۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۳/۱۳

اسکنرهای دستی نسخه های کوچکتر و قابل حمل از نسخه اسکنرهای رومیزی هستند و اسناد ، تصاویر و سایر رسانه ها را اسکن می کنند .

اسکنر دستی چیست و چگونه کار میکند؟

اسکنر دستی یا قابل حمل چیست؟

اسکنر دستی ، نوعی دستگاه الکترونیکی برای اسکن اسناد و ضبط و ذخیره آنها به صورت دیجیتالی میباشد و نسبت به اسکنرهای رومیزی اندازه کوچکتری دارد . بیشتر سهم کاربرد دستگاه به مهارت کاربر بستگی دارد چرا که از نظر فیزیکی استفاده از آن با دست و تحرک زیادی همراه است . 

 

 

انواع اسکنرهای دستی:

اسکنرهای دستی در دو نوع مختلف وجود دارند: اسکنرهای رایانه ای بسیار کوچک و اسکنرهای کاملاً جدا.

تعدادی از آنها باتری دارند و برخی دیگراز طریق اتصال USB به رایانه رومیزی یا لپ تاپ می رسانند. اسکنرهای بی سیم واقعاً داده ها را از طریق Wi-Fi به رایانه ، گوشی موبایل یا تبلت و برخی از کارت های حافظه پشتیبانی می کنند که به شما امکان اسکن بدون وجود هیچ دستگاهی را می دهد.

 

اسکنرهای کوچک رایانه ای می توانند ارزان تر باشند ، اما برای کار باید به کامپیوتر متصل شوند. این باعث می شود که آنها کمتر قابل حمل باشند ، زیرا شما همچنین باید نوعی دستگاه همراه را به همراه داشته باشید و احتمالاً حداقل دستگاهی به اندازه تبلت دارید تا بتوانید کیفیت تصویر را بدون بزرگنمایی و بزرگنمایی بیش از حد بررسی کنید.

 

اسکنرهای قابل حمل کاملاً جدا شده برای اسکن کردن به هیچ اتصال خارجی احتیاج ندارند ، اگرچه بیشتر آنها به کارت ذخیره اضافی (معمولاً کارت SD) نیاز دارند که به هزینه آنها می افزاید. با استفاده از اینها ، اسکن های شما در دستگاه حافظه ذخیره می شود و می توانید هنگام بازگشت به خانه یا دفتر خود ، آنها را به رایانه ، ابر یا درایو شبکه منتقل کنید. این برای شرایطی که فضای میز تحریر محدودی دارید و دیگر جایی برای اسکنر و رایانه ندارید ایده آل است.

 

به نظر می رسد راحت ترین اسکنرهای دستی ، اسکنرهای دستی  کاملاً جدا هستند. آنها معمولاً عرض و ضخامت کمی دارند ، بنابراین در کوله پشتی ها ، کوله پشتی ها ، کیف های دستی جای می گیرند.

آنها نیازی به حمل رایانه ندارند ، اما این نیز نقطه ضعف آنها است. از آنجا که پس از اسکن کردن تصویر نمی توانید پیش نمایش آن را مشاهده کنید ، احتمالاً به خانه یا دفتر خود باز خواهید گشت و متوجه خواهید شد که اسکن نامناسبی انجام داده اید - این ممکن است به این معنی باشد که باید دوباره برگردید و دوباره سند را اسکن کنید.

اسکنرهای رایانه ای به اتصال رایانه یا لپ تاپ نیاز دارند ، اما اگر قبلاً یک نت بوک یا تبلت کوچک داشته باشید که اغلب با خود حمل می کنید ، این بار زیادی به شما نمی افزاید.

اسکنر قابل حمل اسکن زی BSQ020

 

تغذیه کننده دستی کاغذ در مقابل تغذیه خودکار کاغذ( Sheetfed):

اسکنرهای قابل حمل در دو نوع اصلی وجود دارند: تغذیه دستی و ورق تغذیه شده. 

