۱۲:۵۷ - ۱۳۹۹/۰۳/۱۹

ابتدا طرحی که میخواهیم چاپ کنیم را توسط دستگاه های جوهرافشان مخصوص و با جوهر مخصوص و بر روی کاغذ مخصوص به صورت برعکس پرینت میگیریم. سپس کاغذ چاپ شده را توسط چسب نسوز بر روی سطح موردنظر میچسبانیم.

آشنایی با چاپ سابلیمیشن

سابلیمیشن یک روش جهت چاپ عکس بر روی سطوح مختلف است. 

اصول کار در روش سابلیمیشن این گونه است:

ابتدا طرحی که میخواهیم چاپ کنیم را توسط دستگاه های جوهرافشان مخصوص و با جوهر مخصوص و بر روی کاغذ مخصوص به صورت برعکس پرینت میگیریم. 

سپس کاغذ چاپ شده را توسط چسب نسوز بر روی سطح موردنظر میچسبانیم.

و توسط دستگاه سابلیمیشن و با اعمال یک حرارت ۱۶۰ الی ۲۰۰ درجه سانتی گراد باعث ایجاد نقش پرینت شده بر روی سطح میشویم.

در چاپ سابلیمیشن ابتدا سطح مورد نظر را توسط مایع مخصوص پوشش می دهیم که اصطلاحا به این امر کوتینگ می گویند.

با اعمال حرارت توسط دستگاه جوهر روی کاغذ پرینت شده کم کم شروع به تصعید شدن می کند ( تبدیل حالت مستقیم جامد به گاز) و به روی سطح مورد نظر انتقال می یابد.

به طوری که پس از انجام این عمل به وضوح مشاهده می شود که درصد قابل توجهی از جوهر کاغذ انتقال پیدا کرده و عکس پرینت شده روی کاغذ بسیار کمرنگ شده است.

اگر سطح موردنظر کوتینگ نشده باشد، جوهر روی آن حفظ نمی شود و با یک دست کشیدن ساده هم پاک می شود. البته جوهرهای سابلیمیشن بر روی سطوح پلاستیکی و پلی استری به راحتی و بدون کوتینگ انتقال پیدا کرده و حفظ می شوند.

برای اینکه جوهر به خوبی انتقال یابد نیاز است که کاغذ بصورت کاملا یکنواخت بر روی سطح موردنظر فیکس شود و سپس حرارت ببیند.

به دستگاه هایی که در این روش چاپی، سطح موردنظر را همزمان تحت فشار و حرارت بالا قرار می دهند و سپس انتقال یکنواخت جوهر از روی کاغذ بر روی سطوح می شوند را دستگاه سابلیمیشن می گویند

اصول دستگاه های سابلیمیشن بسیار ساده است. تنها باید دو عامل فشار و دما در آن اجرا شود.

بنابراین دستگاه سابلمیشن باید بتواند با اعمال یک فشار یکنواخت سبب فیکس شدن کاغذ و چسبیدن به سطح موردنظر شده و  بطور یکنواخت به سطح موردنظر حرارتی با دمای حدود ۱۶۰ تا ۲۰۰ درجه سانتی گراد را بدهد

                                           مشاهده آگهی های خرید و فروش دستگاه چاپ سابلیمیشن در بازار چاپ ایران

دستگاه های سابلیمیشن دو نوع اصلی دارند:

 • دستگاه های معمولی (پرس حرارتی)
 • دستگاه های سه بعدی

دستگاه های معمولی یا پرسی که نوع قدیمی و البته پرکاربرد دستگاه سابلیمیشن می باشد معمولا دارای قالب های مخصوصی جهت چاپ بر روی لیوان، بشقاب، کلاه، تیشرت و تمامی سطوح تخت می باشند

حال بسته به اینکه دستگاه شما چه تعداد از این قالب ها را دارا باشد نام مخصوص به خود را می گیرد

مثال دستگاه هشت کاره شامل هشت قالب زیر می باشد:

دوقالب مخصوص بشقاب بزرگ و کوچک

چهارقالب مخصوص لیوانهای مخروطی و استوانه ای بزرگ و کوچک

یک قالب پرسی تخت مخصوص چاپ روی تیشرت و سایر سطوح تخت

یک قالب مخصوص چاپ بر روی کلاه

یکی از محدودیت های دستگاه های معمولی محدودیت در چاپ بر روی سطوح دارای بعد متنوع است. زیرا این نوع دستگاه مجموعا هشت قالب برای هشت شیء با هندسه و ابعاد مشخص است.

مثلا نمی توان انتظار داشته باشیم که با دستگاه پرس حرارتی معمولی بر روی یک سینی یا دیس چاپ کنیم. زیرا قالبی که مخصوص به آن باشد و بتواند تمام سطح سینی یا دیس را پر کند و به آن گرما دهد وجود ندارد.

البته علاوه بر اینها یکسری دستگاه های جداگانه هم از نوع معمولی وجود دارند که تنها فرق آنها ظرفیت چاپ است. بطور مثال دستگاه های مختلف چاپ لیوان وجود دارند که با داشتن چندقالب اضافی تر، بطور همزمان می توانند بر روی چند لیوان چاپ کنند.

