۱۸:۰۶ - ۱۳۹۸/۰۶/۲۹

وزیر صنعت با ارسال نامه آنی و حائز اهمیت به معاون اول رئیس‌جمهور برای حذف سود بازرگانی و حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله، درباره افزایش قیمت کاغذ در بازار هشدار داد.

نامه فوری وزیر صنعت به جهانگیری برای حذف تعرفه کاغذ

به گزارش بازار چاپ ایران به نقل از تسنیم,محمد شریعتمداری وزیر صنعت، معدن و تجارت با ارسال نامه‌ای به اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور با موضوع «حقوق گمرکی و سود بازرگانی کاغذ باطله» نوشت:

با سلام، آن‌گونه که مستحضرید باتوجه به شرایط اقلیمی کشور تأمین مواد اولی سلولزی صنایع کاغذسازی با محدودیت‌هایی مواجه است، برهمین‌اساس صنعت کاغذ و مقوای کشور حدوداً 85 درصد با استفاده از کاغذ باطله شکل گرفته است.

در همین راستا طی دو سال اخیر حدود 600 هزار تن نیز به ظرفیت کاغذهای بسته‌بندی کشور افزوده شده است که این امر تأمین کاغذ باطله را برای صنعت کاغذسازی با مشکل مواجه کرده است، ضمن آنکه جهت ارتقای تولید کاغذهای داخل واردات کاغذ باطله امری ضروری است.

علی‌هذا جهت تسهیل در واردات این مواد اولیه مورد نیاز صنایع کاغذسازی، کمیسیون ماده یک آئین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات طی صورت‌جلسه مورخ 96.11.29 (تصویر پیوست) تصویب نموده است که 4 درصد حقوق گمرکی و یک درصد سود بازرگانی (مجموعاً 5 درصد) کاغذهای باطله حذف شود.

با توجه به اهمیت موضوع خواهشمند است دستورات لازم در این زمینه صادر فرمایید.

ضمناً متن لایحه پیشنهادی برای صدور دستور طی مراحل تصویب به‌منظور ارائه به مجلس شورای اسلامی پیوست می‌باشد.

 

شریعتمداری: قیمت هر کیلو کاغذ باطله در کمتر از یک سال بیش از 2 برابر افزایش یافت

بنابر این گزارش، دیگر نامه وزیر صنعت، معدن و تجارت درباره حذف تعرفه واردات کاغذ به‌شرح زیر است؛

با سلام، بازگشت به نامه شماره قبلی و با توجه به مطالب مطروحه در جلسه مورخ 97.2.26 مبنی بر ارائه اطلاعات تکمیلی پیرامون پیشنهاد حذف 4 درصد حقوق ورودی کاغذ باطله بدین‌وسیله موارد ذیل به‌آگاهی می‌رسد:

1 ــ وفق تبصره ماده 38 برنامه ششم توسعه دولت مکلف است تسهیلات لازم را در جهت توسعه زراعت چوب و واردات مواد اولیه صنایع مرتبط با چوب (سلولزی) در اختیار صاحبان صنایع و کشاورزان طرف قرارداد قرار دهد. نظر به اینکه کاغذ باطله به‌عنوان جایگزین چوب در صنعت کاغذسازی کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد لذا از مصادیق تبصره مذکور می‌باشد.

2 ــ با توجه به مزایای متعدد بازیافت کاغذ از جمله کاهش مصرف انرژی، آب، مواد شیمیایی، پساب و عدم استفاده از منابع چوبی، در برنامه راهبری صنعت سلولزی، توسعه صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله مورد تأیید قرار گرفته است. شایان ذکر است که این موضوع نیز در دنیا امری رو به گسترش بوده به‌طوری که وفق اطلاعات فائو حدود 56 درصد کاغذ و مقوای جهان در سال 2016 با استفاده از کاغذ باطله بوده است.

3 ــ با توجه به گسترش صنعت کاغذ با استفاده از کاغذ باطله در سالهای اخیر و وجود طرحهای متعدد در دست اجرا عملاً کاغذ باطله داخلی جوابگوی نیاز این صنعت نبوده و دلیل پیشی گرفتن تقاضا نسبت به عرضه و به‌هم خوردن توازن آن در کمتر از یک سال قیمت هر کیلو کاغذ باطله قهوه‌ای از 4 هزار ریال به 9 هزار ریال افزایش یافته است و این امر اساساً اقتصاد این صنعت و حاشیه سود آن را با مشکل مواجه ساخته است.

4 ــ در حال حاضر هر تن کاغذ باطله وارداتی حدود 140 تا 220 دلار بسته به کیفیت و کشور مبدأ در نوسان است.

5 ــ با توجه به عدم تکاپوی کاغذ باطله داخلی در تأمین نیاز کارخانجات فعلی و طرح‌هایی که در دست اجراست برآورد می‌گردد در سال جاری حداقل 300 هزار تن نیاز به کاغذ باطله کشور افزوده شود که می‌بایست از طریق واردات تأمین گردد، لذا واردات کاغذ باطله از نظر تنظیم قیمت بازار نیز دارای اهمیت ویژه‌ای می‌باشد.

6 ــ صنعت کاغذسازی ماهیتاً از حاشیه سود بالایی برخوردار نیست خصوصاً کاغذهای تولیدی با استفاده از کاغذ باطله که عمدتاً کاغذ و مقوای صنعتی است و به‌دلیل رقابت فشرده بین واحدهای تولیدی سود محدودی دارد. لازم به توضیح است که سهم کاغذ باطله در قیمت تمام‌شده حدود 70 درصد در کاغذ و مقوای صنعتی است.

7 ــ موضوع حذف سود بازرگانی و حقوق ورودی کاغذ باطله در جلسه مورخ 96.11.29 در کمیسیون ماده یک مطرح شد و اعضای کمیسیون با آن موافقت نمودند که براین‌اساس حذف یک درصد سود بازرگانی در آئین‌نامه مقررات و صادرات و واردات سال 1397 اعمال و جهت حذف 4درصدی حقوق ورودی مراتب طی نامه شماره 60/28175 مورخ 1397.1.23 این وزارتخانه از معاون اول محترم رئیس جمهور درخواست شد.

با توجه به موارد فوق‌الذکر و کمبود کاغذ باطله در کشور و پیش‌بینی افزایش آتی قیمت آن حذف 4 درصد حقوق ورودی کاغذ باطله نقش قابل توجهی در امکان ادامه فعالیت واحدهای کاغذسازی داشته ضمن آنکه در راستای اهداف زیست‌محیطی مورد توجه کشور می‌باشد، لذا درخواست دارد ترتیبی اتخاذ فرمایید تصویب و ارسال لایحه مجلس محترم شورای اسلامی تسریع به‌عمل آورند.

منبع : tasnimnews

 • بازار چاپ ایران
 • بازار چاپ
 • اخبار چاپ ایران
 • اخبار چاپ
 • اخبار کاغذ
 • قیمت کاغذ
 • کاغذ باطله
 • حقوق گمرکی واردات کاغذ باطله
 • سود بازرگانی کاغذ باطله
 • قیمت هر کیلو کاغذ باطله
 • کاغذ باطله قهوه‌ای

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد