کاغذ و مقوا

انواع کاغذ و مقوا 

کاغذ A3

شکلی از کاغذ است که طبق استانداردهای جهانیISO A  یا ISO 216 اندازه آن 297 در 420 میلی متر است و یکی از پر کاربردترین کاغذها در شرکت ها، ادارات و مدارس و مکان های مشابه برای گزارش نویسی ها، پوسترها، نقشه ها، نمودارها و ... است و به ندرت برای چاپ خانگی استفاده می شود. زیرا این کاغذها به پرینترها و دستگاه های کپی مخصوص به خود نیاز دارند که اندازه A3 را پشتیبانی کند. (پرینترهای معمولی به اندازه A4 محدود می شوند)

اندازه ورق A3 دقیقاً دو برابر اندازه محبوب ترین سایز کاغذ یعنی A4 است، به عبارتی با تا کردن کاغذ A3، دو ورق کاغذ A4 ایجاد می شود.

 

ابعاد کاغذ A3

 • 29.7*42.0 سانتی متر
 • 297*420 میلی متر
 • 11.69*16.54 اینچ

 

سطح چاپ کاغذ A3: با احتساب حاشیه 394*257 میلی متر

مساحت ورق کاغذ A3: 0.125 متر مربع یا 193.75 اینچ مربع

 

مزایای استفاده از کاغذ A3

به دلیل داشتن اندازه خاص در ارائه ها جهت نمایش بهتر نمودارهای بزرگتر مفید واقع می شود. مثلا به عنوان یک ابزار یادگیری در کلاس های درس برای نمایش جدول تناوبی یا مثلا برای طراحی پوستر و عکس توسط هنرمندان و …

کاغذ سایز A3، استفاده از فونت بزرگتر را ممکن می‌کند و باعث می شود پیام ها و داده‌های روی کاغذ راحتتر خوانده شوند و به عبارتی باعث افزایش میزان نمایش برای انتقال واقعی پیام می شود.

به دلیل جا دادن اطلاعات زیاد در خود، باعث کاهش هزینه‌های جوهر و چاپگر در دراز مدت می شود.

در کسب و کارها، یک روش آسان برای برای تبلیغات خدمات و محصولات به شمار می رود.

 

***از برندهای مطرح کاغذ A3 می توان پاپکو، کپی مکس، گلد، دبل آ، سل پرینت، فلوز و ... را نام برد.

 

کاغذ A4 

معروف ترین و پرکاربردترین کاغذ در بین انواع کاغذهای سری A می باشد و اندازه استاندارد تعریف شده طبق استاندارد بین المللی ISO 216 برای آن 21*29.7 سانتی‌متر/ 210*297 میلی متر/ 8.3*11.7 اینچ است.

کاغذ سایز A4 در ایران و جهان جهت کارهای اداری، تولید کتاب و دفتر، پرینت جزوات سیاه‌ سفید یا رنگی و … در ادارات و سازمان ها و حتی مصارف خانگی، پر مصرف ترین انواع کاغذها است و به دلیل به دلیل تراکم بالا، عدم پوسیدگی و دوام بالا برای چاپ، کپی و پرینت بسیار مورد استفاده قرار می گیرد.

 

***طول عمر مفید دستگاه هایی مانند دستگاه های کپی، پرینترها، دستگاه های فکس و ... که در آنها از کاغذ استفاده می کنید با کیفیت و مرغوب بودن کاغذها رابطه مستقیمی دارد.

 

ویژگی کاغذ A4 با کیفیت:

مشخصاتی مانند مقاومت، وزن، چگالی، ابعاد و … از جمله خصوصیاتی است که در کیفیت یک کاغذ تاثیرگذار می‌باشد. به‌عنوان‌مثال یک کاغذ A4 خوب باید دارای سایز ۲۹/۷ * ۲۱ سانتی‌متر و گرماژ ۸۰ گرم باشد.

کاغذی مناسب است که از سطح صاف و یکدستی برخوردار باشد. اگرچه برخی از کاغذها با قیمت ارزان به فروش می‌رسد اما سطح غیر یکنواخت آن باعث آسیب رسیدن به چاپگرها و پایین آمدن سطح نوشتن بر روی آن می‌شود.

کاغذی مناسب است که از رنگ، شفافیت، ماتی و براقی بالایی برخوردار باشد.

میزان شفافیت برای کاغذ A4 بین ۸۰ تا ۹۰ برای چاپ می‌باشد.

کاغذی مناسب است که از مقاومت خوبی برخوردار باشد. بدین معنا که کاغذ نه آن‌قدر مقاوم باشد که قابلیت پانچ شدن نداشته باشد و نه آن‌قدر غیر مقاوم باشد که به‌راحتی پاره شود.

اگرچه پایداری یک کاغذ را نمی‌توان با عدد اندازه گرفت، اما هر چقدر کاغذ در برابر خم شدن و تا شدن مقاوم باشد، از پایداری بالایی برخوردار است.

گرماژ کاغذ با ماندگاری کاغذ و طول عمر دستگاه‌های پرینتر رابطه مستقیم دارد: 

 • کاغذ با گرماژ  ۸۰ گرم برای چاپ اسناد، مناسب بوده و گرمای دستگاه‌های پرینتر به علت کارکرد بالا، آنها را مچاله نمی‌کند و به هم نمی‌چسبند.
 • کاغذ با گرماژ ۷۰ گرم این ویژگی ها را ندارد و برای نوشتن و طراحی توصیه می‌شود پس اگر کاغذ را برای مصارف اداری می‌خواهید پیشنهاد ما ۸۰ گرمی است.

 

رنگ بندی کاغذ A4:

برای انجام کارهای اداری و نامه های رسمی از کاغذ سفید ساده استفاده می شود.

در کارهای غیر رسمی می توان از کاغذ های رنگی مانند آبی، قرمز، زرد، سبز و … که در بازار عرضه می شوند، استفاده کرد.

( به این نوع کاغذها، کاغذ های فانتزی می گویند) کاغذ های رنگی نسبت به کاغذهای سفید قیمت پایین تری دارند.

یکی دیگر از انواع کاغذهای تولید شده با سایز A4، نوع کاهی است.این نوع کاغذ رنگ خاص خود را دارد و استفاده ی آن بیشتر به منظور چرک‌ نویس و یا پیش نویس در مجموعه های مختلفی به خصوص مجموعه های آموزشی است. وزن کاغذهای کاهی بسیار کم است و وزنی حدود ۴۵ گرم دارد. این نوع کاغذ خیلی ارزان قیمت تر نسبت به کاغذ سفید است.

 

انواع کاغذ  A4 از لحاظ نوع پرداخت:

نوع پرداخت کاغذ روی ظاهر نهایی برگه تاثیر زیادی دارد. کاغذ A4 از نظر پرداخت در سه نوع اصلی وجود دارد:

 • کاغذ براق (روکش‌دار): کاغذ A4 براق برای بروشورها عالی است
 • کاغذ مات (روکش‌دار): کاغذ A4 مات برای ست اداری یا نشان تجاری مناسب است.
 • بدون روکش: کاغذ A4 بدون روکش برای چاپ یا کپی برگه‌های عادی روزانه یا خانگی مناسب است.

 

چرا ابعاد کاغذ A4 اعشاري است؟

عرض کاغذ A4، 21.02 سانتي متر و  طول آن  29.73 سانتيمتر است. برخلاف ابعاد كاغذ A4 که به ظاهر اعشاري و بي‌ربط هستند مساحت آن دقيقاً 625 سانتيمتر مربع است. در واقع طول و عرض اين كاغذ اینگونه است تا مساحت مورد نظر را ایجاد کند.

 

هنگام خرید کاغذ A4 باید به موارد زیر توجه کرد:

 • برند و شرکت تولید کننده
 • وزن کاغذ (کاغذA4، معمولا در وزنهای 70 تا 80 گرمی تولید می شوند ولی عمده تولیدات و فروش در بازار 80 گرمی است)
 • نوع بسته بندی
 • تعداد برگه در هر بسته
 • میزان جذب گرد و غبار
 • تناسب گرماژ کاغذ با دستگاه کپی و پرینت
 • کیفیت و ضخامت کاغذ (کاغذی که انتخاب می کنید باید علاوه بر همخوانی با پرینتر، از نظر کیفی نیز باید به گونه ای باشد که داخل دستگاه دچار پارگی یا تغییر حالت نشود)
 • سفتی و سختی خمش(مقاومت در برابر خمش)
 • یکدستی و صافی کاغذ
 • خاصیت ضد حلقه شدن یا Anti curl

 

از برندهای مطرح کاغذ A4 میتوان پاپکو، پیپر وان، دابل آ، پلیکان، ره آورد، کالر کپی، فلوز، ایگل، استار، گلد، کنزو، سل پرینت و ... را نام برد.

