تیوب چیلر هد لنز آینه و پایه پمپ هوا دستگاه لیزر غیر فلزات

پایه آینه ثابت دستگاه لیزر

یکی از انواع لوازم جانبی می باشد که به منظور انتقال پرتوهای ساطع شده از تیوب دستگاه لیزر به کار میرود. قطر پایه آینه ثابت دستگاه لیزر های موجود در بازار معمولا با اندازه های 25 میلیمتر است. این سایز پایه آینه لیزر برای لنز دستگاه لیزر با قطر خارجی در اندازه تقریبی 20 میلیمتر موجود است.

اگر از اندازه و سایزقطر پایه آینه ثابت دستگاه لیزرخود مطمئن نیستید میتوانید از کنار پایه آینه خود، عدد درج شده بر روی بدنه پایه آینه را بخوانید. اگر این آیتم نیز روی بدنه پایه آینه وجود نداشته باشد آنگاه لازم است خودتان دست به کار شوید و قطر آن را اندازه بگیرید. برای این کار می توانید از وسایل اندازه گیری مانند کولیس یا وسایل ساده تر همچون متر و خط کش استفاده کنید.

 

ساختار پایه آینه لیزر:

در بررسی ساختارپایه آینه ثابت دستگاه لیزربه توضیح نحوه عملکرد این پایه میپردازیم. این پایه آینه 3 عدد پیچ با جنس برنجی در قسمت بالای پایه دارد. نحوه عملکرد این پیچ ها به این صورت است که زمانی که پیچ های برنجی را میچرخانیم آینه به صورت ساعتگرد یا پاد ساعتگرد میگردد. به این ترتیب زمانی که اشعه لیزر از تیوب آن ساطع شود به راحتی میتوانیم آن را در جهات مورد نظر خود چرخش دهیم. این چرخش به صورت 360 درجه بوده و میتواند به سمت راست، چپ، بالا و پایین انجام شود. علاوه بر این در انتهای این پیچ ها به منظور فیکس شدن پیچ مهره ای تعبیه شده است.

 

تنظیم آینه دستگاه لیزر:

آینه دستگاه لیزررا باید به کمک پیچ هایی که در اطراف پایه قرار داده شده است، تنظیم کنید. در نظر داشته باشید بعد از تنظیم جهت آینه نیازی به فیکس کردن آن نیست.چون مهره ای  در انتهای پیچ ها قرار داده شده است و باعث سفت شدن پیچ ها و مانع بهم ریختگی تنظیمات می شود.

 

پمپ هوا دستگاه لیزر:

پمپ هوا دستگاه لیزر یکی از قطعات می باشد که داخل ماشین لیزر به منظور محافظت از سایر قطعات قرار می گیرد. وظیفه پمپ هوا تولید باد به منظور جلوگیری از سوختن ابزار برش خورده توسط دستگاه لیزر می باشد. پمپ هوا از ورود هوا به داخل دستگاه لیزر و نشستن آن بر روی سایر اجزای دستگاه جلوگیری می کند.

پمپ هوا دستگاه لیزر علاوه بر ماشین لیزر و چاپ در دستگاه های دیگری نیز کاربرد دارد. پمپ با برق آی سی کار می کند و در اثر جریان مغناطیسی موجب افزایش حجم مخزن می شود. در نتیجه فشار وارد شده موجب جا به جایی دریچه ی مخزن می شود. پمپ هوا با خنک کردن اجزای داخلی دستگاه لیزر از داغ شدن آنها جلوگیری می کند. پمپ هوا به شکل یک مکعب مستطیل می باشد که روی بدنه ی آن پره هایی قرار گرفته است. قسمت تحتانی پمپ دو پایه قرار گرفته است. روی پمپ هوا نیز دستگیره ای مشکی رنگ و پلاستیکی به منظور حمل و نقل آسان تر پمپ قرار گرفته است.

 

عملکرد پمپ هوا چگونه است؟

در مرحله ی اول آداپتور پمپ هوا دستگاه لیزر به واحد پخش کننده متصل می شود. واحد پخش کننده می تواند تعداد مشخصی لوله هوا تامین  کند. در صورتی که مسیری برای خروجی هوا وجود نداشته باشد. باید تمام لوله را بررسی کنید تا احیانا دچار نشتی نشده باشند. چنان چه پمپ هوا به هر دلیلی کار نکرد ابتدا اتصال پمپ را چک کنید و مسیر اتصال را بررسی کنید. برای عیب یابی و به کار افتادن پمپ هوا باید کلیه ی قسمت های پمپ هوا را مجددا در دستگاه جایگذاری کنید. یکی دیگر از اجزای پمپ که باید به طور کامل بررسی شود شلنگ پمپ هوا می باشد. چنان چه از منبع تولید نیرو دور هستید از یک کابل ظریف و باریک استفاده کنید.

 

پولی هرزگرد دستگاه لیزر:

پولی هرزگرد دستگاه لیزر یکی از قطعات مهم و کاربردی محسوب می شود. جنس پولی از آهن مقاوم است.وظیفه ی پولی هرزگرد لیزر جابجایی محور های مختلف دستگاه لیزر می باشد. با جابجایی محورها نیروی لازم از طریق تسمه به موتور انتقال پیدا می کند. با آغاز فعالیت موتور، هد دستگاه لیزر حرکت خواهد کرد.

 

ویژگی های پولی هرزگرد دستگاه لیزر:

پولی هرزگرد دستگاه لیزربه همراه تسمه جایگزین مناسبی برای دنده زنجیری و زنجیر می باشند. یکی دیگر از وظایف پولی هرزگرد ماشین لیزر محکم کردن تسمه ی دستگاه لیزر می باشد. بدین ترتیب عملکرد دستگاه لیزر از کیفیت بالاتری برخوردار می شود. پولی هرزگرد سبب بهبود عملکرد موتور ماشین لیزر می شود. چنان چه پولی هرزگرد دچار آسیب دیدگی شود تسمه نیز ایراد پیدا می کنند و در نهایت تسمه ی دستگاه لیزر پاره می شود.

 یکی از نشانه های آسیب دیدگی پولی صدای جیرجیر دستگاه لیزر می باشد که در این صورت باید بلافاصله پولی هرزگرد تعویض شود.

 پولی هرزگرد لیزر، موجب افزایش نیروی موتور می شود از این رو در مصرف انرژی صرفه جویی می شود.پولی هرزگرد لیزر از اصطکاک محورها جلوگیری می کند. پولی موجب بهبود چرخش تسمه  در جهت چپ و راست می شود. 

پولی لیزر شکلی شبیه به حرف اچ انگلیسی دارد و دارای دو قسمت می باشد. قسمت پایین اچ پولی لیزر خالی است اما قسمت بالایی آن که از قسمت پایینی کوچکتر می باشد توسط یک محور کوچک بهم متصل شده اند.

برایخرید پولی هرزگردباید بسیار دقت کنید زیرا انواع فیک پولی در بازار بسیار است. از این رو پولی مدنظر خود را فقط از فروشگاه های معتبر خریداری کنید. نکته ی دیگری که در خرید پولی لیزر وجود دارد این است که به هنگام خرید به ضمانت اصل بودن کالا توجه کنید.

 

پایه آینه متحرک دستگاه لیزر:

وظیفه پایه آینه لیزر متحرک این است که شرایطی را برای جابجایی آینه به منظور تنظیم اشعه فراهم می کند. پس از تولید اشعه لیزر توسط برق نیروی اشعه به آینه هایی از جنس سیلیکون انتقال پیدا می کند. آینه ها نیز انرژی اشعه را به فلز انتقال می دهند. می توان برای تعیین جهت آینه ی لیزر سه تنظیم کننده ی مجزا از جنس نوعی فلز که بر روی پایه قرار دارد را به کار برد. پایه ی آینه را می توان در جهات شمال، جنوب، شرق و غرب و دو جهت دیگر جابجا کرد.

 

ویژگی های پایه آینه لیزر متحرک:

کلیه ی موادی که برای ساخت پایه آینه لیزر متحرک مورد استفاده قرار می گیرند از کیفیت بالایی برخوردار هستند. رنگ پایه های آینه ی لیزر متحرک مشکی رنگ می باشد. طراحی خاص و منحصر به فرد اینپایه ی آینه متحرک، با داشتنسه پیچ برنجیسبب می شود که در کمترین زمان ممکن بتوانید آینه ی خود را بدون هیچ مشکلی جهت برخورد اشعه تنظیم کنید.

پایه ی آینه متحرک دستگاه لیزر، از سه قطعه ی اصلی و مجزا از هم تشکیل شده است. هرکدام از قطعات با پیچ به هم متصل می شوند. دو قطعه از پایه ی آینه به صورت افقی روی هم قرار می گیرند. شکل هندسی این دو قطعه ترکیبی از مربع و مثلث می باشد و قطعه ی دوم نسبت به قطعه ی اول ابعاد کوچکتری دارد. قطعه ی سوم به صورت عمودی و به شکل مستطیل به قطعه ی دوم متصل می شود. در بخش بالایی قطعه سوم به واسطه اتصال به یک قطعه کوچکتر ضخامت پایه ی آینه لیزر بیشتر می شود. در بخش بالایی پایه آینه یک دریچه مربع شکل به ضلع بالایی قطعه ی سوم متصل است و در وسط مربع یک دایره با مساحت متناسب با مربع قرار گرفته است. و همه این طراحی و ساختمانپایه آینه متحرک، باعث جابجایی بهتر آینه برای تنظیم اشعه لیزر می شود.

خرید پایه آینه متحرک لیزر، باعث می شود تنظیمات دستگاه به راحتی انجام شود و زمان کمتری صرف تنظیم آینه ها انجام گیرد.