اسکنرهای تغذیه دستی فقط یک برگ را می پذیرد 

 اسکنرهای Sheetfed همراه با ADF برای اسکن اسناد چند صفحه ای هستند.معمولاً حداکثر تا 20 برگ را می پذیرد.

 

سیمپلکس در مقابل دوبلکس :

تقریباً به اندازه اینکه اسکنر قابل حمل یک صفحه یا چند صفحه را بپذیرد مهم این است که آیا دو حسگر داشته باشد . دو سنسور به دستگاه اجازه می دهد تا هر دو طرف را همزمان بگیرد (اسکن دوبلکس) ، در مقابل اسکن یک طرف ، ورق زدن صفحه به صورت دستی و تغذیه مجدد آن در اسکنر برای گرفتن طرف دیگر (سیمپلکس یا دوبلکس دستی). بیشتر اسکنرها دوطرفه هستند ، اگرچه برخی از قابل حمل های پایین رده فقط یک طرف را اسکن می کنند.

 

هنگام اسکن اسناد یک یا دو صفحه ای روی اسکنر تغذیه دستی ، ضبط یک طرف به یکباره چندان بد نیست ، اما هرچه صفحات دو طرفه را اسکن کنید ، اسکن زمان بر و خسته کننده تر می شود. ADF برای اسناد دو طرفه طولانی تر شما را نجات می دهد. هنگام اسکن کردن پشته ای از صفحات دو طرفه در یک دستگاه با ورق تغذیه شده ، اسکنر کل پشته را از یک طرف می گیرد. سپس کل پشته را با دست ورق می زنید و دوباره آن را در ADF قرار می دهید تا طرف دیگر را اسکن کند.

 

 

نحوه کار اسکنرهای دستی:

هنگام عبور از روی یک سند ، اسکنر صفحه را روشن می کند و سنسورها تصویر یا متن را به عنوان مجموعه ای از نقاط نور می گیرند.( مجموعه ای از سنسورهای نوری کوچک به صورت خطی بیشتر طول اسکنر را اشغال میکنند )

غلتک های موجود در اسکنر سند را لمس می کنند و طول سطحی را که اسکنر از آن عبور می کند اندازه می گیرند و به اسکنر اجازه می دهند تصویر را به درستی ضبط و اسکن کند.

***نکته قابل توجه هنگام کار با اسکنرهای دستی ، تجربه و دقت کافی میباشد زیرا مستقیم نگه داشتن اسکنر برای امکان اسکن بدون لغزش بسیار مهم است تا سند مدنظر واضحتر و با کیفیت تر اسکن شود.

 

تفاوت بین اسکنر رومیزی و دستی:

اسکنرهای دستی بسیار کوچک است و می توان آنها را برای اسکن در یک دست نگه داشت ولی اسکنر مسطح دارای یک سطح صاف است که تصویر یا سند چاپ شده روی آن اسکن و ذخیره می شود و می تواند یک صفحه را در یک عبور اسکن کند.

 

 اسکنرهای دستی اگرچه کیفیت پایینی در اسکن دارند و به یک دید مستقیم برای اسکن سطح مدنظر نیاز دارند ،

اما باز هم به دلیل:

  • وزن سبک
  • اندازه کوچک
  • قابلیت حمل آسان
  • استفاده راحت و کنترل آسان
  • اشغال کمتر فضا
  • انتقال داده در زمان واقعی با انتقال چندرسانه ای ، بلوتوث WiFi.
  • قادر به اسکن مواردی که به دلیل اندازه یا موقعیت مکانی نمی توانند در اسکنر مسطح قرار بگیرند
  • همچنین مقرون بصرفه بودن قیمت

محبوب هستند.

 

میتوانید برای مشاهده و انتخاب انواع اسکنرهای دستی به بخش فروشگاه سایت بازار چاپ ایران مرجعه کنید .

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد