چسب گرم

چسب گرمیکی از تکنیک‌های صحافی است که با استفاده از انواع چسب‌ها، صفحات را در کنار هم نگه می‌دارد. اگر می‌خواهید محصولات چاپی خودتان را به صورت ایده‌آل صحافی کنید که از نظر ظاهری زیباتر باشند و بتوانید مخاطبان بیشتری جذب کنید کافی‌ست از صحافی چسب‌گرم استفاده کنید. اگر می‌خواهید بدانیددستگاه چسب گرم چیستتا انتهای مقاله همراه ما باشید.

 

دستگاه چسب گرم

در صحافیچسب گرم، چون چسب جامد به وسیله گرما تبدیل به چسب مایع می شود، نام چسب گرم را بر روی آن گذاشته اند. به عبارتیدستگاه چسب گرمبا استفاده از چسب حرارتی، باعث اتصال اسناد و برگه ها به صورت محکم و سریع می شود.

دستگاه های صحافی چسب گرم در دفاتر فنی، چاپخانه های دیجیتال و چاپخانه های افست برای صحافی کتاب ها، مجلات، رمان، دفتر یادداشت، ژورنال ها، دفاتر راهنما، پایان نامه ها و مواردی از این قبیل کاربرد دارند.

 

انواع دستگاه چسب گرم

این دستگاه ها در دو نوع رومیزی و ایستاده در بازار عرضه می شوند . البته هر کدام از این دستگاه ها می توانند برقی یا دستی باشند.
 

 

آموزش کار با دستگاه چسب گرم
 

استفاده از چسب‌گرم برای صحافی اسناد بسیار رایج است و طرفداران زیادی دارد. دلیل این امر سهولت انجام کار با دستگاه و خشک شدن سریع چسب است. به طوری که به راحتی می‌توان انواع منو رستوران‌ها، نشریات، کاتالوگ و همه کاغذهایی که دارای خاصیت گرماژ بالایی هستند صحافی کرد.

شاید کنجکاو باشید تا بدانید که مراحل صحافی کاغذ ها باچسب گرمچگونه است؟ شما علاوه بر توضیحات زیر می‌توانید با دیدن فیلم دستگاه چسب گرم با عملکرد آن آشنا شوید.

در این نوع روش یک قسمت اصلی به نام یونیت هات‌ملت وجود دارد که از بخش های زیر تشکیل شده است؛

 • سیستم‌ کنترل مرکز
 • پمپ
 • مخزن چسب
 • الکتروموتور
 • منیفولد تقسیم مواد
 • شیلنگ هات‌ملت
 • هیتر برای یکسان‌سازی دمای چسب

قبل از دسته‌بندی، مرتب‌سازی و قرارگیری آن در دستگاه، اپراتور کاغذها را از نقطه عطف کار منگنه می‌کند سپس، برای هم سطح‌کردن کاغذ و منگنه آن‌ها را  می‌کوبد. دلیل انجام این کار برای آن است تا ضریب باز شدن صفحات از هم به صفر برسد.

بعد از انجام این فرایند، صفحات مرتب شده بین دو فک دستگاه قرار می‌گیرد و برای ثابت نگه‌داشتن آن فک‌ها قفل می‌شوند. سپس دستگاه چسب‌گرم در عطف کار خراش‌های نا منظمی ایجاد می‌کند تا در مرحله چسب زنی، چسب ذوب شده به خوبی به داخل حفره‌ها خورانده شوند. در مرحله بعد چسب‌های مخصوص کوچک جامد شیری رنگ در داخل یونیت هات‌ملت ریخته می‌شوند و اپراتور با تنظیم درجه گرمایی دستگاه، بعد از چند ثانیه الی چند دقیقه چسب جامد تبدیل به چسب مایع می‌شود.

آموزش کار با دستگاه چسب گرم

چسب مخصوص صحافی که بصورت دانه های کوچک شیری رنگ جامد است، در داخلدستگاه صحافیریخته می شود. در انتهای کار بعد از سه حرکت رفت و برگشتی، عطف کار در مخزن بر روی چسب ذوب شده قرار می‌گیرد و بعد از آن که به خوبی توسط غلتک به آن آغشته شد، صفحات به کاور یا جلد می‌چسبند. برای تمیزی کار نیز لبه‌های آن را برش می‌دهند.


تعمیر دستگاه چسب گرم


مواد مصرفی و قطعات دستگاه چسب‌گرمعبارتند از؛ چسب صحافی، یونیت هات ملت، شیلنگ، هیتر، نازل، تفنگی، فیلتر، گان و مدول دستگاه چسب‌گرم. نگهداری و تعمیرات این قطعات مهم‌ترین عامل در حفظ عملکرد بهینه و بهره‌وری دستگاه چسب‌گرم است. برای نگهداری و تعمیر دستگاه چسب‌گرم می‌توانید از راهکارهای زیر استفاده کنید:

 • باید برنامه‌ریزی مناسبی برای فرایند تعمیر داشته باشید و بر اساس آن مراحل را پیش ببرید. همچنین برنامه‌ریزی را  باید به‌گونه‌ای مدیریت کنید که خللی در کار روتین کارخانه ایجاد نشود و از بین رفتن سرمایه‌گذاری جلوگیری کند.
 • برای حفظ عملکرد بهینه دستگاه بایستی تجهیزات با کیفیت بالا تهیه کنید. بازار چاپ ایران عرضه کننده انواع مواد مصرفی و قطعات دستگاه چسب‌گرم از برندهای معتبر و با کیفیت است که باعث می‌شود در طول زمان از هزینه‌های جانبی‌تان کاسته شود.
 • از طرفی لازم است تا آموزش‌های لازم در جهت پاکسازی و نگهداری دستگاه به کارکنان مجموعه داده شود.
تعمیر دستگاه چسب گرم

تمام موارد بالا به شما کمک می‌کند تا عملکرد و بهره‌وری دستگاه‌هایچسب گرمرا در کسب‌وکارتان افزایش داده و هزینه‌های ناشی از تعمیرات ناگهانی را کاهش دهید.

اگر برای تعمیر دستگاه چسب‌گرم نتوانسته‌اید تعمیرکار متخصص و کاربلد پیدا کنید، در هر کجای ایران که هستید کافی‌ست با کارشناسان بازار چاپ ایران در ارتباط باشید تا با توجه به شهر و محل سکونت‌تان فرد مناسب به شما معرفی شود.

اگر به توانمندی‌ها و تخصص خود در زمینه تعمیردستگاه‌های چسب‌گرمایمان دارید، کافی‌ست در بخش درج آگهی، آگهی مربوط به تخصص خود را ثبت کنید تا مشتریان نیاز به تعمیر با شما تماس بگیرند.
 

انواع چسب دستگاه چسب گرم
 

برای الحاق صفحات چسب حرارتی یا چسب PUR به کار می‌رود. در هر دو روش صحافی، با کیفیت و استحکام بالایی انجام می‌گیرد. در ادامه به صورت مفصل به توضیح آن‌ها می‌پردازیم؛

چسب داغ 

این روش برای صفحاتی که در ابعاد عرض 3 میلی متر و حداکثر وزن 170 گرم در متر هستند، مناسب است. در این روش از تکنیک EVA یا اتیلن وینیل استات برای الحاق و چسباندن صفحات به هم استفاده می‌‌شود. بهترین عملکرد صحافی با چسب داغ  بیشتر در الحاق صفحات مات و بدون پوشش می‌توانید ببینید. همچنین این روش نسبت به روش چسب PUR هزینه کمتری را شامل می‌شود.

چسب PUR 

PUR یا رزین پلی اورتان یک چسب بسیار قوی است. به طوری که برای ساخت درب های ضد حریق از آن استفاده می‌شود زیرا زمانی که چسب توسط حرارت فعال می‌شود سپس به مایع تبدیل شده، به سطح می‌چسبد و پس از سرد شدن دوباره ذوب نمی‌شود.

