مرکب ابر فشرده لاستیک ورنی پودر صمغ زینک و داروی روتوش زینک دستگاه افست

چاپ افستیا لیتوگرافی از روش‌های مقرون به صرفه چاپ به شمار می‌رود، چرا که با صرف کمترین هزینه‌های جانبی می‌توانید مقدار انبوهی از صفحات را چاپ نمایید. در این نوع چاپ با استفاده ازقطعات و موارد مصرفی دستگاه افستتصاویر و رنگ‌ها از طریق غلطک‌هایی، روی صفحات فلزی حرکت می‌کند و در نهایت چاپی با کیفیت به شما ارائه می‌کند. 

قطعات و موارد مصرفی دستگاه افست

اگر برای شما نیز سوال است کهقطعات و موارد مصرفی دستگاه افستچیست؟ در ادامه به صورت مفصل بیان شده است.

قطعات و موارد مصرفی دستگاه افست

مرکب چاپ افست

درچاپ افست، ملزومات بسیاری وجود دارد که می توان به تک تک آنها اشاره نمود اما یکی از مهمترین آنها مرکب می باشد. می توان گفت مرکب چاپ افست، پایه و اساس پروژه های افست است.
مرکب چاپ افست، به دلیل غلظت بالا به مرکب های خمیری معروف است. اما چرا غلظت بالایی دارند؟ چون در چاپ افست، وقتی مرکب از زینک به روی سیلندرها و سپس کاغذ منتقل می شود ضخامت آن کاهش می یابد. بنابراین غلظت و رنگدهی مرکب باید به قدری بالا باشد که در طی این انتقال کیفیت رنگدهی بالایی را تامین کند.
البته این غلظت بر اساس نوعدستگاه افست، متفاوت خواهد بود. مثلا برای دستگاههای افست ورقی، غلظت مرکب باید برابر با ۵۵۰ تا ۵۰۰ پوآزو باشد. برای چاپ های افست رولی، غلظت مرکب بین ۹۰ تا ۱۸۰ پوآز و متغیر خواهد بود.

ویژگی های مرکب چاپ افست

فرمولاسیون مرکبهای افست برای چاپ روی سطوح صاف طراحی می شود همچنین نباید صفحات برآمده و گود باشند.
این مرکبها، هرچقدر رنگدانه بیشتری داشته باشند غلظت بالاتر و بالطبع رنگدهی بالایی خواهند داشت. مرکب افست، سیال است. اما این خاصیت سیالی باید به گونه ای باشد که رنگدانه ها بتوانند در آن حرکت کنند.
مواد مرکب چاپ افستباید به گونه ای باشند که با آب مخلوط نشوند. این خاصیت باعث می شود مرکب روی نواحی چاپ شونده زینک بچسبد و روی نواحی چاپ نشده جذب نشود.
در ترکیبمرکب افست، باید هیچگونه حلالی به کار نرود تا روی نوردهای لاستیکی خوردگی ایجاد نشود. همچنین باید مواد شیمیایی غیر مرتبط به کار برده نشود تا روی نوردهای فلزی نیز خوردگی ایجاد نشود. به طور کلی ویسکوزیته مرکب باید به قدری باشد که روی نوردها غلظت مورد نیاز حفظ شود و کیفیت چاپ بالا و پایدار باشد.

 

مرکب چاپ افست

 

اجزای تشکیل دهنده مرکب افست:

رنگدانه یا پیگمنت (ایجاد کننده رنگ مرکب)
رزین (برای دادن حالت چسبندگی به پیگمنت میدهد)
حامل: این ماده با رزین ترکیب می شود و نقش روان کننده و انتقال کننده رنگ را دارد.
افزودنی ها: برای بالا بردن کیفیتچاپ و بسته بندیو همچنین خشک شدن بهتر مرکب اضافه می شوند.

اصول نگهداری مرکب چاپ افست

مرکب افست را در مکان های گرم و دمای بالا نگه داری نکنید. هرچه دمای محیط بالا باشد، غلظت و چسبندگی مرکب بیشتر می شود و هنگام انتقال در میان سیلندرها کار مشکل می شود و فرایند کند میشود.
به هیچ وجه مرکبهای افست را هم نزنید. هم زدن مرکب بر اثر چرخش دستگاه‌های چاپ، غلظت مرکب را کاهش می دهد و روی خاصیت چسبندگی اش تاثیر می گذارد.
درچاپ افست، چهار رنگ مرکب مورد استفاده قرار میگیرد. برای انتقال صحیح رنگ ها، دستگاه مرکب ساز باید از نوبت چاپ هر رنگ اطلاع داشته باشد تا بتواند میزان چسبندگی هر رنگ را درجه بندی و اولویت دهی کند. مثلا در چاپ تر روی تر باید اولین مرکب دارای بایشترین میزان چسبندگی و آخرین مرکب دارای کمترین میزان چسبندگی باشد. در اینصورت بهترین بازدهی وکیفیت انتقال رنگ ها بدست خواهد آمد. 

مکانیسم خشک شدن مرکب چاپ افست

مرکب باید سریعا خشک شود تا بتوان بسته ها را جمع و بسته بندی کرد.
برای خشک شدن مرکب چاپ در سطح چاپی، پنج روش وجود دارد:
 1. روش نفوذی (جذب در سطح چاپی)
2. اکسیداسیون و پلیمریزاسیون
3. نشست سریع
4. روش حرارتی
5. تابش اشعه های IR و UV

انتخاب روش خشک شدن مرکب بستگی به جنس و اندازه بسته ها دارد.

 

مرکب چاپ افست

 

خرید و قیمت مرکب چاپ افست

همان اندازه که هزینه کاغذ در هزینه نهایی چاپ تاثیرگذار است، قیمت مرکب نیز در براورد هزینه ای چاپ مهم است. با توجه به اینکه هر دستگاه و هر نوع چاپ، مرکب افست با ویژگی های مخصوص به خود( غلظت/ تناسب ترکیب و بافت مرکب با جنس بسته بندی مثلا کاغذ یا گلاسه و .../ تطبیق رنگها/ نوع خشک شدن و ...) را دارد، نمیتوان قیمت دقیق برای این موضوع در نظر گرفت.

برندهای مطرح مرکب افست

برند های بسیاری در چاپ افست وجود دارند که از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند.
از برند های معتبرمرکب چاپ افست، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

 • مجستیک (Majestic)
 • شاینا (Shina)
 • کورینک (Korink)
 • هوادا (Huada)

هرچند قیمت در مسئلهخرید مرکب چاپ افستتاثیر زیادی دارد، اما به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که فاکتور اصلی یک چاپ خوب و مرغوب به کیفیت مرکب آن بستگی دارد. به همین دلیل در خرید آن دقت بالایی به خرج دهید و بهترین و مرغوبترین مرکب‌ها را تهیه کنید.

محلول پاک کننده زینک

این محصول هم در قطعات و موارد مصرفی دستگاه افست برای تمیز کردن موثر زینک از آن استفاده می‌شود. برای استفاده از ان محصول کافیست آن‌ را روی زینک بریزید و سپس پخش کنید در نهایت 20 ثانیه صبر کرده و سپس آن را پاک کنید. 

 

ابر فشرده چاپ افست

ابر فشردهیکی از لوازم ضروری برایدستگاه چاپ افستمی باشد و به عنوان تمیز کننده ی ویژه ی چاپ افست مورد استفاده قرار می گیرد. ماده ی اصلی اینابر اسفنجیاز فیبر خالص می باشد و کیفیت و دوام بالایی در مقابل کثیفی های ناشی از دستگاه چاپ افست دارد.ابر فشرده افست، بسیار انعطاف پذیر می باشد بدین ترتیب می توانید به آسانی آن را در جهت چپ و راست خم کنید. 

اسفنج مورد استفاده در دستگاه چاپ افست در برابر حلال هایی که برای مرکب چاپ مورد استفاده قرار می گیرند مقاومت بالایی دارد و دچار خوردگی نمی شود.  ابر فشرده افستقابلیت جذب آب بالایی دارد.

 در برابر عواملی نظیر کشش و فشار مقاومت بالایی دارد. ایناسفنج فشردهبسیار نرم است از این رو هیچ گونه خراشیدگی در سطح اجسام ایجاد نمی شود.

ابعادابر اسفنجی افستقبل از استفاده و بعد از استفاده متفاوت می باشد. پس از استفاده ابعاد ابر تغییر می کند و اندازه ی آن کوچکتر می شود.

هر قطعه ازابر اسفنجی ویسکوزهبه طور جداگانه و تکی توسط فیلم پلاستیکی به طور کامل بسته بندی می شوند. بسته بندی ابر اسفنجی به صورتی است که هیچ گونه گرد وغبار و کثیفی وارد بسته بندی ابر نشود. فیلم پلاستیکی پوشیده شده بر روی ابر در برابر رطوبت مقاوم می باشد. با توجه به بسته بندی مقاوم محصول می توانید آن را به آسانی ذخیره کنید. بدین ترتیب لازم نیست هر دفعه که ابر اسفنجی شما خراب شد اقدام به خرید این محصول کنید. کافی است چندین ابر خریداری کنید و آن را در انبار نگهداری کنید تا در مواقع لزوم از آن استفاده کنید.

 

لاستیک سیلندر افست

لاستیک سیلندر چاپ افست مناسب برای چاپ مقوا، کاغذ و فلز برای سطوح صاف استفاده می شود.

ویژگی لاستیک سیلندر افست با کیفیت:

 • مقاوم در برابر حلالها
 • مقاوم در برابر خوردگی و علامت دارشدن لبه
 • فشار تحمل فشار قوی
 • دارای قدرت کیک پذیری بالا
 • مناسب برای چاپ با ترام های بالا
 • قابل ترمیم با دارو


خرید لاستیک سیلندر افست:

لاستیک سیلندر، تصویر چاپی را به برگه منتقل می کند به همین دلیل تأثیر زیادی بر نتیجه چاپ دارد. هنگام خرید لاستیک سیلندر، به بافت سطح و ساختار و تراکم پذیری دقت کنید تا ببینید آیا تصویر چاپ شده با کیفیت مطلوب بر روی ورق ظاهر خواهد شد یا نه.

 

پودر خشک کن افست

از مواردی که در قطعات و موارد مصرفی دستگاه افستبه عنوان جداکننده استفاده می‌شود پودر خشک کن است. بر اساس نوع سطح چاپی از انواع پودرها استفاده می‌شود که اندازه ذرات آن‌ها متفاوت است. به طور مثال؛ برای سطوحی که ناهموارتر و ریزتر هستند از پودرهایی استفاده می‌شود که از دانه های بزرگتری تشکیل شده اند. 

 

ورنی چاپ افست

برای استحکام‌سازی بیشتر محصولات چاپی و افزایش زیبایی جلوه‌های بصری از پوشش‌های مختلفی استفاده می‌کنند که یکی از آن‌ها پوشش ورنی است که محصولات چاپی را در برابر خراش و آسیب‌های جزئی محافظت می‌کند و باعث جذابیت آن می‌شود. 

نکته: برای کارهای چاپی که در معرض مواد شیمیایی یا ر طوبت هستند و نیاز به عمر طولانی مدت دارند پوشش ورنی مناسب نیست و بهتر است از پوشش دیگری استفاده کنید. 

پوشش ورنی را هم می‌توان برای قسمتی از سطح چاپی یا برای پوشاندن تمام سطح آن استفاده کرد. همچنین در مرحله اعمال پوشش ورنی بایستی سطوح چاپی ورنی خورده در قسمت خروجی ماشین چاپ افست روی هم انباشته نشوند چراکه موجب پشت‌زنی سطوح در چاپ می‌شوند. 

 

ورنی چپ افست

 

جرم‌گیر نورد افست

برای جلوگیری از خاصیت بلورسازی نورد و لاستیک سیلندر، افزایش طول عمر آن‌ها  و حفظ درجه شور نوردها در حد استاندارد از جرم گیرهای مخصوص نورد استفاده می‌شود. این مورد جز اقلام پر مصرف قطعات و موارد مصرفی دستگاه افستاست که هنگام کار با آن نباید به با پلیت تماس داشته باشد.   

 

طلق مرکب‌دان افست

طلق‌های پاک‌کننده در بالای جدا کننده مخزن مکب قرار گرفته اند. وظیفه آن‌ها جلوگیری از جاری شدن مرکب اضافی روی نورد آن است. با عملکرد بهینه آن‌ها چاپی  با کیفیت خواهید داشت. طلق مرکب دان که از اقلام قطعات و موارد مصرفی دستگاه افستبه شمار می‌رود از فولاد ضد خوردگی یا لاستیک مقاوم در برابر مواد شیمیایی ساخته شده است.  

 

چسب دو طرفه افست

این چسب به صورت نوار چسب تولید می‌شود و در واقع فوم فشرده‌ای است که از دو طرف به چسب بسیار سخت و مقاومی آغشته شده است. این چسب صفحات کلیشه را روی سلندر دستگاه افست می‌چسباند و کیفیت چاپ را بالا می‌برد. چسب دو طرفه جزئی ازقطعات و موارد مصرفی دستگاه افستاست اما در برخی از تاسیسات نیز کاربرد دارد. 

 

دستکش ضد حلال افست

هنگام کار با حلال ها در چاپ افست باید از پوششی برای دستان خود استفاده کنید چراکه ممکن است با تماس تصادفی یا عمدی حلال ها با پوست موجب ایجاد مشکلاتی برایتان شود. دستکش ضد حلال افست از اقلام مهمقطعات و موارد مصرفی دستگاه افستاست که خاصیت ایمنی برای اپراتور دارد.

 

داروی روتوش زینک افست

داروی روتوش برای برای پاک کننده ترام و ک روی زینک به کار می‌رود و باید دارای ویژگی زیر باشد؛

 1. روی سطح زینک اکسیداسیون ایجاد نکند.
 2. تمام مواد اضافی را از  روی منافذ روکش پاک کند.
 3. برای اصلاح کردن یا پاک کردن دقت بالایی داشته باشد.

 

موتور دستگاه افست

موتورهای الکتریکی، بخش‌ها و قطعات دستگاه افست را به حرکت در می‌آورد. در کنار موتور، سلونوئیدها و کلاچ‌ها هستند که جز قطعات الکترومکانیکی بوده که جریان الکتریکی را فعال کرده و حرکت مکانیکی را به اجرا در می‌آورند.   

 

سینی اپارات دستگاه افست

برای دانستن وظیفه سینی اپارات باید نحوه عملکرد اپارات را مورد بررسی قرار دهیم؛ اپارات افست کاغذ را به صورت روان به سنجاق وصل می‌کند. سینی یا میز اپارات کاغذ را از نظر دوتایی کنترل نموده و در انتها کاغذ را به سنجاق می‌رساند.

 

صمغ زینک سوزی

یکی دیگر از مواد در صنایع  صمغ زینک سوزی است. برای افزایش تیراژ چاپ، ماندگاری بیشتر سطح تصویر بر روی زینک در حین چاپ و جلوگیری از ضعیف‌شدن زودهنگام زینک از عمل زینک‌سوزی استفاده می‌کنند. هنگام زینک‌سوزی پلیت را در دما و زمان معینی حرارت می‌دهند. برای افزایش دقت کوره نیز از سیستم اتوماتیک PLC و کنترلر تایمر و دما استفاده می‌کنند. 

 

اگر بخواهید پلیت را برای مدت طوانی نگهداری کنید. بایستی قبل از عمل زینک سوزی آن را صمغ بزنید. برای این‌کار مقداری صمغ را روی سطح زینک به صورت یکنواخت باید کشیده شود. 

صمغ زدن باعث حفاظت از اکسیدشدن سطح غیرتصویر (بخش آب‌دوست) می‌شود. از طرفی باید توجه داشته باشید که صمغ کیفیت و غلظت لازم را داشته باشد تا بتواند بر روی سطح غیر تصویر تاثیر بگذارد و دقیقا تا مرز بین سطح تصویر و غیر تصویر کامل پخش شود. 

پودر ضد پشت زن افست،  گیره لاستیک افستو ناخنی اسپید مستر  نیز از اقلام دیگر قطعات و موارد مصرفی دستگاه افستاست. تمام اقلام نام برده شده در طول و انتهای متن را می‌توانید به راحتی از بازار چاپ ایران تهیه نمایید در صورتی که نتوانستید محصولی را پیدا کنید کافی‌ست با کارشناسان ما تماس حاصل نمایید.