*** برندهای دبل آ و پیپر وان در میان برندهای خارجی، بهترین کیفیت را دارا هستند و معمولا قیمت بالایی هم دارند.

***برندهای کپی مکس و سل پرینت در میان برندهای داخلی، کیفیت خوبی دارند و با قیمت مناسب و پایینتر از برندهای خارجی در بازار عرضه می شوند.

 

کاغذ چاپ عکس کریستال

انواع کاغذها برای چاپ عکس ها شامل: گلاسه براق، سمی گلاسه، لاستر، ابریشمی، کریستال، کتد مات و... هستند. این کاغذ ها خواص و ویژگی های خاص خود را دارند و برای مصارف مختلف کارایی خاص خود را دارند. 

 

ویژگی های کاغذ مخصوص چاپ عکس کریستال:

 • کاغذ مخصوص چاپ عکس کریستال، کاغذی تقریباً نقره ای است که منحصرا برای تولید تصاویر رنگی دارای کیفیت، طراحی و تولید شده است. این نوع کاغذ، براق و پر زرق و برق است و رویاهای طراحی شما را به واقعیت تبدیل می کند.
 • از جمله ویژگی های کاغذ عکس کریستال این است که شامل طیف متمایزی از رنگ های زرق و برق دار است که چاپ بسیار براق و صافی دارد.
 • این کاغذ نور را به زیبایی جذب می کند و همچنین دارای ضخامت بیشتری نسبت به بقیه کاغذها هست و کیفیت بسیار زیادی نیز دارد.
 • از دیگر ویژگی های این نوع کاغذ ضد آب بودن آن است که با همه پرینترهای جوهر افشان نیز سازگاری دارد.
 • کاغذ کریستال یک بافت کوچک و پراکنده دارد به طوری که میزان درخشش آن کمتر از میزان درخشندگی کاغذ براق است اما این دو در شدت رنگ و اشباع شباهت دارند.

 

دلایلی که باعث می شوند شما بهتر بتوانید کاغذ کریستال را انتخاب کنید به شرح زیر هستند:

 • رنگ ها دارای دامنه و یکپارچگی چشمگیری می شوند.
 • اگر تصویرهای شما تیره هستند، گزینه بسیار مناسبی است.
 • ثبات و ماندگاری تصویر عالی است.
 • به دلیل داشتن پایه PET، صاف و مسطح است.
 • بیشتر عکاسان حرفه ای از کاغذ کریستال استفاده می کنند.
 • عکس ها در ابتدا در معرض هالید نقره قرار می گیرند و سپس توسعه داده می شوند.
 • به تصاویر، عمق بی نظیر و خیره کننده ای اضافه می کند.
 • رنگ سفید روشنی را ایجاد می کند که بسیار شبیه به رنگ واقعی است.

 

چاپ کریستالی  (crystal)

فرایند چاپ کریستال از متد اروپایی الگوبرداری شده است. این متد به کمک طراحی مدرن دکوراسیون منازل و ادارات به وجود آمده است. به وسیله این متد شما می توانید مدلی جدید از دیوارکوب ها را برای نمایش منظره ها و حتی پرتره یا همان عکس از صورت، ایجاد نمایید. در چاپ کریستال عکس هایی دارید که با ماده درخشنده و شفافی به نام کریستال ترکیب می شود و خاصیت چسبندگی به ورق های مولتی پلکسی را نیز دارد.

 

کاغذ فتوگلاسه 

کاغذ فتوگلاسه یک نوع کاغذ مرغوب برای چاپ و پرینت است. این کاغذ عکاسی یک روکش COTING دارد که از نوع ژلاتین است. این لایه از روکش باعث می شود که سطح آن روغنی، ضد آب، صاف و صیقلی باشد. کاغذ فتوگلاسه به دلیل براق و صاف بودن در سطح خود، نمی تواند رنگ را به داخل بافت خود جذب کند. بنابراین مرکب به روی سطح کاغذ باقی می‌ماند. همچنین روکش ژلاتینی که کاغذ فتوگلاسه دارد، رنگ‌ با کیفیت و شفافیت بهتری را در چاپ ایجاد می کند. خاصیت ضد آب بودن روکش این کاغذ باعث می شود که کاغذ در زمان چاپ با جوهر مایع، آسیبی نبیند. همچنین این خاصیت را نیز ایجاد می کند که جوهر خیلی خوب روی سطح کاغذ قرار بگیرد. 

 

کاربرد کاغذ فتوگلاسه:

چاپ های لوکس و با کیفیت را به وسیله کاغذ فتوگلاسه انجام می دهند. از ویژگی های مهم این نوع کاغذ حفظ کیفیت و افزایش جلوه رنگ ها هستند. این کاغذ در چاپ بنرهای بزرگ، آثار هنری، نماهای داخلی و خارجی معماری و پلان ها با چاپ رول گلاسه یا چاپ گلاسه A3 استفاده و کاربرد بالایی دارد. کاغذ فتوگلاسه کاربردهای دیگری مانند کاتالوگ، ارائه بروشور،مجلات و تراکت با ابعاد کوچک نیز دارد. چاپ گلاسه A4 و چاپ گلاسه A5 به منظور ایجاد جلوه طرح مورد نظر و رنگ‌بندی چشم نواز، نیاز مشتری را به نحوی عالی برآورده می‌ کند.

 

کاغذ گلاسه 

کاغذ گلاسه یک نوع کاغذ است اما با این تفاوت که در این کاغذ ها یک روکشی وجود دارد که از طریق اين روکش حالت براق ایجاد می شود تا سطح کاغذ به صورت صاف و مقاوم باشد.

از این کاغذ بیشتر در صنعت چاپ استفاده می شود علت آن هم جذب کردن جوهر به صورت یکنواخت می باشد. از کاغذ گلاسه در قسمت‌ های مختلف می توان استفاده کرد مثلا در قسمت چاپ روزنامه ها، مجلات، کتاب ها، کارت های ویزیت و موارد دیگر.

جنس کاغذ گلاسه، از نشاسته و پلاستیک است. وجود نشاسته باعث می ‌شود که سطح کاغذ هموار باشد و جوهر به راحتی جذب شود. وجود پلاستیک باعث می‌ شود که کاغذ حالت ضد آب داشته باشد. پس می‌ توان گفت یکی از بهترین و مرغوب ترین کاغذ ها،کاغذ گلاسهاست. در این کاغذ هر چه مقدار گرماژ بیشتر باشد کاغذ سنگین می شود در نتیجه چاپی که بر روی این کاغد انجام می شود از کیفیت بالایی برخوردار خواهد بود.

 

انواع کاغذ گلاسه:

کاغذ گلاسه همانند سایر کاغذ ها در انواع مختلف و طرح‌ های مختلفی می‌ باشد. هر کدام از این کاغذ ها بنا بر ویژگی های متمایزی که دارند در صنایع مختلف، کاربرد های جدا گانه‌ ای دارند. این کاغذ ها عبارت است از:

 • کاغذ گلاسه مارس
 • کاغذ گلاسه طرح‌ دار
 • کاغذ گلاسه با طرح رنگی
 • کاغذ گلاسه دارای عکس
 • کاغذ گلاسه براق

 

کاربرد کاغذ گلاسه:

با توجه به‌ کیفیت زیاد کاغذ گلاسه از این نوع کاغذ در قسمت‌ ها و موارد بسیار زیادی استفاده می شود که به صورت خلاصه عبارت است از:

 • استفاده از کاغذ گلاسه به عنوان کاغذ خوشنویسی
 • برای چاپ کردن انواع بروشور ها
 • چاپ کردن صفحه های مختلفی از انواع مجله ها
 • چاپ کردن انواع سر رسید ها
 • چاپ کردن انواع جلد کتاب ها
 • چاپ کردن  تمامی عکس های با کیفیت بالا
 • چاپ کردن منوهای رستوران ‌ها و همچنین کافی ‌شاپ‌ ها
 • چاپ کردن کاتالوگ ‌ها
 • برای چاپ کردن پوسترها

از کاغذ گلاسه بیشتر در قسمت تبلیغات استفاده می‌ کنند زیرا وضوح و کیفیت تصویر و همچنین وضوح رنگ در این کاغذ ها بسیار به چشم می‌ آید. به‌ همین دلیل افرادی که می‌ خواهند تبلیغاتی بر روی تراکت ها، بروشور ها و کاتالوگ‌ ها انجام‌ دهند از این کاغذ ها استفاده می‌ کنند، تا عکس‌ هایی را که بر روی آن‌ ها چاپ می‌ کنند بسیار زیبا و با کیفیت دیده شود و مشتری را به سمت خود جذب کنند.

 

کاغذ لاستر

یکی از پر کاربرد ترین و پرمصرف ‌ترین و محبوب ‌ترین کاغذ هایی است که در صنایع عکاسی مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین کاغذ های لاستر در قسمت ‌های تجاری و صنعتی نیز کاربرد دارد. 

علت این ‌که از این نوع کاغذ ها استفاده‌ های فراوانی می‌ شود این است که این کاغذ هیچ ‌گونه براقیت ندارد و در مقابل بسیاری از موارد که ممکن است برای عکس پیش آید، مقاومت بالایی دارد. مثلا وقتی‌ که عکس را لمس می‌ کنید بر روی آن اثر انگشت باقی بماند و یا یکسری خطا ها و خطرات دیگری بر روی عکس به وجود آید. در مقابل این‌ گونه موارد مقاومت بسیار زیادی دارند.

کاغذ های لاستر به ‌گونه ‌ای می ‌باشد که انعکاس نور از خود ارائه نمی ‌دهند. به همین دلیل معمولاً در عکس ‌هایی که در آن از رنگ ‌های تیره و سیاه استفاده ‌شده باشد، کیفیت عکس ‌ها بسیار خوب خواهد بود.

 

مزایا استفاده از کاغذ لاستر:

 • کیفیت بسیار بالای کاغذ ها در مقابل چاپ کردن عکس‌ ها که رنگ‌ های واقعی در آن‌ ها زیاد استفاده شده‌ ‌است‌.
 • میزان خشک شدن این کاغذ ها در عکاسی بسیار سریع است و در مقابل آب بسیار مقاوم می‌ ‌باشند.
 • استفاده از این کاغذ در عکاسی باعث می‌ شود که یک عکس واقعی را بتوان مشاهده کرد.
 • با تمامی چاپگر ها و همچنین با تمامی جوهر افشان ها سازگاری دارد.
 • استفاده از این کاغذ های چند لایه برای چاپ کردن عکس‌ هایی که دورو هستند بسیار مناسب می‌ باشد.

 

ویژگی های کاغذ لاستر:

 • در کاغذهای لاستر نیترات نقره به‌ کار رفته تا ۵۰ درصد می ‌باشد این کاغذ ها بافت صاف و یکدست دارند و وقتی عکس را بر روی آن چاپ می کنیم در حالت مات می ‌باشد.
 • این کاغذ ها در مقابل نور انعکاس از خود نشان نمی ‌دهند و بافتی نرم و ماسه ‌ای حالت دارند به‌ ‌همین ‌علت بافت آن شبیه بافت پارچه مخمل است.
 • از این کاغذ ها برای چاپ کردن هر نوع عکس می ‌توان استفاده کرد .مثلا عکس ‌های پرسنلی، عکس‌ های خبری، عکس‌ های حرفه‌ ای، عکس ‌های روی موبایل، چاپ عکس روی شاسی و موارد دیگر.

 

کاغذ متالیک

یکی از بهترین و خاص ترین نوع کاغذ ها در صنعت عکاسی، کاغذ متالیک می باشد که علت آن هم وجود نقره به کار رفته در این کاغذ است. در این کاغذ حدود ۹۰ درصد نقره استفاده می شود به همین دلیل کاغذ، سطحی صاف و صیقلی دارد که باعث شده است بسیار شفاف دیده شود. از این‌ رو کاغذ متالیک ظاهری کاملاً شفاف و براق دارد.

کیفیت چاپ عکس در کاغذ متالیک بسیار بالا می‌ باشد و حتی می‌ توان گفت ریزترین نکات را با کیفیت بسیار بالا در تصویر نمایش می دهد. یکی از علت‌ های مهمی که این کاغذ می تواند نقاط ریز را با کیفیت بالا نمایش دهد، کنتراست بسیار بالای آن است که باعث شده این کاغذ از مطلوبیت بسیار بالایی برخوردار باشد. 

در این‌ گونه کاغذها از عکس‌ هایی که از کیفیت پایینی برخوردار هستند می‌ توان استفاده کرد، چون می‌ تواند نقاط ضعفی که در عکس وجود دارد را هم جبران کند. ولی با توجه به این‌ که این کاغذ ها از کیفیت بسیار بالایی برخوردار هستند، به‌ همین دلیل توصیه می ‌شود که از عکس‌ هایی که کیفیت آن پایین است استفاده نشود.

 

کاربرد کاغذ متالیک:

 • کاغذ متالیک ساده
 • کاغذ متالیک وی سی

کاغذهای متالیک ساده را می‌ توان در تمامی دستگاه‌ ها اجرا کرد. اما کاغذهای متالیک وی سی را فقط در دستگاه‌ هایی که در آن سیستم لیزری وجود دارد می‌ توان اجرا کرد. کاغذ متالیک وی سی، عکس را با حالت دو بعدی نمایش می‌ دهد و همچنین میزان ماندگاری این عکس در مقایسه با متالیک ساده بسیار زیاد است.

 

 از کاغذهای متالیک در صنایع مختلف می توان استفاده کرد مثلا:

 • استفاده از کاغذ های متالیک در صنایع صنعتی
 • استفاده از کاغذ های متالیک در مکان‌ هایی که عکاسان حرفه‌ ای عکس‌ برداری را به‌ صورت پرتره انجام داده اند.
 • استفاده از کاغذ های متالیک در زمانی‌ که از منظره و طبیعت عکس‌ برداری شده‌ ‌است.

 

 کاغذ هیدروگرافیک

کاغذ هیدروگرافیک یکی از مهم‌ترین محصولات حوزه چاپ و صحافی است.

برای آگاهی از اهمیت کاغذ هیدروگرافیک باید اطلاعات کافی درمورد فرآیند هیدروگرافیک هم داشته باشیم. استفاده از هیدروگرافیک برای اجرایی کردن طرح‌های مختلف در حوزه چاپ رایج است، به طور مثال برای اجرایی کردن طرح بر روی اجسامی مانند کلاه موتور سیکلت، داشبورد اتومبیل‌ها و بسیاری از وسایلی که در خودرو مورد استفاده قرار می‌گیرند. 

برای اجرا شدن طرح بر روی اجسام مختلف، چاپ مورد نظر روی یک فیلم نازک، ورق ترنسفر یا همان کاغذ هیدروگرافی ایجاد می‌شود. این فیلم نازک و یا ورق ترنسفر درون آب به راحتی حل می‌شود و قابلیت اعمال روی سطوح مختلف را دارد. به همین دلیل بر روی پلاستیک، فایبرگلاس، چوب، سرامیک و فلزات مختلف به خوبی اعمال می‌شود.

 

کاغذ پاپیروس اسرائیلی

یکی از انواع مختلف کاغذ است که در صنعت چاپ مورد استفاده قرار می‌گیرد. پاپیروس از نوعی گیاه به اسم علف بوریا تهیه می‌شود. علف بوریا در کنار رودخانه نیل به طور گسترده رشد می‌کند. ارتفاع علف بوریا به حدود پنج متر هم می‌رسد. در واقع یکی از مناسب‌ترین منابع برای رشد علف بوریا، اطراف رودخانه نیل است. 

کاغذ پاپیروس، ابتدایی ترین نوع کاغذ است که از زمان‌های گذشته مورد استفاده قرار گرفته است. نام علمی گیاه پاپیروس به صورت papyrus Cyperus نوشته می‌شود، نام کاغذ پاپیروس نیز از همین نام گیاه گرفته شده است. 

ساقه‌های گیاه پاپیروس نرم هستند، ضخامت ساقه‌های آن نیز نسبتا زیاد است. همچنین ریشه گیاه پاپیروس بسیار محکم است و برگ‌های کوچکی دارد.  به دلیل داشتن همین ویژگی‌های فیزیکی، مصرف آن برای تولید کاغذ نتایج مثبتی به دنبال دارد.

 این نوع کاغذ در کشور‌های مختلف با نام‌های بردی، قرطاس، لخ، پیزر، اباء، تک و جگن مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

 

دلیل مصرف کاغذ پاپیروس اسرائیلی برای چاپ اسکناس چیست؟

قیمت کاغذ پاپیروسدر حجم‌ و وزن های مختلف متفاوت است، کاغذ پاپیروس اسرائیلی به صورت a4 و یا سایر ابعاد در بازار محصولات چاپی عرضه می‌شود.

کاغذ پاپیروس اسرائیلیبه دلیل داشتن خواص منحصر به فرد از آن در چاپ محصولات ویژه مانند اسکناس ها استفاده می‌شود. این نوع کاغذ ضد آب است، در واقع در هنگام برخورد با آب خیس می‌شود اما بافت اصلی آن دچار تغییر نمی‌شود.

چاپ اسکناساز حساس‌ترین امور چاپی محسوب می‌شود، برای چاپ اسکناس‌های رایج یک کشور عناصر زیادی مورد استفاده قرار می‌گیرند. کاغذ پاپیروس اسرائیلی یکی از محصولات مهم است که به دلیل داشتن ویژگی‌های مورد نظر در چاپ اسکناس مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

به دلیل مصارف ویژه کاغذهای پاپیروس اسرائیلی، قیمت و فروش آن‌ها نیز به صورت خاصی انجام می‌شود.  با خرید از مراکز خرید کاغذ پاپیروس معتبر، به دلیل حساس بودن این محصول و ارزش ریالی آن از هدر رفت سرمایه خود جلوگیری کنید.

 

مقوا

امروزه افراد به دنبال این هستند که بهترین کاغذ های موجود در بازار را انتخاب کنند و در کارکرد های مختلف، آن ها را به کار ببندند. همه‌ی ما می دانیم که کاغذ ها انواع گوناگونی دارند و کاغذ های نازک، متوسط و ضخیم را در بر می گیرند.

در میان انواع مختلف کاغذ، کاغذهایی ضخیم وجود دارند که اندازه ی کلی آن ها با کاغذ های رایج متفاوت است. این کاغذ های ضخیم و انعطاف پذیر، مقوا نام دارند که کاربرد های مختلفی از جلد کتاب گرفته تا  جعبه های بسته بندی را دارا می باشند. 

برای ساخت مقوا ابتدا خمیری را با استفاده از چوب به وجود می آورند و سپس آن را در یک قسمت مخصوص قرار داده و برش می زنند. حال لازم است که لایه های مختلف تشکیل دهنده ی مقوا، روی یکدیگر قرار بگیرند و یک کاغذ ضخیم را به وجود بیاورند.

 

انواع مقوا:

 

مقوا فابریانو

یکی از انواع مقوا ها، مقوای فابریانو است که قیمت بالایی دارد اما متناسب با این قیمت بالا، از کیفیت و ماندگاری زیادی هم برخوردار است. همین ویژگی سبب افزایش کاربرد مقوای فابریانو در ساخت کار دستی شده است.

 

مقوا موج دار

این نوع از مقوا که ما آن را با نام کارتن می شناسیم، برای اولین بار در سال ۱۹۸۹ توسط فردی آمریکایی تولید شد و از آن پس در تمامی صنایع به کار گرفته شد. مقوای موج‌دار در ساختار خود دارای دو نوع کاغذ ضخیم و نازک است که کاغذ ضخیم در لایه های رویی و کاغذ موج دار در لایه های داخلی قرار می گیرد. 

خود مقوای موج دار نیز به سه دسته ی تک جداره، دو جداره و سه جداره تقسیم می شود که تفاوت اصلی آن ها در تعداد لایه هایی که در خود جای داده اند، است.

 

مقوا اشتنباخ

یکی از انواع مختلف مقوا ها، مقوای اشتنباخ است که بیشتر اوقات برای طراحی نقشه و انجام امور عمرانی به کار گرفته می شود. از این رو اگر معمار یا هنرمند باشید، حتما با این نوع از مقوا ها سر و کار دارید. در گذشته مقوا های اشتنباخ از کیفیت چندانی برخوردار نبودند اما امروزه ارتقای کیفیت این مقوا ها، سبب افزایش کاربرد آن ها شده است. 

 

خرید انواعکاغذ ها و مقوا ها، با توجه به اطلاعات و جزئیات ارائه شده برای هر محصول دربازار چاپ ایرانبر اساس بودجه ای که دارید، امکان پذیر است. شما می‌توانید با ورود به صفحه‌ی اختصاصی هر محصول می‌توانید از مشخصات فنی و جزئیات فروش محصولات اطلاع بیابید.