اگر بخواهیم از نظر علمی بررسی کنیم بدین صورت است که از نظر شیمیایی PUR از نظر شیمیایی به رطوبت کاغذ یا هوای اطراف واکنش نشان می‌دهد و یک پیوند قوی ایجاد می‌کند که ناشی از وزن مولکولی بالای آن است. به همین دلیل است که به عنوان یک چسب دائمی شناخته می‌شود. در کل چسب PUR سه تا چهار برابر محکم‌تر از چسب داغ است.

PUR به طور چشم‌گیری در بین کسانی که کار صحافی انجام می‌دهند محبوب است نه تنها به دلیل افزایش استحکام آن در مقایسه با چسب داغ، بلکه به این دلیل که بازیافت آن آسان‌تر است. PUR ها در طول بازیافت به راحتی از الیاف کاغذ جدا می‌شوند. از طرفی PUR ها در ابتدا در دماهای پایین‌تر ذوب می‌شوند که این امر منجر به مصرف کمتر برق می‌شود.


 

فروش دستگاه صحافی چسب گرم
 

بازار چاپ ایران عرضه‌کننده انواع دستگاه صحافی از جمله دستگاهچسب گرمآکبند، استوک و دست دوم بوده و علاوه بر تهیه خود دستگاه برای هر صنف و کسب‌وکاری قطعات و مواد مصرفی آن را نیز فراهم کرده است.

دستگاه چسب گرم استوک
 

این مدل دستگاه‌ها خارج از کشور مثل کشورهای اروپایی توسط تامین‌کنندگان وارد ایران شده‌اند، اگر شما آن را خریداری کنید اولین کسی هستید که در ایران صاحب آن کالا شده‌اید. دستگاه چسب گرم استوک کارکرد کمتری دارند بنابراین در حد آکبند بوده و از سلامت بیشتری برخوردارند. بسیاری از این مدل‌ها با تکنولوژ‌ی‌های روز هماهنگ هستند. همچنین نسبت به نسخه نو آن قیمت بسیار پایین‌تری دارند.

یکی از معایبی که دارند آن است که در بعضی از مدل‌ها قطعات استفاده شده در آن به صورت محدود در بازار یافت می شوند.

دستگاه صحافی چسب گرم دست دوم
 

این نوع از دستگاه‌ها به دلیل فروش یا اهدا کردن به کاربر نهایی دو یا چندم به دست خریدار می‌رسد. دستگاه صحافی چسب‌گرم دست دوم با قیمتی بسیار کمتر از قطعه نو قابل خریداری می‌باشد. به طور کلی می‌توان گفت، این نوع دستگاه از لحاظ ظاهری و کارایی مشابه نسخه نو آن است. ولی چون در دسته کالاهای دسته دوم قرار می‌گیرد، قیمت پایین‌تری دارند.
 

خرید دستگاه چسب گرم صحافی
 

این نوع از دستگاه‌های صحافی دارای انواع مختلفی هستند. عبارتند از؛ نوع دستی، رومیزی و صنعتی. با توجه به نوع کاربرد، وزن و اندازه، جزئیات کالا رنج قیمت دستگاهچسب گرممتفاوت است. برخی از ویژگی‌های تعیین کننده در قیمت دستگاه چسب گرم دستی، قیمت دستگاه چسب گرم رومیزی و  قیمت دستگاه چسب گرم صحافی صنعتی از جمله؛

 • برند و مدل دستگاه
 • مدت زمان گرم شدن دستگاه برای شروع به کار
 • ابعاد و وزن دستگاه
 • توان مصرفی دستگاه
 • سرعت صحافی
 • حداکثر طول صحافی
 • حداکثر ضخامت صحافی
 • نحوه چسب زدن
 • نوع چسب مورد استفاده
 • گنجایش مخزن چسب‌گرم
 • وجود یا عدم وجود سیستم اعلام خطا
 • گارانتی و خدمات پس از فروش

با توجه به نوع نیازتان کافیست با ورود به به صفحه‌ی اختصاصی هر محصول، از مشخصات فنی و جزئیات قیمت دستگاه ها اطلاع بیابید. همچنین در صورت عدم وجود کالای مورد نظر خود در لیست، میتوانید با پشتیبانی بازار چاپ ایران تماس بگیرید.