۱۴:۵۰ - ۱۳۹۸/۰۵/۰۴

به علت استفاده روز افزون از دستگاه‌های پرینتر سه بعدی، محققان موسسه فناوری "جورجیا" در جهت توسعه این دستگاه برآمده‌اند و یک دستگاه پرینتر "4 بعدی" ساخته‌اند که قابلیت ارتجاعی بسیار بالا دارد و تکنیک‌های چاپ سه‌بعدی را ترکیب می‌کند.

تولید مواد ارتجاعی با پرینتر چاپ 4 بعدی

به گزارش بازار چاپ ایران به نقل از ایسنا، چاپ سه بعدی یک فناوری است که به نظر می‌رسد پتانسیل این را دارد که با استفاده از ابزارهای مختص خود بسیاری از بخش‌های صنعت را پوشش می‌دهد.

با اینکه این فناوری هنوز نوپا است، ولی موارد استفاده این فناوی بیش از حد تصور ماست.

در همین راستا، یک تیم تحقیقاتی از موسسه فناوری "جورجیا" به رهبری پروفسور جری کیو، استاد این دانشگاه یک دستگاه پرینتر  "4 بعدی" ساختند که چند ماده را در یک دستگاه چاپ 3 بعدی ترکیب می‌کند.

کیو درباره اهداف این پروژه گفت: هر فناوری چاپ محدودیت های خودش را دارد. ما فناوریهای چاپ سه بعدی را در قالب یک پلتفرم جمع کردیم. جزئیات طرح، ساخت و آزمایش این چاپگر سه بعدی در مقاله ای تحت عنوان "چاپ سه بعدی مواد پلیمری به شدت ارتجاعی، با توان حفظ شکل و خود ترمیمی به منظور چاپ چهار بعدی" در تاریخ 28 فوریه 2018 در نشریه ACS Applied Materials & Interfaces به چاپ رسید. 

هدف آنها از توسعه این فناوری استفاده از آن در حوزه "نرم افزارهای کاربردی"، "ابزارهای پزشکی هوشمند" و "ابزارهای الکترونیکی منعطف" است.

 

چاپ 4 بعدی


 

این تیم تحقیقاتی جوهر مخصوصی تولید کردند که حاوی "پلیمر بلوری نیمه رسانا" و "اورتان دی اکریلات" است. این جوهر این قابلیت را به دستگاه می‌دهد که فرآیند "پرینت" را با قابلیت ارتجاعی بالا و "شبکه متخلخل پلیمری" انجام دهد.

این "الاستومر"(پلیمری که قابلیت ارتجاعی دارد‍) غنی از پلیمر، تا 600 درصد اندازه اصلی خود قابلیت کشش و انعطاف دارد که موجب می‌شود این مواد هم قابلیت "خود ترمیمی" داشته باشد و به هر شکلی درآید و هم شکل اصلی خود را حفظ کند.

لازم به ذکر است این ویژگی، گامی ضروری در جهت چاپ کامل 4 بعدی است.

این پروژه با حمایت "نیروی هوایی آمریکا" صورت گرفته است و هنوز نمونه اولیه آن ساخته شده است.  

کیو اظهار کرد که در ساخت این دستگاه 350 هزار دلار هزینه شده است.  

منبع: ایسنا 

  • چاپ 4 بعدی
  • پرینتر 4 بعدی
  • مقالات چاپ، بازار چاپ ایران
  • مقالات چاپ
  • چاپ کامل 4بعدی

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد