۱۶:۰۸ - ۱۳۹۹/۱۰/۲۷

شاید بتوان گفت یکی از مهم ترین تصمیمات بعد از خرید دستگاه، انتخاب نوع تونر است. چالش انتخاب تونر یکی از مهم ترین عواملی است که صاحبان دستگاه ها با آن رو به رو هستند. زیرا پودر تونر پرمصرف ترین مواد مصرفی در تمامی دستگاه های لیزری چاپ دیجیتال می باشند. تونری که امروز قصد معرفی و نقد و بررسی آن را داریم  toner ricoh میباشد.

آشنایی با تونر ریکو

آشنایی با تونر ریکو

 

تونر چیست ؟

تونر ترکیبی از پودر است که در چاپگرهای لیزری و فتوکپی ها برای تهیه متن و تصاویر چاپ شده روی کاغذ و از طریق کارتریج تونر استفاده می شود. 

نمونه های اولیه تونر تولید شده مخلوطی از کربن قند و اکسید آهن بود که در دستگاه فتوکپی لیزری جایگزین تونر های امروزی بوده است اما با روند پیشرفت تکنولوژی و نیاز به کیفیت بهتر و بالاتر در چاپ ، این مخلوط جای خود را به ذرات کربن و پلیمر داد تا بتوانند علاوه بر اندازه های کوچک تر به سادگی بر روی کاغذ ذوب شده و در بافت آن فرو رود تا ماندگاری بالاتری داشته باشد.تونر با استفاده از پلاستیک مشتق از گیاه همچنین به عنوان جایگزینی برای پلاستیک نفت می باشد. ذرات تونر در اثر حرارت ذوب می شوند ، و به این ترتیب به کاغذ وصل می شوند.

در دستگاه های اولیه، تونرهای کربنی توسط کاربر از یک بطری به داخل مخزن تعبیه شده هدایت می شد. اما از سال ۱۹۸۴به بعد، دستگاه های ساخته شده از یک کارتریج تغذیه می شود.

 

تونر ریکو mp2000

 

در پرینترهای تک رنگ یا به اصطلاح مونوکروم که فقط رنگ مشکی را چاپ می کنند از پودر مشکی رنگ استفاده می شود اما در پرینترهای رنگی نیاز به استفاده از چهار رنگ تونر به صورت همزمان می باشد.

استاندارد رنگ های چهارگانه برای چاپ در پرینترهای لیزری رنگی به صورت CMYK  بوده حروف اختصاری هر یک از چهار رنگ آبی یا CYAN - قرمز یا MAGENTA - زرد یا YELLOW و مشکی یا BLACK است که در اینجا به اختصار با حرف K نمایش داده می شود

در ابتدا ذرات ریز تونر با ابعاد میانگین ۱۴ الی ۱۶ میکرون مورد استفاده قرار میگرفت اما بعدها به این دلیل که نیاز به چاپ تصاویر با جزئیات بیشتر و کیفیت بالاتر بود لازم شد تا ذرات تونر نیز از اندازه های کوچک تری برخوردار گردند لذا آنها را تا ابعاد ۸ الی ۱۰ میکرون برای چاپ تصاویر با کیفیت ۶۰۰ dpi کاهش دادند.

کیفیت چاپ تصاویر به دو عامل کاغذ و تونر بستگی دارد و چنانچه این دو مورد را به دقت انتخاب کنید می توانید از مشاهده تصاویر چاپ شده بر روی کاغذ با کیفیت فوق العاده لذت ببرید.

از آنجا که پودر تونر از ذرات بسیار ریز که توسط دستگاه‌های پرتاب باد با سرعت بسیار بالا یا به عبارتی جت هوا تولید می شوند این ذرات با اشکال مختلف و غیر کروی می باشند ولی اخیراً شرکت‌هایی این ذرات را در شرایط بخصوصی تولید می‌کنند که نتیجه آن ایجاد دانه های یکسان و بسیار ریزتر از نمونه‌های قبل می باشد.

تونرها دارای کیفیت های متفاوتی هستند که توسط شرکت های  مختلف ایجاد شده اند که به صورت بسته بندی های یک کیلویی تا ۱۰ کیلویی در بازار برای شارژ کارتریج یا دستگاه های کپی فروخته می شود.

 

 

کارتریج تونر:

به انگلیسی (Toner cartridge) یا لیزر تونر به انگلیسی ( laser toner) یا کارتریج لیزری یکی از اجزای مصرف شدنی پرینتر لیزری است که شامل پودر تونر می‌باشد. تونر به وسیلهٔ شارژ الکترواستاتیک درام و گداختن آن با غلتک بر روی کاغذ در مدت زمان انجام پرینت، روی کاغذ چاپ می‌شود.

کارتریج HP 79A

 

بسته بندی تونر:

 کارتریج تونر نوعی ظرف تونر است ، که این نیز یک جزء مصرفی پرینتر است.

ظرف تونر می تواند یک بسته ساده باشد ، برای ذخیره سازی و حمل و نقل تونر یا بعلاوه ، یک جزء مصرفی پرینتر. 

متداول ترین روش مصرف تونر با کارتریج تونر (یا تونر لیزری) است ، به عنوان منبع اداری چاپگرهای لیزری.

 

 

سرعت بالای کپی با استفاده از تونر ریکو :

امروزه استفاده از دستگاه های کپی سرعت بالا که دارای تعداد برگ بالا در دقیقه می باشند رو به افزایش است. مثلاً تونر ریکو سازگار با دستگاه های ۶۰ کپی، ۷۰ کپی، ۸۰ کپی و ۹۰ کپی برخوردار می باشند تونرهای دستگاه های کپی آنها نیز به تونرهای سرعت بالا معروف شده اند‌.

کیفیت تونر ریکو با یک دست بودن نقش بر روی کاغذ از ویژگی های تونر مرغوب به حساب می آید. سرعت کپی با تونر کارتریج متناسب خود میسر می گردد و باید متناسب با دستگاه انتخاب گردد.

 

کیفیت تونر ریکو و عمر دستگاه:

تونر در درون دستگاه در قسمت یونیت هاپر قرار می گیرد که توسط توسط موتور مکنده تونر به داخل تانک دولوپر دستگاه کپی ریکو جهت همراهی با دولوپر منتقل می گردد. انتخاب و خرید کارتریج تونر مناسب باعث افزایش کارایی و بهینه بودن دستگاه می گردد و طول عمر دستگاه و قطعات کپی لیزری ریکو را افزایش می دهد.

نگهداری تونر خارج از دستگاه باید تحت شرایط مناسبی انجام شود. تونرها به رطوبت و نور مستقیم به شدت حساس بوده و باعث خرابی، بی کیفیت شدن و حتی غیر قابل استفاده شدن از آنها می گردد و در صورتی که کاربر دستگاه از خراب بودن تونر مطلع نباشد و تونر را در دستگاه استفاده کند باعث خرابی بخش های مختلف دستگاه میگردد.

 

تونر ریکو سازگار با کارتریج:

دستگاه های فتوکپی ریکو از معروف ترین دستگاه های صنعت چاپ دیجیتال می باشند. امروزه استقبال خوبی از این برند به ویژه در کشورمان ایران از آن شده است. فروش کارتریج تونر ریکو اورجینال یکی از پر مصرف ترین مواد مصرفی می باشد. 

داشتن بهترین کیفیت در چاپ مستلزم داشتن دستگاه فتوکپی خوب همچنین استفاده از مواد مصرفی با کیفیت می باشد. از این رو توصیه ما اینست که حدالامکان از تونر اورجینال استفاده کنید.اگر چه قیمت تونر فابریک نسبت به نسخه تقلبی آن بسیار متفاوت  است اما بهتر است برای سلامت کارتریج و دستگاه خود از پودر اصلی استفاده نمایید. در غیر اینصورت اگر نمی خواهید زیاد هزینه کنید می توانید از محصولات طرح و چینی هم استفاده کنید.

 

می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاهده انواع تونر ریکو و مطالعه جزئیات فنی هر کدام به بخش فروشگاه سایت بازار چاپ ایران مراجعه کنید .

  • تعویض تونر ریکو
  • فروش تونر
  • تونر ریکو
  • تونر
  • کارتریج تونر
  • تونر کارتریج
  • پرینتر لیزری
  • کارتریج لیزری

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد