برابر گران‌ترند.

کیفیت چاپ به جزئیات و وضوحی که دستگاه می‌تواند تولید کند، اشاره دارد و واحد اندازه‌گیری آن DPI یا نقطه در اینچ هست. وضوح ششصد دی پی آی یک رزولوشن معمولی هست که برای استفاده روزمره مناسب هست. اگر موارد تبلیغاتی یا بازاریابی را چاپ می‌کنید احتمالا به کیفیت بالاتری مثل 1200 DPI یا 2400 DPI نیاز دارید.

سرعت و عملکرد چاپ

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که برقیمت دستگاه فتوکپی سیاه و سفیدموثر هست، سرعت و عملکرد چاپ هست. هرچقدر واحد سنجش این ویژگی بالاتر باشد، دستگاه گران‌تر هست. سرعت چاپ می‌تواند در دستگاهی که حدود 20 کپی در دقیقه تولید می کند با دستگاهی که توانایی چاپ بیش از 100 کپی در دقیقه را دارد، متفاوت باشد.

چرخه کار ماهانه

چرخه کار ماهانه نشان‌دهنده آن هست که دستگاه فتوکپی چقدر می‌تواند به صورت ماهانه کار کند و تا چه اندازه بادوام هست. توجه کنید که حجم واقعی کار شما باید از چرخه کار ماهانه کمتر باشد تا بتوانید از دستگاه به مدت طولانی‌تری استفاده کنید.

در جدول پایین، با در نظر گرفتن ویژگی‌های کلیدی متناسب با نیازتان دستگاه‌هایی به همراه قیمت روز آن‌ها درج شده‌اند؛

جدول قیمت دستگاه فتوکپی سیاه و سفید

آیا خرید دستگاه فتوکپی سیاه و سفید استوک مقرون به صرفه است؟

جواب این سوال در صورتی بله هست، دستگاهی که می‌خواهید بخرید پاسخگوی نیازهای شما باشد.دستگاه فتوکپی سیاه و سفید استوکمعمولا بین 20 الی 50 درصد ارزان تر از دستگاه‌های آکبند هستند.در واقع دستگاه‌های استوک، دستگاه‌های دست دومی هستند که توسط تعمیرکاران ماهر بازسازی شده‌اند.

درست هست که به هنگام خرید دستگاه استوک هزینه کمتری پرداخت می‌کنید و می‌توانید کیفیت چاپ برابر با نسخه آکبند آن تولید کنید، خالی از لطف نیست که به هنگام خرید نکات زیر را مد نظر داشته باشید؛

 • از فروشنده‌ای که دستگاه‌های فتوکپی سیاه و سفید استوک تهیه می‌کنید، بپرسید که آیا به هنگام خرید ضمانت کیفیت و خدمات پس از فروش مناسبی ارائه می‌دهد؟
 • مطمئن شوید که دستگاه به خوبی کار می‌کند و سالم هست.
 • از هزینه‌های نگهداری و تعمیرات که ممکن هست بعدها پیش بیاید، مطلع شوید.
 • به این نکته نیز توجه کنید که دستگاه‌های فتوکپی استوک ممکن است عمر مفید کمتری داشته باشند.

بهترین دستگاه فتوکپی سیاه و سفید بازار کدام برند است؟ و چرا؟

به نظر ما، بهترین دستگاه فتوکپی سیاه و سفید آن هست که بعد از خرید اولا هزینه نگهداری و سرویس‌های دوره‌ای آن کمتر باشد. 

در ثانی، بعد از مدتی که با دستگاه کار کردید به دلیل برخی از مشکلات ممکن هست قطعات آن دچار فرسایش و خرابی شوند که نیاز به تعویض دارند یا مواد مصرفی آن تمام شود. اگر دستگاهی تهیه کنید که قطعات آن کمیاب باشند یا در شهرتان فروشنده‌ای وجود ندارد تا آن‌ها را برایتان تامین کند. حتی اگربهترین دستگاه فتوکپی سیاه و سفیدبازار را هم تهیه کرده باشید، کارتان با خلل‌های مختلفی مواجه می‌شود.

در انتها، باید دستگاهی تهیه کنید که همه‌گیر باشد. این به چه معناست؟ یعنی آن که تعمیر کار زیادی در شهرتان وجود دارد تا آن را بتوانند تعمیر کنند. ما به شماخرید دستگاه کپی سیاه و سفید ریکورا پیشنهاد می‌کنیم.

البته برندهای دیگری نیز وجود دارد که برایخرید دستگاه فتوکپی سیاه و سفیدمی‌توانید به آن‌ها نیز توجه کنید. مانند؛ دستگاه کپی سیاه و سفید شارپ، کونیکا، زیراکس، توشیبا و کانن.

در انتها باید بگوییم که خرید انواع دستگاه های کپی سیاه سفید، با توجه به اطلاعات و جزئیات ارائه شده برای هر محصول دربازار چاپ ایرانبر اساس بودجه‌ای که دارید امکان‌پذیر است. شما می‌توانید با ورود به صفحه‌ی اختصاصی هر محصول از مشخصات فنی و جزئیاتفروش کپی سیاه سفیداطلاع بیابید.

همچنین برای دریافتتعمیرات دستگاه‌های کپی سیاه سفید ریکودر تبریز و شهرهای اطراف می‌توانید با کارشناسان فروش بازار چاپ ایران در ارتباط باشید. سرویس های تعمیرات، تعویض قطعات، خدمات پس از فروش از جمله خدماتی است که واحد تعمیرات ریکو ارائه می‌دهد.