ضد چسب زینک حرارتی داروی ظهور زینک و رتوش زینک

لیتوگرافی یکی از مراحل چاپ افست بوده که در آن عملیات چاپ را با استفاده از صفحات زینک که جزوملزومات لیتوگرافیاست، انجام می‌دهند. کیفیت و دقت محصولات چاپی در این نوع چاپ بسیار بالاست.

در این روش برای قسمت‌هایی که نیاز است تا تصویر چاپ شود از ذرات روغن دوست و در بخش‌هایی که نمی‌خواهیم تصویر چاپ شود از ذرات آب‌دوست استفاده می‌کنیم. در بخشلیتوگرافیفایل‌های طراحی، به صفحات زینک تبدیل شده و در نهایت به جوهر آغشته و سپس بر روی کاغذ چاپ می‌شوند.

ملزومات لیتوگرافی

ملزومات لیتوگرافی

اگر شما هم با فرایند لیتوگرافی سر و کار دارید. قطعا بهملزومات لیتوگرافیاحتیاج پیدا کرده‌اید. اگر می‌‌خواهید تمام ملزومات را یک جا، با کیفیت و قیمت مناسب تهیه کنید کافی‌ست با کارشناسان بازار چاپ ایران در ارتباط باشید.

ضد چسب

یکی ازملزومات لیتوگرافی، ضد چسب یا حلال چسب‌ها هستند. همان‌طور که از نام آن پیداست. چسب‌های اضافی مرکب را پاکسازی می‌کند. در فرایند لیتوگرافی و برای به دست آوردن چاپ با کیفیت و درجه یک کافی‌ست از این نوع حلال‌ها استفاده کنید.

 

زینک حرارتی

به ورقه‌های فلزی که از جنس روی و آلومینیوم هستند و در چاپ افست مورد استفاده قرار می‌گیرند. زینک چاپی گفته می‌شود. در چاپ افست در مرحله لیتوگرافی تصاویری که از قبل طراحی شده‌اند به صفحات فلزی تبدیل می‌شوند و در نهایت به دستگاه چاپ منتقل می‌شوند. 

 

داروی روتوش زینک

برای مراقبت و نگهداری از دستگاه‌های افست نیاز است تا از محصولات وملزومات لیتوگرافیاستفاده کنید. داروهای روتوش برای پاک کردن لک بر روی زینک کاربرد دارند. داروی روتوش زینک مواد اضافی موجود روی زینک را به خوبی پاک کرده و از ایجاد اکسیداسیون جلوگیری می‌کند.

 

داروی ظهور زینک

در فرایند لیتوگرافی بعد از آن‌که طراحی به پایان رسید. فعالیت داروی ظهور شروع می‌شود که ازملزومات لیتوگرافیاست. ناحیه‌های نور داده شده که بدون تصویرند توسط داروی ظهور از بین می‌روند. این دارو پوشش روی زینک را برمی‌دارد و سپس آن را درون خود حل می‌کند. اگر زینک بیش از حد داخل دارو بماند دچار خوردگی می‌شود. ظهور زینک یک عمل لایه برداری است. در واقع در هنگام ظهور ناحیه بدون تصویر پاک می شود و فقط ناحیه دارای تصویر روی زینک باقی می ماند تا مرکب را در طی فرآیند چاپ روی خود نگه دارد.

ویژگی های داروی ظهور مرغوب:

 • ایجاد تصاویر شفاف و زنده
 • کیفیت چاپ بسیار بالا
 • فاقد مواد آلی و ارگانیک غیرمحلول در آب
 • دارای مواد نانو جهت بالا بردن کیفیت چاپ
 • عدم ایجاد بو و رنگ
 • فاقد رسوب
 • سازگاری با انواع زینک ها و پروسسورها
 • دارای کف بسیار اندک
 • فاقد مواد مضر برای سلامتی انسان
 • عدم خوردگی زینک در صورت  زیاد ماندن داخل دارو
 • قابلیت استفاده در دماهای بالا

نکاتی برای حفظ کارایی داروی ظهور زینک:

دارو باید در دمای بین 18 الی 27 درجه سانتی گراد باشد بنابراین ضروریست که در محیطی نگهداری شود که این دمای مورد نیاز را داشته باشد.

حتما باید درب ظرف حاوی داروی ظهور بسته باشد و محیط نگهداری آن باید محیطی کاملا پاک و عاری از گرد و خاک باشد.

اگر به مدت 4 ماه از دارو هیچ استفاده ای نشده باشد باید مورد بررسی قرار بگیرد تا از عملکرد صحیح آن مطمئن شد.

در هنگام ظهور زینک به 2 نکته توجه کنید: غلظت داروی ظهور و زمان شستشوی كم به وسیله دارو

چون دارو اگر بیش از اندازه غلیظ باشد یا زمان شستشو اگر بیش از اندازه لازم باشد باعث از بین رفتن ترام های ظریف و نیز ضعیف شدن زینک می شود، یا داروی ضعیف و شستشو در زمانی کمتر از زمان لازم باعث زمینه آوردن در زینک و پر شدگی و بزرگ شدن ترام ها در حین عملیات چاپ می‌شود.

بعد از استفاده از داروی ظهور، زینک را با آب شستشو دهید تا کاملا داروی ظهور روی آن شسته شود. در صورت عدم شستشوی درست، یک زمینه روی زینک ظاهر می شود که در حین عملیات چاپ روی آن باقی خواهد ماند.

پس از شستشو با آب، زینک را به وسیله یک اسفنج یا ابر لاستیکی خشک کنید و سپس با صمغ پوشش دهید تا از اکسید شدن لایه جاذب آب یا بدون تصویر جلوگیری شود. همچنین برای اینکه زینک در تیراژ بیشتری بتواند چاپ دهد و مواد شیمیایی کمتر روی آن اثر نماید.

بازار چاپ ایران، برای خرید آنلاینملزومات لیتوگرافیو مقایسه قیمت آن‌ها با برندهای مختلف بهترین گزینه می‌باشد . شما می‌توانید در همین صفحه دسته‌بندیملزومات لیتوگرافیمشاهده نمایید و با مقایسه قیمت و نوع محصولات مناسب‌ترین  آن را برای چاپ انتخاب نمایید و خرید آسان و راحتی را تجربه کنید.

***با توجه به علت نوسانات قیمت ارز، قیمت درج شده برای محصولات، قیمت روز می‌باشد، لذا در ثبت نهایی خرید و تعداد درخواستی دقت کنید.