۰۸:۴۶ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۷

چاپ تامپو (تامپوگرافی نیز نامیده می شود) یک فرآیند چاپ است که شامل انتقال تصویر از کلیشه از طریق پد سیلیکون به یک لایه است. چاپ تامپو برای چاپ در صنایع مختلف از جمله پزشکی ، اتومبیلرانی ، تبلیغاتی ، پوشاک و اشیای الکترونیکی و همچنین لوازم خانگی ، تجهیزات ورزشی و اسباب بازی ها استفاده می شود. همچنین می تواند برای رسوب مواد کاربردی مانند جوهر رسانا ، چسب ، رنگ و روان کننده نیز استفاده شود.

آشنایی با چاپ تامپو

چاپ تامپو :

چاپ تامپو ، چاپ پد ، و تامپوگرافی همگی نام هایی برای فرایندی است که به موجب آن از یک پد سیلیکون برای انتقال جوهر از یک صفحه چاپ کلیشه به یک لایه استفاده می شود.

 از چاپ تامپو در مواردی استفاده می شود که بستر فاقد سطح صاف باشد و چاپ آن به دلیل بافت سطح ، پیچیدگی یا هندسه دشوار است. انعطاف پذیری ذاتی پد سیلیکون مورد استفاده برای انتقال جوهر باعث می شود تا با وجود این بی نظمی ها تماس کامل با سطح چاپ شده اعمال شود و منجر به چاپ مطابق تری شود که فراتر از محدودیت ها و بی نظمی های موجود است. 

از چاپ تامپو می توان برای چاپ بسیاری از سطوح جزئی با شکل نامنظم یا کوچک استفاده کرد - از اسباب بازی های کوچک یا وسایل تبلیغاتی مانند خودکار یا جاکلیدی گرفته تا وسایل بزرگ و قطعات خودرو. در دنیای بسته بندی ظروف ، بخش دارویی برای چاپ روی قرصهای روکش دار و کپسول های ژل، بخش پزشکی برای چاپ بر روی اجزای دستگاه های پزشکی مانند سرنگ ، استنشاق کننده ، قلم انسولین و غیره ، محصولات ورزشی ، صنایع آرایشی و بهداشتی برای تزئین بطری های عطر ، نگهدارنده رژ لب و ... ، در بسته بندی نوشیدنیها اغلب در بالای درب بطری ها یا روی بطری هایی با سطح خمیده- 

 

فرایند چاپ تامپو :

جوهر بر روی صفحه کلیشه حرکت می کند و آن را با جوهر پر می کند. سپس یک پد سیلیکونی بر صفحه کلیشه به طور فشرده فشار داده می شود ، پد هنگام بلند شدن ، جوهر موجود در صفحه را برمی دارد. سپس پد قادر است جوهر را به بستر چاپ شده منتقل کند.

(این فرایند همچنین می تواند برای انتقال مواد کاربردی مانند جوهر رسانا ، چسب ها ، طعم دهنده ها ، مواد افزودنی غذایی ، رنگ های طبیعی و روان کننده ها نیز استفاده شود.)

 

برای چاپ تامپو ، به برخی از قطعات اساسی نیاز دارید:

 

دستگاه چاپ تامپو

 

پدهای چاپ تامپو : تامپون های سیلیکونی یا پدهای چاپ تامپو کاربردی تر ، از نظر سختی و بافت سطح سازگارتر هستند و ماندگاری بیشتری نسبت به نمونه های قبلی لاستیکی دارند. خصوصیات منحصر به فرد پد سیلیکون این امکان را برای او فراهم می کند تا تصویر را از صفحه مسطح بلند کرده و به سطوح مختلفی مانند سطوح صاف ، استوانه ای ، کروی ، زاویه های مرکب ، بافت ، مقعر یا محدب منتقل کند. پدها به سه شکل بالشتک های گرد ،بالشتک های میله ای، پد قرص ارائه میشوند . هر کدام از پدها سه دسته اندازه برای لنت وجود دارد : لنت های کوچک ، متوسط ​​و بزرگ. 

کلیشه یا صفحه چاپ : جوهر را نگه میدارد و به پد اجازه می دهد تا این جوهر را به عنوان یک لایه انتخاب کند ، سپس به زیر لایه منتقل کند.

دو دسته کلیشه ارائه میشود: فتوپلیمر و فولاد

جوهر چاپ تامپو : جوهرهای چاپ تامپو اغلب بر پایه حلال هستند و قبل از استفاده نیاز به مخلوط کردن با مواد افزودنی دارند. و بعد از چاپ سریع خشک میشوند شرایط آب و هوایی بر عملکرد جوهر چاپ پد ، به ویژه چاپگرهای مدل جوهر باز تأثیر می گذارد. شرایط بیش از حد خشک می تواند منجر به تبخیر سریعتر حلال ها و ضخیم شدن جوهر شود و رطوبت بیش از حد می تواند منجر به "جمع شدن" جوهر شود. همچنین آب و هوا می تواند بر جنبه های دیگر فرایند چاپ مانند برداشت و انتشار جوهر از صفحه به پد و سایر عوامل تاثیرگذار باشد.

 

 

دستگاه های چاپ تامپو انواع مختلفی دارند. اما همه این دستگاه ها بر اساس یک یا دو سیستم عامل اساسی ساخته شده اند:

 1. سیستم باز
 2. سیستم بسته

هر سیستمی مزیت خود را دارد. با استفاده از سیستم باز ، می توان از سطح بیشتری از صفحه چاپ استفاده کرد. به این دلیل که محدوده تصویر توسط قطر ظرف جوهر محدود نمی شود. آنها همچنین از نظر تغییر در جوهر و لوازم جانبی ، اجازه استفاده از اندازه های مختلف صفحات چاپ و چندین رنگ را می دهند و کمی متنوع ترند. سیستم باز به طور کلی ارزان تر از سیستم های بسته است. مزیت اصلی سیستم بسته این است که به حفظ تعادل حلال در جوهر کمک می کند. اختلاط اولیه جوهرها و حلال ها به اندازه استفاده از سیستم جوهر باز بسیار مهم است. بنابراین ، اتفاق می افتد که حلال زیاد یا خیلی کمی به جوهر اضافه می شود. اختلاف دما و رطوبت نیز باعث ایجاد مشکل در جوهر کاملاً مخلوط می شود. سیستم بسته برای حل این معایب و امکان چاپ با سرعت بالا ایجاد شده است. این سیستم به طور کلی کنترل بهتر چاپ را تضمین می کند زیرا جوهرها مستقیماً در معرض هوا نیستند. مزیت دیگر این است که سیستم بسته از تعداد کمتری از اجزای مختلف تشکیل شده است و این باعث تغییر سریع رنگ و تمیز کردن سریعتر دستگاه می شود. صفحات چاپی مورد استفاده برای سیستم بسته باید دو برابر اندازه صفحات مورد استفاده در سیستم باز تامپوگرافی باشد.

 

 

نکات قابل توجه برای چاپ بهتر و افزایش طول عمر دستگاه چاپ تامپو :

 • پد یکی از مهمترین عناصر در روند چاپ تامپو است. کیفیت تصویر و پوشش جوهر تحت تأثیر پد چاپ پد شما قرار می گیرد.
 • مطمئن شوید که لایه زیرین صفحه شما که منتظر چاپ است عاری از روغن و آوار است ، به ویژه ذرات تیز که می توانند عمر پدهای شما را کوتاه کنند
 • در هنگام چاپ فشار اضافی به پد وارد نکنید. حرکت خود را تنظیم کنید و اجازه دهید جوهر کار را انجام دهد. همچنین ، تنظیمات دستگاه خود را مرتباً بررسی کنید. فشرده سازی بیش از حد و چاپ در لبه های تیز منجر به تقسیم پد می شود
 • پس از هر بار چاپ ، بقایای جامد ، جوهر خشک و گرد و غبار را از روی لنت های خود پاک کنید. همیشه از نوار چسب برای پاک کردن بقایای مواد استفاده کنید ، به خصوص وقتی پد از رقیق کننده های تهاجمی خشک است. هرگز لنت های خود را تمیز ، خراشیده و مسواک نزنید.
 • برای تمیز کردن لنت ها سعی کنید فقط از نوار چسب ، روی قسمت آلوده استفاده کنید. این کار معمولاً بیشتر گرد و غبار و خاک را از بین می برد. فقط از مایع تمیز کننده پد بر پایه الکل استفاده کنید ، کمترین مقدار لازم برای انجام کار. از حلال های قوی پرهیز کنید. از آنها فقط برای حذف اولیه روغن سیلیکون روی سطح استفاده کنید.
 • پس از چاپ ، لنت را به مدت 24 ساعت استراحت دهید. یک لنت اضافی برای تعویض در طول دوره استراحت داشته باشید.
 • همیشه از سطح چاپ تامپو محافظت و در یک محیط خشک و تمیز نگهداری کنید.

(و این نکته به خاطر بسپارید تعویض لنت ها پرهزینه است. هرچه پد را بهتر درمان کنید - ماندگاری آن بیشتر است.)

 

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن انواع دستگاه های چاپ تامپو و مطالعه جزئیات فنی هر کدام به بخش فروشگاه سایت بازار چاپ ایران مراجعه کنید .

 • چاپ تامپو
 • تامپوگرافی
 • چاپ پد
 • چاپ تامپو و آشنایی کامل با آن
 • بازار چاپ ایران
 • چاپ تامپو یا بالشتکی
 • دستگاه چاپ پد پرینتر
 • انواع دستگاه های چاپ تامپو
 • دستگاه های چاپ تامپو
 • فرایند چاپ تامپو
 • جوهر تامپو
 • کلیشه تامپو
 • پد تامپو
 • دستگاه چاپ تامپو
 • جوهر چاپ تامپو

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد