پلاتر لیزری

عملکرد پلاتر لیزری چگونه هست؟

پلاتر لیزریدر واقع از فناوری لیزر برای چاپ نقشه‌ها،طرح‌های مهندسی و نمودارها استفاده و این دستگاه در چهار مرحله فرایند چاپ را کامل می‌کند. در ادامه به صورت گام به گام توضیح داده شده هست؛

در وهله اول، اپراتور کاغذها را در دستگاه قرار می‌دهد و کاغذها به صورت اتوماتیک در جایگاه چاپ قرار می‌گیرد. بعد از بارگذاری کاغذ حال نوبت آن است تا طرح‌ها از کامپیوتر به پلاتر لیزری منتقل شوند. 

در مرحله بعد، الگوی بار الکتریکی روی درام ایجاد و سپس الگو توسط تونر جذب می‌شود. در انتها تونر روی کاغذ قرار می‌گیرد. 

عملکردپلاتر لیزری رنگی، سیاه و سفید تا این مرحله یکسان هست. در ادامه در پلاترهای لیزری رنگی از چهار لیزر برای ایجاد الگو استفاده می‌شود که بر روی چهار درام جداگانه  قرار می‌گیرد. در مرحله بعد هر یک از درام‌ها با تونرهای قرمز، آبی، سبز و مشکی قرار می‌گیرند.

به طبع تمام مراحل بالا توسط قطعاتی مانند درام، دولوپر، تونر، کارتریج و بلید انجام می‌شوند که ممکن هست این قطعات در طول زمان به دلایل مختلفی نیاز به تعویض و تعمیر داشته باشند. برای تعمیر یا خرید تمام قطعات و موارد مصرفی پلاتر لیزری می‌توان از بازار چاپ ایران اقدام کنید.

انواع پلاتر لیزری کدام‌اند؟

پلاترهای لیزریهم مانندانواع دستگاه‌های صحافیبر اساس عملکرد و نوع چاپ به چند دسته کلی تقسیم‌بندی می‌شوند. برای تهیه دستگاه مناسب نیازتان خالی از لطف نیست که با آن‌ها آشنایی پیدا کنید.

 

انواع پلاتر لیزری

انواع پلاتر لیزری بر اساس عملکرد عبارتند از؛ 

از پلاترهای لیزری صنعتی در کسب‌وکارهایی استفاده می‌شود که اولا تیراژ کارشان بالاست. دوما وضوح چاپ برایشان از اهمیت ویژه‌ای برخوردار هست.

همان طور که از نام پلاترهای لیزری تک کاره پیداست فقط برای چاپ طراحی شده‌اند اما در مقابل، پلاترهای لیزری چند کاره از ویژگی‌های دیگری مانند اسکن، کپی و فکس نیز برخوردارند.

انواع پلاتر لیزری بر اساس نوع چاپ عبارتند از؛

پلاترهای لیزری سیاه و سفیدهمان طور که از نامشان مشخص هست، فقط می توانند متن و تصاویر سیاه و سفید چاپ کنند و همچنین مقرون به صرفه تر از پلاترهای لیزری رنگی هستند. از طرفی اگر بخواهید طراح‌هایتان را به صورت رنگی چاپ کنید بایستی ازپلاترهای لیزری رنگیاستفاده کنید.

چگونه بهترین پلاتر لیزری را انتخاب کنیم؟

شاید یکی از بزرگترین دغدغه‌ها به هنگام خرید محصول آن هست که نمی‌دانیم دقیقا کدام پلاتر لیزری مناسب کار ماست. در این بخش می‌خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که چه عواملی در انتخاب دستگاه مناسب باتوجه به نیازمان تاثیرگذارند. عوامل‌ها؛

همه‌ی دستگاه‌های موجود در بازار ویژگی‌هایی مانند؛ چاپ دوطرفه، اتصال به شبکه و غیره را دارا نیستند. اگر این خصوصیات برای شما مهم هستند، حتما آنها را به هنگام خرید مد نظر بگیرید.

اگر حجم کارتان زیاد یعنی به اصطلاح تیراژ کارتان بالاست به دستگاهی با عملکرد سریع احتیاج دارید. برای سنجش سرعت پلاتر لیزری می‌توانید ویژگی ppm آن را در نظر بگیرید. این عدد نمایان‌گر تعداد برگه‌هایی هست که دستگاه می‌تواند در هر دقیقه چاپ بزند. 

کیفیت چاپ پلاتر لیزری نیز با پارامتری به نام dpi سنجیده می‌شود. عدد dpi نشان‌دهنده تعداد نقطه در هر اینچ هست. هر چقدر این رقم بیشتر باشد، وضوح چاپ بالاتر هست. 

ارزیابی نوع محصولی که می‌خواهید بر روی آن چاپ بزنید نیز مهم هست. برخی از پلاترهای لیزری فقط بر روی کاغذ A4 چاپ می‌زنند اما برخی دیگر می‌توانند چاپ را هم بر روی کارتن، فیلم و برچسب پیاده‌سازی کنند. 

ترجیحا در هنگام انتخاب بهترین پلاتر لیزری ویژگی برند را نیز فراموش نکنید چرا که برندهای معتبر معمولا پلاترهای لیزری با کیفیت‌تری ارائه می‌دهند. برخی از برندهای معتبر که در بازار ایران نیز از محبوبیت خاصی برخوردارند، در زیر آورده شده هست، از جمله؛

اگر به دنبال یک برند ایرانی معتبر هستید که پلاتر لیزری با کیفیت و مقرون به صرفه تولید می‌کند،مستر (Master)را می‌توان عنوان کرد.

اگر حجم کار شما متوسط هست اما در کنار آن به دنیا چاپی با کیفیت و وضوح عالی هستید،برند کانن (Canon)مناسب کار شماست. این برند در زمینه تولید چاپگرها و دستگاه‌های چند کاره نیز پیشرو می‌باشد.

پلاترهای لیزری اپسون برای چاپ با کیفیت بالا در حجم بالا مناسب هستند. در کنار آنپلاترهای لیزری اچ پی (HP)از از کیفیت و عملکرد بالایی برخوردارند. 

پلاتر لیزری oce توسط شرکت هلندی oce طراحی و تولید شده است. محبوبیت این شرکت به خاطر ساخت دستگاه‌های با دوام و با کیفیت هست. 

سایر برندهای موجود در بازار می‌توان به Brother ،Ricoh ،Lexmark ،Xerox و Samsung اشاره کرد.

تفاوت پلاتر لیزری با پلاتر جوهر افشان در چیست؟

پرینتر پلاتر لیزری وپلاتر جوهر افشاناز دسته‌بندی های اصلی پلاتر هستند که با توجه به کاربردشان معایب و مزایای خود را دارند. 

پلاترهای لیزری برای چاپ‌های سیاه سفید یا رنگی با کیفیت کاربرد دارند. به دلیل سرعت چاپ تعداد زیاد برگه در هر دقیقه مناسب تیراژ کار بالا هستند. همچنین پلاترهای جوهر افشان هم برای چاپ تصاویر با کیفیت به کار می‌روند.

به دلیل توانایی ایجاد خطوط واضح و تصاویر با کنتراست بالا در پلاترهای لیزری، کیفیت پلاترهای جوهر افشان به نسبت آن‌ها کمتر هست.

در دستگاه‌های نوع اول، از تونر برای چاپ استفاده می‌شود. تونر یک پودر خشک هست که توسط هد گرم می‌شود سپس بر روی کاغذ قرار می‌گیرد. در مقابل، پلاترهای جوهر افشان از جوهر برای تکمیل فرایند چاپ استفاده می‌کنند که این ماده به صورت مایع بوده و توسط هد بر روی کاغذ پاشیده می‌شود. 

با وجود آن‌که در پلاترهای جوهر افشان، سرعت چاپ‌های مختلفی وجود دارد و عدد ppm را می‌توان تغییر داد، اما در مقایسه با پلاترهای لیزری سرعت کم‌تری دارند.

قیمت مواد مصرفی پلاترهای لیزری مانند تونر از جوهر گران‌تر هست. 

پلاترهای لیزری می‌توانند بر روی انواع مختلفی از محصولات مانند کاغذ، کارتن و برچسب چاپ بزنند. اما در نوع دیگر دستگاه‌ها این‌گونه نیست و فقط بر روی کاغذ طرح را چاپ می‌زنند.

پلاتر لیزری چه تفاوتی با پلاتر سابلیمیشن دارد؟

پلاترهای سابلیمیشنمعمولا برای چاپ تصاویر بر روی پارچه، سرامیک، فلز و سایر سطوح استفاده می شوند. برای تکمیل فرایند چاپ بر روی سطح مورد نظر از جوهر استفاده می‌کنند. در زیر جدول مقایسه‌ای برای این دو نوع دستگاه آورده‌ایم.

 

تفاوت پلاتر لیزری با پلاتر سابلیمیشن

 

ویژگی                                       پلاتر لیزری                                    پلاتر سابلیمیشن

نوع جوهر                                تونر                                               جوهر

روش چاپ                               هد                                               حرارت

هزینه                                    ارزان‌تر                                           گران‌تر

سطوح قابل چاپ                    کارتن، برچسب، کاغذ و ...                پارچه، سرامیک، فلز و ...

 

قیمت پلاتر لیزری چقدر است؟ خرید پلاتر لیزری را از کجا انجام دهیم؟

قبل از خرید پلاتر لیزری بهتر هست به مواردی که در ادامه گفته می‌شود توجه کنید. از جمله؛ مشخص کنید به چه نوع چاپی احتیاج دارد؟ سیاه سفید یا رنگی؟ پلاترهای لیزری رنگی گرانتر از پلاترهای سیاه و سفید هستند.

بر روی چه اندازه کاغذی می‌خواهید چاپ بزنید؟ اندازه A4، A3، A2 و A1؟ دستگاه‌ها با عرض چاپ بزرگ‌تر معمولا گران‌تر هستند.

وضوح چاپ با کیفیت و سرعت چاپ چقدر برایتان مهم هست؟ هر چقدر که عملکرد و کارایی دستگاه بالاتر باشد و با کیفیت بهتری چاپ بزند، گران‌ترند.

قیمت پلاتر لیزری در فروشگاه‌های مختلف ممکن هست متفاوت باشد. قبل از انجام خرید بهتر هست که از چند جا قیمت بگیرید و قیمت‌های مختلف را باهم مقایسه کنید. برای اطلاعات بیشتر نیز می‌توانید با کارشناسان فروش بازار چاپ ایران در ارتباط باشید. 

در انتها،بازار چاپ ایرانبه عنوان مرجع گسترده نیازمندی‌های حوزه چاپ ارائه کننده انواع دستگاه‌های چاپ مانند، انواع ماشین‌های اداری مانندخرید پرینتر، پلاتر و سایر شناخته می‌شود. شما می‌توانید برای کسب اطاعات بیشتر از طریق فرم تماس با ما، با کارشناسان فروش ما در ارتباط باشید.