هد جوهر تسمه کریج و نوار انکودر پلاتر جوهر افشان

هد پلاتر

هدپلاتر جوهرافشانکه به آن هد پلاتر جوهری نیز گفته می شود، قطعه اصلی این پلاترها است. خرابی این قطعه، می تواند کارکرد کل دستگاه را از کار بیندازد.

هد پلاتر جوهر را از کارتریج می گیرد و آن را بر روی کاغذ پخش و چاپ می زند. به عبارتی وظیفه چاپ اسناد بزرگ مانند نقشه ها، بنر های تبلیغاتی ، تابلو های بزرگ و ... بر عهده این قطعه است.

 

نکاتی در مورد هد پلاتر:

دقت و کیفیت چاپ، اندازه چاپ و جزئیات چاپ پلاتر ها به هد آنها بستگی دارد.

تعداد نازل و نوع پاشش جوهر در هر هد پلاتر، موجب می‌شود تا کیفیت و ظاهر چاپ تعیین شود.

اصلی‌ترین تفاوت تولید کنندگان پلاترهای کانن، اچ پی و سایر برندها در کیفیت ساخت و تعداد نازل‌های هد پلاتر است.

هدهای پلاتر، قطعات الکتریکی پیچیده‌ای هستند. مدارهای الکتریکی موجود در هد، نحوه پخش شدن جوهر روی کاغذ را مشخص می‌کند.

ساختار هدهای پلاتر همانند هدهایپرینترهای جوهرافشاناست و باید در بازه‌های زمانی تعیین شده نسبت به سرویس یا تعویض آنها اقدام کنید.

هد دستگاه پلاتر

 

انواع هد پلاتر جوهر افشان:

بسته به اینکه هد پلاتر با چه نوع جوهر و با چه فناوری‌ای کار می‌کند، دسته‌بندی می‌شود.

هد پلاتر ها از لحاظ ساختار و نحوه کار به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. هد پلاتر پیزو یا Piezo و هد پلاتر حرارتی یا Thermal. تفاوت اصلی این دو نوع هد در روشی است که جوهر را جذب و سپس آن را روی صفحه پخش می‌کنند.

  • هدهای چاپ جوهر افشان پیزوالکتریک، از بارهای الکتریکی و ارتعاشات برای انتقال جوهر به کاغذ و ثابت کردن آن استفاده می‌کند. در هدهای پیزوالکتریک برای بیرون راندن جوهر از نیروی مکانیکی استفاده می‌شود. در این هد یک فیلم نازک وجود دارد که در برابر بار الکتریکی قرار می‌گیرد. پس از اینکه فیلم مرتعش شد جوهر از نازل بیرون آمده و جوهر روی کاغذ می‌نشیند.
  • از مزیت‌های هد پلاتر پیزو می‌توان به قدرت اندازه گیری قطرات جوهر اشاره کرد. با این قابلیت می‌توانید میزان استفاده از جوهر و نحوه چاپ را مدیریت کنید. هد پیزو اغلب در دو فرمت کوچک و بزرگ در پلاتر استفاده می‌شود.
  • هد پلاتر از نوع حرارتی است، همانطور که از نام آن پیدا است فرایند خروج جوهر به وسیله افزایش دما انجام می‌شود. به این صورت که هنگامی که جوهر به هد پلاتر می‌رسد، حرارت ایجاد شده توسط هد پلاتر باعث به جوش آمدن جوهر شده و سپس حباب‌هایی در جوهر ساخته می‌شوند که در نهایت از طریق نازل‌های هد پلاتر خارج شده و روی کاغذ اسپری می‌شوند. هد پلاتر حرارتی در پلاتر و پرینترهای کنون و اچ پی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اجزای هد پلاتر

 4 جزء اصلی دارند:

بخش ورودی جوهر:بخشی که به مخزن جوهر وصل است

بخش خروجی جوهر:بخشی که جوهر از آنجا خارج می شود و روی کاغذ قرار می گیرد.

محرک حرکت جوهر:این عامل می تواند الکتریک یا حرارت باشد

محرک هد پلاتر:به صورت افقی یا عمودی

 

جوهر پلاتر

دستگاه های پلاتر که برای چاپ تصاویر بزرگ و عریض استفاده می شود، مانند هر چاپگر و هر دستگاهی برای انجام فرایند چاپ به یک ماده مصرفی نیاز دارد. به این ماده مصرفی در این دستگاه ها،جوهر پلاترگفته می شود.

 

محل ذخیره جوهر پلاتر

جوهر ها در مخزن کارتریج پلاتر ذخیره می شوند تا رنگ مورد نیازپلاترهای جوهر افشانرا هنگام چاپ روی کاغذ تامین کنند. چاپ توسط این پلاترها، به وسیله پاشیدن قطرات ریز جوهر روی کاغذ از طریق منافذ بسیار ریزی انجام می شود. هر کدام از کارتریج ها دارای چیپست مخصوص به خود هستند که میزان چاپ و جوهر درون کارتریج را می شمارند و به دستگاه انتقال می دهند.

 

نکاتی برای خرید جوهر پلاتر

هنگام خرید این ماده مصرفی به این نکات توجه کنید:
سازگاری جوهر با مدل پلاتر:حتما دقت کنید جوهری که تهیه می کنید با مدل پلاترتان تطابق داشته باشد. چون جوهرها مطابق با ساختار پلاترها، فرمول بندی و تولید می شوند تا از گرفتگی نازلها و هد در مرور زمان جلوگیری شود.
میزان حجم:جوهرهای پلاتر معمولا در بطریهای لیتری عرضه می شوند. حین خرید دقت کنید به چه حجمی نیاز دارید و بر اساس نیاز اقدام کنید.
کیفیت:جوهر با کیفیت کم یا نامرغوب باعث کاهش کیفیت چاپ پلاتر خواهد شد. همچنین علاوه بر کاهش کیفیت چاپ، احتمال آسیب به دستگاه نیز وجود دارد.

 

قیمت جوهر پلاتر

جوهر پلاتر، مهم ترین ماده مصرفی هر پلاتر است. شما باید قبل از خرید این دستگاه ها، حتما از قیمت مواد مصرفی جوهر و کارتریج آن مطلع باشید. به صورت کلی نمیتوان قیمت ثابتی برای جوهر پلاترها در نظر گرفت. اما عواملی مانند برند، حجم بطری، طرح یا درجه یک بودن جوهر در قیمت نهایی موثر است. ولی در کل جوهر پلاتر، معمولا دارای قیمت مناسبی است و به راحتی می توانید این محصول را تهیه کنید.