از جمله دستگاه های معروف این چنینی می توان به دستگاه های لیوان زن  دوتایی و پنج تایی اشاره کرد.

بطور کلی دستگاه های معمولی به این صورت عمل می کنند که حرارت را از طریق نوارهای سیلیکونی مخصوص به سطح انتقال می دهند. همچنین مکانیزم دستگاه ها هم به شکلی است که با پرس کردن سطح توسط دستگاه اعمال فشار صورت می گیرد.

مثلا برای چاپ روی تیشرت بعد از اینکه کاغذ روی تیشرت قرار گرفت توسط دستگاه تخت پرسی سبب پرس شدن و فیکس شدن کاغذ بر روی تیشرت می شویم.

                                    مشاهده آگهی های خرید و فروش دستگاه چاپ سابلیمیشن (چند کاره) در بازار چاپ ایران 

دستگاه چاپ سابلیمیشن سه بعدی:

مکانیزم اصلی در این دستگاه ها که جزو دستگاه های جدیدتر سابلیمیشن هستند هم مشابه قبل است. در اینجا هم باید بتوانیم دوعامل فشار و حرارت را بخوبی اعمال کنیم. دستگاه باید بتواند همزمان که کاغذ را بر روی سطح مورد نظر فیکس می کند به آن حرارت بالایی هم انتقال دهد.

تفاوت اصلی این دستگاه با دستگاه معمولی اینست که در اینجا قرار نیست بصورت مکانیکی سبب ایجاد پرس و فشار شویم. در این دستگاه کاغذ را همانند روش قبلی بر روی سطح می چسبانیم و بعد در محظفه ی مخصوص دستگاه قرار می دهیم.

سپس با فشردن دکمه ی وکیوم، شیء در محفظه خلا ایجاد می شود و کاغذ توسط یک لایه ی مقاوم لاستیکی وکیوم شده و به این طریق کاغذ بسیار محکم و یکنواخت فیکس می گردد.

در دستگاه سه بعدی تا حد زیادی مشکل بعد دار بودن اشیاء را نداریم. همچنین نتیجه ی کار خصوصا در کارهای بعددار و غیرتخت بسیار بهتر از دستگاه های معمولی است.

البته برای چاپ بر روی لیوان نمی توان از بخش وکیوم خودکار استفاده کرد. زیرا نمی توان لیوان را در بخش وکیوم قرار داد و فضا را وکیوم کرد. زیرا این کار سبب پاره شدن لاستیک می شود. به همین خاطر به همراه این دستگاه قطعات لاستیکی وجود دارند که به آنها کلمپ لیوان می گویند.

این قطعات لاستیکی دو بخش فلزی دارند که نقش گیره را ایفا می کنند.در هنگام چاپ بر روی لیوان توسط دستگاه سابلیمیشن سه بعدی، پس از قرار دادن کاغذ بر روی سطح لیوان، آنها با کلمپ های لیوان به صورت خیلی محکم می پوشانیم و سپس لیوان را درون قسمت عمیق دستگاه قرار می دهیم. به این طریق اعمال فشار در دستگاه سابلیمیشن سه بعدی اتفاق می افتد.

از جمله معایب دستگاه سابلیمیشن سه بعدی سرعت پایین آنست. بطوریکه مثلا برای چاپ یک لیوان در دستگاه معمولی چیزی حدود یک دقیقه و نیم وقت نیاز است. در حالیکه در دستگاه بعدی این مدت زمان نزدیک ۸ دقیقه است.

فاکتورهای مهم در کیفیت کار دستگاه چاپ سابلیمیشن:

 1. چسب استفاده شده در این چاپ باید از نوع چسب نسوز باشد تا در برابر حرارت مقاومت بالایی از خود نشان دهد.
 2. جوهر استفاده شده در این دستگاه ها باید با درجه حرارت اعمال شده توسط دستگاه همخوانی داشته باشد.
 3. انتخاب کاغذ مخصوص سابلیمیشن: کاغذ در وهله اول باید توانایی چاپ با استفاده از پرینتر های جوهر افشان مانند پرینتر های اپسون را داشته باشد و از طرف دیگر  چسبندگی جوهر به آن به حدی کم باشد که حداقل ۹۰ درصد از جوهر را به سطح نمونه کار منتقل کند.
 • آشنایی با چاپ سابلیمیشن
 • چاپ سابلیمیشن
 • معرفی چاپ سابلیمیشن
 • اصول کار در سابلیمیشن
 • دستگاه سابلیمیشن
 • سابلیمیشن
 • دستگاه هشت کاره سابلیمیشن
 • دستگاه چاپ سابلیمیشن سه بعدی
 • چاپ روی تیشرت
 • چاپ روی لیوان
 • چاپ روی ماگ
 • دستگاه چاپ
 • پرس حرارتی
 • دستگاه پرس حرارتی
 • چاپ روی اجسام
 • دستگاه چاپ روی اجسام
 • روش سابلیمیشن
 • دستگاه سابلیمیشن چند کاره
 • دستگاه چاپ پارچه
 • چاپ روی لباس
 • دستگاه چاپ روی لباس
 • دستگاه پرس سابلیمیشن
 • دستگاه چاپ لیوان حرارتی