۱۰:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۱/۲۱

دستگاه های فکس برای اسکن اسناد چاپی متنی و گرافیکی و سپس انتقال اطلاعات از طریق شبکه تلفن به دستگاه های فکس گیرنده ، طراحی شده اند. دستگاه های فکس به دلیل هزینه کم و قابلیت اطمینان ، سرعت و سادگی کار ، در ادارات و شرکت های تجاری هنوز هم قابل استفاده اند .

دستگاه فکس چیست و چگونه کار میکند ؟

دستگاه فکس چیست ؟

انتقال تلفنی متون و تصاویر چاپی اسکن شده ، به یک شماره تلفن متصل به چاپگر یا دستگاه خروجی دیگر است به این صورت که سند اصلی با دستگاه فکس اسکن می شود ، سپس اسناد چاپی را به صورت یک تصویر گرافیکی ثابت پردازش و منتقل می کند. دستگاه فکس دریافت کننده با چاپ یک نسخه کاغذی ، داده ها را تفسیر و سند چاپی را دریافت می کند.

 

چه اطلاعاتی برای ارسال فکس لازم است؟

برای ارسال فکس فقط به چند مورد احتیاج دارید: اسناد فکس و شماره فکس گیرنده. 

 

دستگاه فکس چگونه کار می کند؟

گرچه به نظر می رسد دستگاه فکس یک فناوری منسوخ شده باشد ، اما دستگاه همچنان برای ارسال و دریافت اسناد مهم تجاری بسیار مورد استفاده قرار می گیرند.بنابراین دانستن نحوه استفاده از دستگاه فکس یک مهارت مهم حرفه ای است که به تسهیل ارتباط به موقع کمک می کند.

استفاده از دستگاه های نمابر ساده و آسان است. 

دستگاه های فکس معمولاً دارای سه جز اصلی هستند: اسکنر ، چاپگر و خط تلفن یا مودم.

هنگامی که به دستگاه فکس یک سند را تغذیه می کنید ، اسکنر سند را به سیگنال دیجیتالی که از طریق خط تلفن ارسال می شود تبدیل می کند.

دستگاه فکس دریافت کننده این سیگنال را گرفته ، آن را رمزگشایی می کند تا سند اصلی را دوباره ایجاد کند ، سپس سند را چاپ می کند.

 

نحوه ارسال فکس :

 1. دستگاه فکس را به منبع تغذیه وصل کنید
 2. خط تلفن را وصل کنید
 3. تونر یا جوهر را بارگیری کنید
 4. اطمینان حاصل کنید که در دستگاه کاغذ وجود دارد
 5. دستگاه فکس را روشن کنید
 6. سندی را که می خواهید فکس کنید در منبع تغذیه اسناد وارد کنید. اگر چندین سند دارید ، آنها را به ترتیب ارسال خود قرار دهید
 7. شماره فاکس دستگاه فکس گیرنده را بگیرید
 8. ارسال را انتخاب کنید
 9. پس از ارسال ، تأییدیه را دریافت کنید
 10. اسناد خود را بردارید

 

نحوه دریافت فکس :

 1. مطمئن شوید که دستگاه فکس راه اندازی شده است
 2. اطمینان حاصل کنید که دستگاه فکس دارای جوهر / تونر و کاغذ کافی است
 3. تلفن دستگاه فکس زنگ می خورد. آن را بردارید - دستگاه فکس به طور خودکار اسناد را دریافت و چاپ می کند
 4. در حالی که فرستنده باید تایید کند که فاکس با موفقیت منتقل شده است ، همیشه ایده خوبی است که برای تأیید رسید شخصاً با مبدا(فرستنده) بگیرید.

 

 

مزایای استفاده از دستگاه های فکس :

احتمالاً بیشتر از کار با دستگاه های فکس به پاسخ دادن به ایمیل ها عادت کرده اید ، اما هنوز هم بسیاری از شرکت ها و کارمندان از فکس استفاده می کنند. در حالی که مطمئناً ایمیل راحت تر است ، اما مزایای متعددی وجود دارد که فکس را به روش ترجیحی ارتباطی تبدیل می کند.

 

قابلیت اطمینان و امنیت :

با اسنادی که ارسال می کنید ، رایانه ها و ایمیل ها می توانند هک شوند. اگر دوست دارید دفتر کار شما ایمن باشد ، یک دستگاه فکس امن ترین نوع ارتباطی است که می توانید داشته باشید. استفاده از دستگاه های فکس بسیار ایمن تر هستند. فکس ها مانند ایمیل ها ویروس ندارند و مانند رایانه ها اختلالات بالقوه برنامه نویسی ندارند.به محض ورود اطلاعات ، فاکس ها به سادگی به شماره مناسب ارسال می شوند.

 

سریعتر و مناسبتر:

هنگام استفاده از دستگاه فکس ، ارسال اسناد فیزیکی بسیار ساده تر است - فقط آن را وارد دستگاه کرده و یک شماره وارد می کنید و اطلاعات شما منتقل می شود

برای مثال کارهایی مانند اسکن روی رایانه نیست ، اینکه متوجه شوید که سند وارونه است ، سپس دوباره برگردید و دوباره آن را اسکن کنید ، به رایانه خود برگردید ، آدرس ایمیل کسی را جستجو کنید و سپس سند را ارسال کنید یا بعدا چک کنید که آیا فایل مناسب را ارسال کرده اید؟

 

راحتی در استفاده :

از آنجا که دهه هاست در ادارات از دستگاههای نمابر استفاده می شود ، بیشتر مردم نحوه استفاده از آنها را می دانند. حتی اگر نمی دانید چطور ، کار با آنها آسان است و شما وقت زیادی را صرف تلاش برای کشف آن نخواهید کرد.

