ملزومات اداری

برای همه ما پیش آمده است که بخواهیم از اسناد و مدارک‌ مهمی که در دست داریم محافظت کنیم. گاهی از اوقات اسناد و مدارکی داریم که نگهداری آن‌ها در یک محیط امن برایمان از هر چیزی مهم‌تر است. اگرچه با پیشرفت علم و فناوری روش‌های متنوعی برای محافظت از مدارک و اسناد مهم در اختیارمان قرار گرفته است؛ اما استفاده از مزومات اداری نه تنها کار را برایمان ساده‌تر می‌سازد بلکه خیال‌مان را از بابت محیط امنی که باید این اسناد در آن نگهداری شود راحت می‌کند.

انواع ملزومات اداری

 

پوشه اویز گردان

یک نوع پوشه اویز مخصوص قفسه‌های ریلی و کمد‌های گردان بایگانی است که معمولا در دو نوع طراحی، تولید و به بازار عرضه می شود. این پوشه ها به عنوان یکی ازملزومات اداری، در نگهداری اسناد، مدارک و برگه‌ها در بایگانی‌ها کاربرد دارد.

تفاوت مهمپوشه‌های اویزگردانبا سایر پوشه‌ها در زبانه‌ای از جنس پلاستیک یا همان چنگکی است که بر روی آن تعبیه شده و  قرار دادن آن در کمد را تسهیل می‌کند.  در برخی از ادارات یا شرکت‌ها کمدهای خاصی برای نگهداری از اسناد استفاده می‌شود که به آن‌هاکمد بایگانیمی‌گویند. این کمدها در خود جایگاه ویژه‌ای برای اتصال پوشه‌ فایل گردان دارند و نگهداری از اسناد و مدارک را برای همه ساده‌تر می‌سازند.

انواع پوشه های اویز گردان

پوشه اویز گردان با جای سی‌ دی:در این مدل، طلق شفافی در اندازه بزرگ برای قرارگیری سی دی و دی وی دی روی پوشه است.

پوشه اویز گردان با جای کارت:روی پوشه طلق شفافی قرار دارد که میتوانید مشخصات پوشه را آنجا ثبت کنید. (کد یا نام دسته بندی اسناد را می‌توان با لیبل یا ماژیک روی عطف ثبت کرد.)

انواع پوشه اویز

مزایای استفاده از پوشه اویز گردان

 • صرفه جویی در فضا:چون این پوشه ها به صورت عمودی در طبقات ریلی یا کمدهای دوار قرار می‌گیرد، باعث صرفه‌جویی در فضای بایگانی می‌شود.
 • طول عمر و ماندگاری بالا:جنس این پوشه ها، از پلی پروپیلن است به همین دلیل در برابر میکروب ها و آلودگی های محیطی مقاوم است و ماندگاری بالایی دارد. همچنین قابلیت شستشو دارند و در برابر حرارت و فشار مقاوم اند. علاوه بر این به دلیل داشتن خاصیت ضد اسیدی، برگه ها دچار واکنش شیمیایی نمی‌ شود و مانع رنگ ‌پریدگی و فرسودگی برگه‌‌ها می‌شود.
 • بایگانی و نگهداری اسناد و مدارک:اولین و مهم‌ترین مزیتی که می‌توان برای پوشه‌های فایل گردان اشاره کرد محافظت آن‌ها از اسناد و مدارک مهم است. همانطور که قبلاً نیز گفتیم اگر سند یا مدرک مهمی دارید که نگران آلودگی یا گم شدن آن هستید بهترین کار این است که اسنادتان را داخل پوشه‌های فایل گردان قرار دهید و آن‌ها را در کمد بایگانی بگذارید.
 • سهولت و سرعت دسترسی به مدارک مورد نیاز:به کمک این پوشه‌ها می‌توانید راحت‌تر به اسنادتان دسترسی پیدا کنید و دیگر مجبور نباشید برای پیدا کردن یک مدرک یا فایل مهم همه جا را بگردید. علاوه بر این، فضایی که این پوشه‌ها از شما می‌گیرند بسیار کم است. شما در کمترین فضا می‌توانید فایل‌های متنوعی را ذخیره کنید و با شماره‌گذاری یا یادداشت نویسی روی آن‌ها پیدا کردن‌شان را ساده‌تر کنید.

 

ویژگی‌های پوشه اویز گردان

پوشه‌های مختلفی در بازار به فروش می‌رسند. هر کدام از این پوشه‌ها بر اساس کارخانه یا برندی که در آن ساخته شده‌اند ویژگی‌های خاصی دارند. بیشترپوشه‌های اویزگردانبه گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر پارگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند. وجود یک گیره پلاستیکی یا فلزی باعث می‌شود این محصول برای نگهداری از اسناد و مدارک مختلف یک گزینه عالی باشد. گاهی از اوقات داخل پوشه‌های فایل گردان اعداد 0 تا 9 درج می‌شود تا طبقه‌بندی فایل‌ها را برایتان ساده‌تر سازد.

نحوه قرارگیری پوشه اویز

 

شکل ظاهری پوشه اویز گردان

جنس پوشه اویزاز نوعی پلاستیک سبک و بادوام به‌ نام پلی پروپیلن است. در دو طرف قسمت بالای پوشه، قلاب های فلزی قرار دارد. پوشه اویز گردان به صورت عمودی توسط این چنگک ها یا قلاب ها در قفسه یا کمد قرار می‌گیرد. برگه‌ها و اسناد پانچ شده با یک گیره فلزی داخل پوشه ثابت می‌شوند. فاصله بین دو سر گیره، طبق اندازه استاندارد سوراخ‌های پانچ 8 سانتی‌متر است.

 

زونکن

پوشه های بزرگی هستند که به دلیل داشتن ویژگی‌هایی خاص مانند استحکام، تعداد گیره‌های مناسب، ابعاد مناسب، رنگ بندی متنوع و سایر جزئیات دیگر برای دسته بندی و بایگانی کردن مدارک و اسناد در ادارات، سازمان ها و شرکت ها استفاده می شود.

این پوشه ها با استفاده از گیره‌ ای فلزی، کاغذها و اسنادی را که پانچ شده ‌اند در خود بایگانی می ‌کنند. (اسنادی که قرار است داخل زونکن قرار بگیرند ابتدا باید پانچ شوند و سپس داخل این گیره های آهنی قرار بگیرند.)

گیره‌های فلزی به راحتی باز و بسته میشوند و بدون پاره کردن کاغذ، میتوان برگه‌ها را جدا یا به آن برگه اضافه کرد.

 

ابعاد استاندارد زونکن‌

زونکن ها، از پرمصرف ترینملزومات اداریاست که معمولا در ابعاد A5-A4-A3-B5 تولید می شوند.

زونکن های A5 و B5 بیشتر برای نامه ها، فاکتورها، سایز A4  پرکاربردترین سایز برای اسناد اداری و بایگانی می باشد. سایز A3 برای برگه های بزرگتر مانند برگه های طراحی و نقشه کشی مورد استفاده قرار می گیرد.

ابعاد زونکن

اجزای زونکن

زونکن از قسمت های زیر تشکیل شده است:

قفل:حلقه های قفل، که به شکل O و به شکل D تولید می شود.

تیگل:تیگل جلد زونکن را به حلقه های قفل چفت کرده و مانع از باز شدن آن می شود.

نوار فلزی لبه زونکن:نوار فلزی ضد زنگ در لبه های پایین، مانع از زود خراب شدن آن میشود.

پرچ های نگهدارنده:این پرچ ها جنس فلزی محکم و ضد زنگ دارند و باعث بالا رفتن مقاومت زونکن در برابر فشارهای سنگین شده می شود.

حلقه انگشتی:این حلقه از جنس فلز یا پلاستیک است و در عطف قرار دارد و کمک می‌کند که زونکن را سریع‌تر و آسان‌تر از قفسه بیرون بیاوریم.

 

انواع زونکن

 • زونکن کلاسیک:در سایزهای A4 و A5 تولید می شود و از قدیمی ترین زونکن ها است، که معمولا از جنس PVC ساخته می شوند. (روکش داخلی این زونکن ها بیشتر از جنس لمینت است.)
 • زونکن پومر: اکثرا در اندازه A4 تولید می شوند و دارای جلد مقوایی ضخیم هستند که توسط یک سلفون پوشیده شده است.
 • زونکن گالینگور:از نوعی مقوای سخت و محکم تولید می شوند و مقاومت و دوام بالایی دارند. به همین دلیل این مدل زونکن، بیشتر در ادارات و سازمان ها برای بایگانی اطلاعات استفاده می شود.
 • زونکن پلاستیکی:استفاده از جلد پلاستیکی زونکن، بسیار مقرون به صرفه است که در برابر هر گونه ضربه، فشار و رطوبت مقاومت بالایی دارد.
 • زونکن مقوایی: دارای جلد مقوایی هستند و در طرح ها و رنگ های متنوع تولید و در بازار عرضه می شوند. جلد مقوایی چون به راحتی در برابر هرگونه فشار خم می شود و ظاهر خود را از دست می دهد، معمولا برای مصارف خانگی مناسب هستند. اما به دلیل مقرون به صرفه بودن، تقاضای زیادی دارد. همچنین شرکت هایی که از یک رنگ به خصوص برای مجموعه شان می خواهند استفاده کنند نیز این زونکن ها مناسب است.
 •  زونکن کاوردار: دارای تعدادی کاور نایلونی یا سلفون دار هستند. استفاده از این کاورها باعث تسهیل در روند پیدا کردن اسناد می شود.
 • زونکن تبلیغاتی:بسیاری از شرکت‌ها برای تبلیغات بهتر و معرفی اختصاصی برندشان، زونکن های اختصاصی چاپ می کنند تا علاوه بر جنبه کاربردی زونکن، جنبه تبلیغاتی نیز داشته باشد. حک شدن لوگو و یا نام تجاری سازمان مربوطه از جمله این موارد است.
 • زونکن کتان روکشی:همانطور که که از اسمشان پیداست از روکشی از کتان ساخته شده اند. همچنین دارای لبه های فلزی برای دوام و ماندگاری بالاتر هستند.
فروش انواع زونکن

انواع زونکن از لحاظ عطف

زونکن ها دارای سه نوع عطف می باشند.

 • زونکن با عطف 2.5 سانتی متری:به این نوع زونکن کلاسور گفته می شود که حدودا تعداد 200 برگه ظرفیت دارد. کلاسور 2 حلقه و کلاسور 4 حلقه.
 • زونکن با عطف ۴ سانتی متری:زونکن باریک یا زونکن 4 سانت که حدودا تعداد 400 عدد برگه ظرفیت دارد.
 • زونکن با عطف 7.5 سانتی متری:زونکن پهن یا زونکن 7.5 سانتی که حدودا تعداد 600 عدد برگه ظرفیت دارد.

 

هنگام استفاده از زونکن باید به موارد زیر توجه کرد:

نحوه باز و بسته شدن قفل گیره‌ها:زونکن‌ها معمولاً یه اهرم کمکی دارند که باز و بسته شدن قفل به وسیله آن‌ها صورت می‌گیرد تا بتوانید برگه‌ها را خارج کنید یا داخل قرار بدید.

پانچ کاغذها:کاغذها برای اینکه در زونکن قرار گیرند، باید پانچ شوند. یعنی باید سوراخ‌هایی در کناره آن‌ها ایجاد شود که در حلقه‌ها قرار گیرند. فاصله و اندازه سوراخ‌های کاغذ و در واقع حلقه‌‌های زونکن استانداردهای خاص خود را دارند و دستگاه‌هایی هم برای ایجاد این سوراخ‌ها با فاصله استاندارد وجود دارد.

اگر کاغذ یا مدرکی که می‌خواهید درزونکننگه دارید ارزشمند است و نمی‌توانید آن را پانچ کنید، می‌توانید به سادگی از کاورهای پلاستیکی سوراخ‌دار استفاده کنید و مدرک را داخل آن‌ها قرار داده و سپس درون زونکن بگذارید.

 

مزایای استفاده از زونکن

 • نگهداری و محافظت از اسناد و مدارک:با اینکه امروزه بیشتر کارهای بایگانی به صورت الکترونیکی انجام می شود اما هنوز در بسیاری از سازمان ها استفاده از کاغذ رایج است. در این حالت زونکن ها باعث طبقه بندی اطلاعات و محافظت از اسناد می شود.
 • ساماندهی راحت اسناد و مدارک مهم در محیط اداری:اکثر زونکن‌ها روی عطف خود جای لیبل یا کارت دارند و شما با نوشتن توضیحات یا کدگذاری بر روی آن‌ها می‌توانید به راحتی دسته‌بندی آن را مشخص کنید و در موقع نیاز خیلی راحت آن را از سایر زونکن‌ها جدا کنید. برخی تولیدکنندگان ابزارهای آرشیو و لوازم اداری و زونکن‌هایی در رنگ‌های متنوع تولید می‌کنند. رنگ‌ها هم می‌تواند ماهیت محتویات هرزونکنرا برای شما نشانه‌گذاری کند و هم ظاهر زیبا و رنگارنگی به قفسه‌های آرشیو شما در محل کار یا دفترتان یا هر جایی که احتیاج به آرشیو کاغذ دارید، بدهند.
 • دسترسی سریع و آسان به اطلاعات
 • صرفه‌جویی در فضای بایگانی
 • قابلیت استفاده در فضا و مکان های متفاوت

 

قبل از خرید زونکن به موارد زیر باید توجه کرد:

 • نوع حلقه اتصالی:تعداد صفحاتی که یک زونکن می تواند نگهداری کند، بستگی به نوع و اندازه حلقه اتصالی دارد. غالبا دو نوع حلقه وجود دارد. حلقه O شکل و حلقه D شکل: مدل O شکل برای زونکن هایی با عطف نازک مناسب است و امکان جای دادن تعداد محدودی از اوراق را برای بایگانی دارد. حلقه مدل D شکل نسبت به حلقه O تعداد برگه بیشتری را نگهداری می کند.
 • جنس:مواد اولیه ای که برای زونکن استفاده می شود باید کیفیت مناسبی داشته باشد تا طول عمر و ماندگاری آن نیز بالا رود. پلاستیک، گالینگور، PVC، کتان، مقوا، چرم، ورنی و ... از جمله جنس های زونکن ها است که باید توجه کافی داشته باشید تا بتوانید بهترین استفاده را داشته باشید. زونکن های مقوایی و پلاستیکی دارای محبوبیت بیشتری می باشند.
 • قفل زونکن:این قفل یا گیره فلزی است و دوام بالایی دارد. قفل های مرغوب، از جنس استیل یا فلز آبکاری با نیکل می باشد و مقاوم و ضد زنگ هستند. اگر کیفیت این بخش مناسب نباشد پس از گذشت زمان قفل آن هرز می شود و درست بسته نمی شود.
 • قطر(عطف) زونکن:هر چقدر قطر زونکن بزرگ‌تر باشد، ظرفیت بیشتری خواهد داشت. برای مثال اگر قطر زونکنی ۴ سانتیمتر باشد  ظرفیت نگهداری اسناد تا ۳۰۰ برگ خواهد بود و اگر ۸ سانتیمتر باشد، ظرفیت حدود ۶۰۰ برگ را خواهد داشت. پس ظرفیت و تعداد برگه هایی که میخواهید بایگانی شود را در نظر داشته باشید و سپس برای خرید اقدام کنید.
 • سایز:سایز یکی دیگر از موارد مهم در انتخاب زونکن است. برای حفاظت بهتر و بیرون نزدن لبه های اوراق باید سایز مناسب را انتخاب و خریداری کنید.
 • لبه زونکن:زونکن ها به شکل ایستاده استفاده می شوند و به همین دلیل به مرور زمان و در اثر استفاده مداوم لبه های پایینی دچار خرابی و فرسودگی می شود. برای اینکار یک نوار فلزی ضد زنگ پایین زونکن قرار می دهند. دقت کنید این لبه ها حتما در زونکن های خریداری شده باشند.
 • رنگ:بهتر است هنگام خرید بهتر است به رنگهای مدنظرتان توجه کافی داشته باشید. برای مثال محبوب ترین رنگ زونکن ها میان افراد رنگ های آبی، زرد، سبز و قرمز می باشد.

 

کارتن های بند دار

یکی از بهترین محصولات فانتزی هستند که در جنس های مختلف در بازار عرضه می شوند. این کارتن ها با بند هایی نخ مانند برای محافظت از پوشه و... مورد استفاده قرار می گیرد. استفاده ازکارتن های بند داراز هر لحاظ برای مصرف کننده به صرفه و اقتصادی می باشد و در واقع هدف از تولید این محصول، حمایت از مشتری و مصرف کننده است تا بتوان رضایت مشتری را جلب کرد و بهترین محصول را ارائه داد.

کارتن بند داراز جمله پرکاربردترینملزومات اداریاست که برای حمل و نقل وسایل مختلف و اشیا و... کاربرد دارد. تقاضای بالای این محصول سبب افزایش تولید آن شده است. انواع متفاوتی از این کارتن ها وجود دارد که برای اهداف مختلف تولید می شوند.

کارتن های بند دار، یکی از اولین تولیدات بایگانی کشوری می باشد که برای حفاظت از پوشه ها و... به کار می رود. معمولا در مراکز مخابراتی، آموزشی، محضر و دفترخانه ها، نیروهای مسلح و انواع شرکت و اداره جات و ... کاربرد دارد.

 

انواع کارتن بندار

 • کارتن بند دار ورنی یا فانتزی:این نوعدر جنس های مختلف از جمله کتانی، پارچه ای و.... تولید و به بازار عرضه می گردد. این کارتن، در ابعاد مختلف می باشد که دارای سوراخ هایی با حلقه های فلزی مانند هستند و نخ و بندها به این قسمت تعبیه شده است. معمولا تنوع رنگی جنس کتان بالاست و در بسته هایی قرار داده می شوند.
 • کارتن بندار پارچه ای:که روی مقوا، روکشی با جنس پارچه یا سلفون کشیده شده است و فانتزی هستند. هم چنین بند و نخ هایی که به کارتن وصل شده از جنس کتان و بسیار ضخیم و با دوام هستند. این نوع کارتن نیز در بسته های مختلف و در سایزهای متفاوت تولید و به فروش رسانده می شوند.
 • کارتن بند دار سه یا چهار طرفه:کارتن بندار سه گوش که برای نگهداری و حمل اسناد و مدارک و.... مورد استفاده قرار می گیرد در انواع مدل های فانتزی و در انواع رنگ عرضه می شود. این کارتن ها کاملا مقاوم هستند و به همین علت در اکثر جاها کاربرد دارد.

  

فروش کارتن بندار

 

خرید انواعملزومات اداری، با توجه به اطلاعات و جزئیات ارائه شده برای هر محصول دربازار چاپ ایرانبر اساس بودجه ای که دارید، امکان پذیر است. شما می‌توانید با ورود به صفحه‌ی اختصاصی هر محصول می‌توانید از مشخصات فنی و جزئیات فروش محصولات اطلاع بیابید.

برای خرید راحت تر و یا کسب اطلاعات بیشتر، یا استعلامقیمت روز انواع ملزومات اداریبا همکاران ما در بازار چاپ ایران تماس بگیرید.