چاپ افست

چاپ افست (Offset printing) فرایندی است که طی آن مرکب افست از یک صفحه (زینک) به زیرلایه های مختلف برای چاپ تصاویر و طرح های مختلف منتقل می‌شود. . به این روش، به‌صرفه‌ترین روش چاپی برای چاپ تیراژهای بالای چاپ نیز گفته می‌شود.
در افست از چهار رنگ اصلی cmyk (فیروزه‌ای، ارغوانی، آبی و زرد) استفاده می‌شود، یعنی زینک از یکی از چهار رنگ اصلی تغذیه می‌کند و چاپ انجام می‌گیرد. (این چهار رنگ با هم ترکیب می‌شوند و طیف وسیعی از رنگ‌ها را ایجاد می‌کنند)

مزایای چاپ افست

چاپ افست، تقریبا روی بسیاری از سطوح چاپ قابل اجرا است و میتوان گفت یک گزینه همه کاره است. با این روش، شما می‌توانید طرح‌ها و تصاویر مدنظر خود را روی چرم، وینیل، پارچه، فلز، انواع مختلف کاغذ و کارتن، چوب و پلاستیک چاپ کنید.
 اقتصادی‌ترین و مقرون به‌صرفه‌ترین نوع چاپ برای تیراژهای بالا است. بهترین گزینه برای چاپ تصاویر با کیفیت بالا از نظر رنگ و جزئیات است.
 افست از جمله چاپ‌ های غیر تماسی است و چون کاغذ یا هر متریال دیگری، در تماس مستقیم با صفحات فلزی قرار نمی‌گیرد، طول عمر صفحات معمولا زیاد است.

معایب چاپ افست

به دلیل هزینه‌های زیاد و صرف زمان برای تنظیم و راه‌اندازی دستگاه افست، استفاده از چاپ افست برای تیراژهای کم مقرون به صرفه نیست و فقط زمانی که شما تیراژ زیادی داشته باشید، این روش گزینه مناسبی است.

 

چاپ افست

 

کاربرد افست در صنعت

چاپ افست روی انواع متریال مانند کاغذ، مقوا، چوب، چرم، پلاستیک و غیره قابل اجراست و برای چاپ محصولاتی مثل: کاتالوگ/ بروشور/ پوستر/ جعبه غذا/ کارت‌های ویزیت/ جعبه شکلات/ نقشه‌ها/ بازی‌های کارتی/ صفحه شطرنج و سایر از این نوع چاپ استفاده می‌شود.

ابعاد دستگاه های چاپ افست

دستگاه های چاپ افست دارای ابعاد مشخصی هستند که شامل موارد زیر می‌شود:

 • ۲۵ * ۳۵
 • ۳۵ * ۵۰
 • ۵۰ * ۷۰
 • ۱۰۰ *۱۴۰

قیمت چاپ افست

قیمت پروژه های چاپ افست بر اساس چاپ محصولات مختلف، رنگ و شرایط چاپ و بسته بندی متفاوت است. اما در حالت کلی، انجام چاپ با دستگاه های افست در تیراژ بالا هزینه کمتری دارد و هر چقدر تعداد تیراژ در این روش چاپ بیشتر باشد هزینه بهتری دارد.

انواع دستگاه چاپ افست

دستگاه افست ورقی (sheet fed): در دستگاه افست ورقی، ورق‌های کاغذ به صورت جداگانه تغذیه می‌شوند و به همین دلیل سرعت کمی دارد و برای چاپ تیراژهای کم کاربردی است.
این دستگاهها میتوانند بین 12000 برگ تا 24000 برگ در ساعت چاپ بزنند.

دستگاه‌ افست تحت وب (web fed): چاپ افست تحت وب، معمولا برای چاپ روزنامه و جعبه استفاده می‌شود. این دستگاه‌ها می‌توانند بیش از 3000 برگ کاغذ را در عرض یک دقیقه چاپ بزنند. حدودا 180 هزار برگ کاغذ در یک ساعت!!! 
این دستگاه، برای سازمان‌ها و شرکت‌هایی ایده آل است که نیاز به چاپ تیرازای بالا با سرعت بالا دارند.

انواع دستگاه چاپ افست از لحاظ قطع

 • دستگاه چاپ CD
 • دستگاه چاپ XL
 • دستگاه چاپ SM

 

چاپ افست چیست؟

 

مراحل مرکب‌گیری پلیت چاپ افست 

مرکب دهی به پلیت در دو روش انجام می شود:
الف) روش با رطوبت: در این روش ابتدا پلیت توسط محلول رطوبت‌دهی آغشته می‌شود. (محلول رطوبت‌دهی، فقط قسمت‌های بدون تصویر را آغشته می‌کند.)
سپس نوردهای مرکب، عمل مرکب‌دهی را انجام می‌دهند و مرکب را از مخزن به روی پلیت انتقال می‌دهند.
طی این روش، قسمت‌های مرطوب شده (بدون تصویر) مرکب را نمی‌پذیرند، قسمت‌های تصویردار که مرطوب نشده‌اند مرکب را جذب می‌کنند.

ب) روش بدون رطوبت: در این روش همان‌طور که از اسمش مشخص است، نیازی به رطوبت نیست و با استفاده از پلیت و مرکب خاص، چاپ انجام می‌شود.

فرایند چاپ افست

چاپ افست بر اساس یک اصل ساده عمل می‌کند: جوهر و آب با هم مخلوط نمی‌شوند.

بعد از اینکه صفحات زینک یا پیت در لیتوگرافی ساخته شد، این صفحات فلزی به یک سیلندر لاستیکی یا همان غلتک جوهر منتقل می شوند. این غلتک وظیفه پاشش رنگ روی صفحه مورد نظر را دارد.
سپس سیلندر پایینی در جهت عکس چرخش سیلندر بالایی می‌غلتد و آب کاملا فشرده می‌شود و جوهر به صورت تصویر آینه ای روی کاغذ پدید می‌اید.
در مرحله سوم، استوانه ای فولادی که به آن غلتک فشار می‌گویند، فشار لازم را وارد می‌کند تا تصویر روی غلتک روی سطح چاپی، به صورت دقیق و با کیفیت بالا چاپ شود.
این فرایند، افست نامیده می شود.

این مراحل برای چاپ همه موارد مانند کاتالوگ آفست، بروشورو … یکسان است و تکرار میشود.

مواد مصرفی و ملزومات افست

 • مرکب افست
 • ابر فشرده افست
 • صمغ زینک سوزی
 • داروی روتوش زینک
 • لاستیک سیلندر افست
  و....

خرید دستگاه چاپ افست و ملزومات

تهیه و خرید دستگاه‌ها، مواد و قطعات مصرفی چاپ افست اغلب بر اساس هزینه‌های تولید انجام می‌شود، مخصوصا در تیراژهای بالا. اما انچه مهم است این است که مواد مصرفی انتخاب شده باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند در برابر چاپ با سرعت بالا مقاومت کند و کیفیت بالایی ارائه دهد.
توصیه ما این است که با کارشناسان فروش ما تماس بگیرید تا مناسب ترین انتخاب را برای چاپ افست خود داشته باشید.