مرکب چاپ افست

در چاپ افست، ملزومات بسیاری وجود دارد که می توان به تک تک آنها اشاره نمود اما یکی از مهمترین آنها مرکب می باشد. می توان گفت مرکب چاپ افست، پایه و اساس پروژه های افست است.
مرکب چاپ افست، به دلیل غلظت بالا به مرکب های خمیری معروف است. اما چرا غلظت بالایی دارند؟ چون در چاپ افست، وقتی مرکب از زینک به روی سیلندرها و سپس کاغذ منتقل می شود ضخامت آن کاهش می یابد. بنابراین غلظت و رنگدهی مرکب باید به قدری بالا باشد که در طی این انتقال کیفیت رنگدهی بالایی را تامین کند.
البته این غلظت بر اساس نوع دستگاه افست، متفاوت خواهد بود. مثلا برای دستگاههای افست ورقی، غلظت مرکب باید برابر با ۵۵۰ تا ۵۰۰ پوآزو باشد. برای چاپ های افست رولی، غلظت مرکب بین ۹۰ تا ۱۸۰ پوآز و متغیر خواهد بود.

ویژگی های مرکب چاپ افست

فرمولاسیون مرکبهای افست برای چاپ روی سطوح صاف طراحی می شود همچنین نباید صفحات برآمده و گود باشند.
این مرکبها، هرچقدر رنگدانه بیشتری داشته باشند غلظت بالاتر و بالطبع رنگدهی بالایی خواهند داشت. مرکب افست، سیال است. اما این خاصیت سیالی باید به گونه ای باشد که رنگدانه ها بتوانند در آن حرکت کنند.
مواد مرکب چاپ افست باید به گونه ای باشند که با آب مخلوط نشوند. این خاصیت باعث می شود مرکب روی نواحی چاپ شونده زینک بچسبد و روی نواحی چاپ نشده جذب نشود.
در ترکیب مرکب افست، باید هیچگونه حلالی به کار نرود تا روی نوردهای لاستیکی خوردگی ایجاد نشود. همچنین باید مواد شیمیایی غیر مرتبط به کار برده نشود تا روی نوردهای فلزی نیز خوردگی ایجاد نشود. به طور کلی ویسکوزیته مرکب باید به قدری باشد که روی نوردها غلظت مورد نیاز حفظ شود و کیفیت چاپ بالا و پایدار باشد.

 

مرکب چاپ افست

 

اجزای تشکیل دهنده مرکب افست:

رنگدانه یا پیگمنت (ایجاد کننده رنگ مرکب)
رزین (برای دادن حالت چسبندگی به پیگمنت میدهد)
حامل: این ماده با رزین ترکیب می شود و نقش روان کننده و انتقال کننده رنگ را دارد.
افزودنی ها: برای بالا بردن کیفیت چاپ و بسته بندی و همچنین خشک شدن بهتر مرکب اضافه می شوند.

اصول نگهداری مرکب چاپ افست

مرکب افست را در مکان های گرم و دمای بالا نگه داری نکنید. هرچه دمای محیط بالا باشد، غلظت و چسبندگی مرکب بیشتر می شود و هنگام انتقال در میان سیلندرها کار مشکل می شود و فرایند کند میشود.
به هیچ وجه مرکبهای افست را هم نزنید. هم زدن مرکب بر اثر چرخش دستگاه‌های چاپ، غلظت مرکب را کاهش می دهد و روی خاصیت چسبندگی اش تاثیر می گذارد.
در چاپ افست، چهار رنگ مرکب مورد استفاده قرار میگیرد. برای انتقال صحیح رنگ ها، دستگاه مرکب ساز باید از نوبت چاپ هر رنگ اطلاع داشته باشد تا بتواند میزان چسبندگی هر رنگ را درجه بندی و اولویت دهی کند. مثلا در چاپ تر روی تر باید اولین مرکب دارای بایشترین میزان چسبندگی و آخرین مرکب دارای کمترین میزان چسبندگی باشد. در اینصورت بهترین بازدهی وکیفیت انتقال رنگ ها بدست خواهد آمد. 

مکانیسم خشک شدن مرکب چاپ افست

مرکب باید سریعا خشک شود تا بتوان بسته ها را جمع و بسته بندی کرد.
برای خشک شدن مرکب چاپ در سطح چاپی، پنج روش وجود دارد:
 1. روش نفوذی (جذب در سطح چاپی)
2. اکسیداسیون و پلیمریزاسیون
3. نشست سریع
4. روش حرارتی
5. تابش اشعه های IR و UV

انتخاب روش خشک شدن مرکب بستگی به جنس و اندازه بسته ها دارد.

 

مرکب چاپ افست

 

خرید و قیمت مرکب چاپ افست

همان اندازه که هزینه کاغذ در هزینه نهایی چاپ تاثیرگذار است، قیمت مرکب نیز در براورد هزینه ای چاپ مهم است. با توجه به اینکه هر دستگاه و هر نوع چاپ، مرکب افست با ویژگی های مخصوص به خود( غلظت/ تناسب ترکیب و بافت مرکب با جنس بسته بندی مثلا کاغذ یا گلاسه و .../ تطبیق رنگها/ نوع خشک شدن و ...) را دارد، نمیتوان قیمت دقیق برای این موضوع در نظر گرفت.

بازار چاپ ایران، یکی از فروشندگان و تامین کنندگان مرکب های یووی افست با کیفیت بالا و درجه یک در سطح ایران می باشد. 
با توجه به علت نوسانات قیمت ارز، قیمت درج شده برای این محصول قیمت روز می باشد، لذا در ثبت نهایی خرید و تعداد درخواستی دقت کنید.
همچنین می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر و استعلام قیمت همه مواد مصرفی و قطعات دستگاه های چاپ افست، با کارشناسان بازار چاپ ایران در تماس باشید.

برندهای مطرح مرکب افست

برند های بسیاری در چاپ افست وجود دارند که از ویژگی های مختلفی برخوردار هستند.
از برند های معتبر مرکب چاپ افست، می توان به موارد زیر اشاره نمود :

  • مجستیک (Majestic)
  • شاینا (Shina)
  • کورینک (Korink)
  • هوادا (Huada)

هرچند قیمت در مسئله خرید مرکب چاپ افست تاثیر زیادی دارد، اما به طور کلی این نکته را در نظر داشته باشید که فاکتور اصلی یک چاپ خوب و مرغوب به کیفیت مرکب آن بستگی دارد. به همین دلیل در خرید آن دقت بالایی به خرج دهید و بهترین و مرغوبترین مرکب‌ها را تهیه کنید.