پولشمار

دستگاه پولشمار

وسیله است که، برای سهولت و سرعت در فرآیند شمارش پول‌های نقدی استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها معمولاً در بانک‌ها، مراکز خرید، صرافی‌ها و سایر محل‌هایی که با حجم زیادی از پول‌های نقدی سر و کار دارند، مورد استفاده قرار می‌گیرند. شمارنده ممکن است کاملاً مکانیکی یا ماشین پیشرفته با استفاده از قطعات الکترونیکی باشد.

 

ویژگی‌های دستگاه‌های پولشمار عبارتند از:

  • دستگاه‌های پولشمار به دلیل اهمیت زیاد حجم پول‌هایی که باید شمارش شوند، اغلب دارای سرعت بالای شمارش هستند.
  • برخی از دستگاه‌های پو‌شمار دارای قابلیت تشخیص ارزها و ارزش‌های مختلف هستند.
  • برخی از مدل‌ها قابلیت تشخیص پول‌های جعلی را نیز دارند تا امنیت در فرآیند شمارش حاصل شود.
  • این دستگاه‌ها باید توانایی انجام شمارش دقیق با خطاهای حداقل را داشته باشند.
  • دستگاه‌های پولشمار باید ساده و سهل ‌الاستفاده باشند تا افراد مختلف بتوانند به راحتی از آنها استفاده کنند.
  • برخی از دستگاه‌ها دارای قابلیت اتصال به سیستم‌های کامپیوتری و نرم‌افزارهای مدیریت مالی هستند.

 

انواع دستگاه های پولشمار

پولشمار انگشتی

این دستگاه برای کسب و کارهای کوچک و حتی استفاده در منزل مناسب هستند.

اجزای این دستگاه شامل: صفحه ‌نمایش ال‌ای‌دی، رگه‌های جداکننده برگه اسکناس و اسکن اشعه مادون‌قرمز می‌باشد. برای استفاده از آن کافی است حلقه شمارش اسکناس را روی انگشت شست قرار دهید. تنها عیب این حلقه‌های شمارش اسکناس این است که شاید اسکناس‌های کثیف و مچاله شده را نتواند بشمارد.

 

پولشمار رومیزی

یکی از متداول‌ترین دستگاه های پول شمار، نوع رومیزی می‌باشد که در اکثر فروشگاه‌های زنجیره‌ای و حتی بانک ها مورد استفاده قرار میگیرند. این دستگاه ها می‌توانند پول‌های کاغذی، سکه یا هر دو را بشمارند و یک سیستم شمارش سریع دارند که معمولا می‌تواند حدود ۱۰۰۰ اسکناس در دقیقه شمارش کند. مکانیسم دستگاه های پولشمار رومیزی به صورت اصطحکاکی می باشد.

یکی از ویژگی‌های مهم در دستگاه‌های شمارش پول رومیزی هوشمند، توانایی تشخیص پول تقلبی است. به این صورت که، هنگاه عبور پول ها از اسکنر،  نور ماورای بنفش از اسکناس‌ها عبور می‌کند و علائم را بررسی می‌نماید. اگر علامت‌های صحیح روی پول نباشد، یا اگر علامت‌گذاری‌ها در جای نامناسبی باشند، دستگاه می‌گوید که اسکناس تقلبی است.

به دلیل سایز کوچک و مناسب این دستگاه ها، جابه جایی آنها بسیار آسان است. شمارش اسکناس ها در این دستگاه ها عموما به صورت باز می باشد، به این معنا که روی دستگاه پوشیده نیست و قابل رویت هستند.

 

پولشمار وکیوم ایستاده

از انواع دستگاه های پول شمار با سرعت بالا می‌باشند که توان عملیاتی بالایی داشته و برای شمارش پول در حجم فوق‌العاده بالا طراحی شده اند. مکانیسم شمارش دستگاه های پولشمار ایستاده به صورت وکیومی یعنی غلطکی است.

در این نوع دستگاه‌ها شمارش اسکناس‌ها بر خلاف انواع رومیزی به ‌صورت بسته انجام می‌شود. به این صورت که، بعد از قرارگیری اسکناس ها در محفظه، در آن بسته خواهد شد. این نوع شمارش پول مانع از ورود گرد و غبار و اشیای خارجی به داخل دستگاه خواهد شد. در نتیجه شمارش پول با کمترین خطا صورت خواهد گرفت و عمر مفید دستگاه نیز چندین برابر می‌گردد.

موتور مورد استفاده در این نوع دستگاه‌ها یا از نوع گیربکسی یا از نوع تسمه‌ای می‌باشد. البته دستگاه‌های دارای موتور گیربکسی دارای کیفیت و عمر طولانی‌تری نسبت به نوع تسمه‌ای می‌باشند.

دستگاه شمارش اسکناس ایستاده برای شمارش اسکناس‌های بسته‌بندی‌ شده مناسب است، بنابراین روند شمارش را در بانک‌ها سرعت می‌بخشد.

این دستگاه ها چندکاره هستند و با توابع قابل انتخاب مانند زیر به ساده‌سازی کار کمک می‌کنند:

  • عملکرد تایید: برای تایید تعداد مورد انتظار اسکناس
  • تابع شمارش رایگان: برای شمارش تعداد اسکناس‌ها
  • تابع جمع: برای جمع‌کردن تعداد کل اسکناس‌ها
  • عملکرد پیش تنظیم: برای از پیش تنظیم شمارنده

 

*** از بهترین مارک دستگاه پول شمار میتوان به برند های  اسکناس شمار مگنر Magner، para، سایان Sayan، ای ایکس EX، سیتک Sitec و نیکیتا Nikita اشاره کرد.

 

برای خرید انواعدستگاه های پولشمار، با توجه به اطلاعات و جزئیات ارائه شده برای هر محصول دربازار چاپ ایرانبر اساس بودجه ای که دارید، امکان پذیر است. شما می‌توانید با ورود به صفحه‌ی اختصاصی هر محصول، از مشخصات فنی و جزئیات فروش محصولات اطلاع بیابید. 

در صورت عدم وجود کالای مورد نظر خود در لیست، میتوانید با پشتیبانیبازار چاپ ایرانتماس بگیرید.