هد پلاتر

هد پلاتر

هد پلاتر جوهرافشان که به آن هد پلاتر جوهری نیز گفته می شود، قطعه اصلی این پلاترها است. خرابی این قطعه، می تواند کارکرد کل دستگاه را از کار بیندازد.

هد پلاتر جوهر را از کارتریج می گیرد و آن را بر روی کاغذ پخش و چاپ می زند. به عبارتی وظیفه چاپ اسناد بزرگ مانند نقشه ها، بنر های تبلیغاتی ، تابلو های بزرگ و ... بر عهده این قطعه است.

 

نکاتی در مورد هد پلاتر:

دقت و کیفیت چاپ، اندازه چاپ و جزئیات چاپ پلاتر ها به هد آنها بستگی دارد.

تعداد نازل و نوع پاشش جوهر در هر هد پلاتر، موجب می‌شود تا کیفیت و ظاهر چاپ تعیین شود.

اصلی‌ترین تفاوت تولید کنندگان پلاترهای کانن، اچ پی و سایر برندها در کیفیت ساخت و تعداد نازل‌های هد پلاتر است.

هدهای پلاتر، قطعات الکتریکی پیچیده‌ای هستند. مدارهای الکتریکی موجود در هد، نحوه پخش شدن جوهر روی کاغذ را مشخص می‌کند.

ساختار هدهای پلاتر همانند هدهای پرینترهای جوهرافشان است و باید در بازه‌های زمانی تعیین شده نسبت به سرویس یا تعویض آنها اقدام کنید.

هد دستگاه پلاتر

 

انواع هد پلاتر جوهر افشان:

بسته به اینکه هد پلاتر با چه نوع جوهر و با چه فناوری‌ای کار می‌کند، دسته‌بندی می‌شود.

هد پلاتر ها از لحاظ ساختار و نحوه کار به دو دسته کلی تقسیم می‌شوند. هد پلاتر پیزو یا Piezo و هد پلاتر حرارتی یا Thermal. تفاوت اصلی این دو نوع هد در روشی است که جوهر را جذب و سپس آن را روی صفحه پخش می‌کنند.

  •       هدهای چاپ جوهر افشان پیزوالکتریک، از بارهای الکتریکی و ارتعاشات برای انتقال جوهر به کاغذ و ثابت کردن آن استفاده می‌کند. در هدهای پیزوالکتریک برای بیرون راندن جوهر از نیروی مکانیکی استفاده می‌شود. در این هد یک فیلم نازک وجود دارد که در برابر بار الکتریکی قرار می‌گیرد. پس از اینکه فیلم مرتعش شد جوهر از نازل بیرون آمده و جوهر روی کاغذ می‌نشیند.
  •       از مزیت‌های هد پلاتر پیزو می‌توان به قدرت اندازه گیری قطرات جوهر اشاره کرد. با این قابلیت می‌توانید میزان استفاده از جوهر و نحوه چاپ را مدیریت کنید. هد پیزو اغلب در دو فرمت کوچک و بزرگ در پلاتر استفاده می‌شود.
  •       هد پلاتر از نوع حرارتی است، همانطور که از نام آن پیدا است فرایند خروج جوهر به وسیله افزایش دما انجام می‌شود. به این صورت که هنگامی که جوهر به هد پلاتر می‌رسد، حرارت ایجاد شده توسط هد پلاتر باعث به جوش آمدن جوهر شده و سپس حباب‌هایی در جوهر ساخته می‌شوند که در نهایت از طریق نازل‌های هد پلاتر خارج شده و روی کاغذ اسپری می‌شوند. هد پلاتر حرارتی در پلاتر و پرینترهای کنون و اچ پی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

اجزای هد پلاتر

 4 جزء اصلی دارند:

بخش ورودی جوهر: بخشی که به مخزن جوهر وصل است

بخش خروجی جوهر: بخشی که جوهر از آنجا خارج می شود و روی کاغذ قرار می گیرد.

محرک حرکت جوهر: این عامل می تواند الکتریک یا حرارت باشد

محرک هد پلاتر: به صورت افقی یا عمودی

 

خرید هد پلاتر

کیفیت هد پلاتر استفاده شده در عمر و کیفیت دستگاه های پلاتر و چاپ بسیار موثر است. به همین دلیل بهتر است هنگام خرید بهترین هد، با کیفیت بالا و به صورت اورجینال را انتخاب کنید.

خرید هد اورجینال، به شما اجازه می دهد که از نهایت کیفیت پلاتر در ازای بهایی بسیار مقرون به صرفه استفاده کنید.

بیشترین پلاترهای مصرفی در ایران پلاترهای اچ پی ، کانن و اپسون هستند. به همین دلیل نیاز به خرید هد پلاتر اچ پی و اپسون و کانن بسیار زیاد است. بازار چاپ ایران، هد این سه برند محبوب را برای خریداران عزیز با بهترین قیمت عرضه می کند. شما می توانید با توجه به برند و مدل پلاتر خود، هد پلاتر مناسب را تهیه کنید.

 

کدام هد برای پلاتر شما مناسب‌تر است؟

قبل از اینکه بخواهید برای خرید هد پلاتر اقدام کنید باید نوع هد سازگار با دستگاه خود را بشناسید. راحت‌ترین کار این است که به فروشنده، مدل پلاتر خود را اعلام کنید یا در صورت امکان هد دستگاه را همراه خود ببرید.

همچنین برای مشاوره خرید انواع هد پلاتر می توانید با کارشناسان  فروش ما در تماس باشید.