صفحات تأیید (اثبات دریافت) :

صفحات تأیید مهمترین دلیل استفاده از فکس میباشد.

هنگام ارسال فکس ، یک "صفحه تأیید" دریافت می کنید. پیامی  که دستگاه فکس در انتهای گیرنده اعمال میکند: "پیام دریافت شد". این پیام شامل جزئیاتی مانند تاریخ و زمان انتقال و شماره نمابر هر دو دستگاه فکس است.

سایر روش های الکترونیکی (به عنوان مثال ایمیل) به نامه معمولی نزدیکتر هستند. پیام ارسال می شود و هیچ تأییدی برای دریافت آن وجود ندارد. آیا پیام در صندوق ورودی کسی وارد شد؟ صندوق ورودی شخص مناسبی بود؟ آیا در فیلتر هرزنامه قرار گرفت؟ و ...

 

معایب دستگاه های فکس :

نمابر به دلیل تمام مزایای همراه این فناوری هرگز منسوخ نخواهد شد. با این حال ، هنوز هم برخی از معایب واقعی در استفاده از فناوری فکس وجود دارد. 

 

شکست فناوری :

اگر به دستگاه فکس خود بیش از حد وابسته باشید و به دلایلی از کار بیفتد ، در یافتن روشی جدید برای کار با مشکل روبرو خواهید شد.

 

سوالات امنیتی :

دستگاه های فکس بسیار ایمن هستند ، زیرا نمی توان مانند ایمیل هک کرد. با این حال ، این بدان معنا نیست که آنها کاملا ایمن هستند. سارقین اطلاعات می دانند که چگونه داده ها را از دستگاه های فکس قدیمی یا کارتریج های چاپی دور انداخته بیرون بیاورند.

این به این معنی است که وقتی سندی را ارسال می کنید ، هنوز هم ممکن است شخصی بتواند به داده های شما یا مشتریان شما دسترسی پیدا کند. در صورت عبور فیزیکی از دستگاه فکس نیز مردم می توانند تمام فکس های ارسال شده را مشاهده کنند.

به عبارت دیگر ، داشتن دستگاه فکس در اتاق کپی دفتر شما به این معنی است که هر کسی از آنجا عبور می کند می تواند آن را ببیند.

 

تعمیر و نگهداری مورد نیاز:

دستگاه های نمابر به تعمیر و نگهداری نیاز دارند. این بدان معناست که شما به کاغذ ، جوهر ، تونر و سایر تجهیزات نیاز دارید تا بتوانید نمابر خود را منتقل کنید. اگر می خواهید دستگاه فکس شما به کار خود ادامه دهد ، حتماً یک چک لیست برای یادآوری هر آنچه لازم دارید ، داشته باشید.

 

شماره تلفن ثابت :

نمی توانید از دستگاه فکس استفاده کنید ، مگر اینکه تلفن ثابت داشته باشید. این روزها کمتر دیده می شود ، زیرا همه از تلفن های همراه استفاده می کنند. اگر بخواهید از دستگاه فکس استفاده کنید ، باید تلفن ثابت داشته باشید.

البته ، می توانید اسناد خود را به صورت آنلاین و با بسیاری از سرویس های آنلاین موجود اکنون فکس کنید ، بنابراین اگر تلفن ثابت ندارید لزوماً نمی توانید فاکس کنید.

 

دسترسی کمتر :

فاکس ها از نظر سرعت راحت هستند اما به راحتی نمی توان به آنها دسترسی پیدا کرد. اگر خارج از دفتر کار هستید و نیاز به ارسال سند دارید ، تا زمانی که برگردید نمی توانید فکس ارسال کنید. همچنین نمی توانید با دستگاه فکس چند وظیفه ای انجام دهید.

ارسال و دریافت همزمان نمابر یا ارسال چندین فاکس به طور همزمان امکان پذیر نیست. این بدان معناست که هنگام ارسال به بیش از یک نفر ، باید چندین فاکس ارسال کنید.

 

نتیجه :

بسیاری از شرکت ها هستند که حتی با وجود تلفن های همراه و ایمیل ها به استفاده از دستگاه های فکس ادامه می دهند. با توجه به سهولت استفاده ، امنیت و راحتی دستگاه فکس ، غیر معمول نیست.اما با اینحال همانطور که گفته شد معایب جدی نیز وجود دارد.

فکس ها از برخی جهات راحت تر نیستند و شما را ملزم به نگهداری آنها می کند. با داشتن مزایا و معایب استفاده از دستگاه فکس ، ممکن است یکی را برای دفتر کار خود بخواهید یا نخواهید. با این وجود ارسال فکس به صورت آنلاین نیز امکان پذیر است ، بنابراین ممکن است بخواهید آن را نیز در نظر بگیرید.

 

همچنین می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن انواع دستگاه های فکس و مطالعه جزئیات فنی هر کدام به بخش فروشگاه سایت بازار چاپ ایران مراجعه کنید .

 • بازار چاپ ایران
 • فکس
 • دستگاه فکس
 • فاکس
 • نمابر
 • دستگاه نمابر
 • فکس و سانترال
 • ارسال فکس
 • معایب دستگاه فکس
 • مزایای دستگاه فکس
 • نحوه دریافت فکس
 • نحوه ارسال فکس
 • نحوه کارکرد دستگاه فکس
 • دستگاه فکس چیست

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد