21:57 - 1398/05/04

نوسانات قیمت و بی جراتی خریداران کاغذ

رییس اتحادیه چاپخانه‌داران قم با اشاره به نابسامانی وضعیت چاپ و نشر در این استان گفت: چا‍پخانه‌ها به دلیل اینکه نمی‌توانند کاغذ خریداری کنند و ناشر و مشتری نیز سفارش چاپ کتاب نمی‌دهند، دچار رکود فعالیت شده و این موضوع موجب بلاتکلیفی بسیاری از اهالی چاپ شده است.

نوسانات قیمت و بی جراتی خریداران کاغذ

به گزارش بخش خبری بازار چاپ ایران به نقل از ایپینا : رییس اتحادیه چاپخانه‌داران قم عنوان کرد: نوسانات قیمت کاغذ در هفته‌های اخیر تعادل بازار کار در حوزه چاپ و نشر را بهم ریخته است و بسیاری از دست‌اندرکاران این حوزه با نوعی رکود در ثبت سفارش و انجام کار روبرو شده‌اند.
 
وی با اشاره به وضعیت موجود در این زمینه توضیح داد: به عنوان مثال 25 درصد روی قیمت نهایی کاغذ رفته است به طوری که کاغذی که ما در سال گذشته هر بند بین 98 تا 102 هزار تومان می‌خریدیم، پس از تعطیلات عید هر بند آن را 115 هزار تومان، روزهای بعد 125 هزار تومان و امروز با 130 هزار تومان خریداری کردیم که این نوسان موجب شده است که ناشر و چاپخانه‌دار جرات خرید کاغذ نداشته باشد.
 
محمودیان افزود:‌ این موضوع موجب شده است که بسیاری از اهالی چاپ با افت سفارش‌های چاپی روبرو شوند و همه به نوعی بیکار باشند زیرا اوضاع بد و نابسامان شده است و سفارش‌دهنده‌ها هم که قبل از عید سفارش داده‌اند به چاپخانه‌داران گفته‌‌اند دست نگه دارند.
 
وی با اشاره به پرکاری چاپخانه‌داران در آستانه نمایشگاه کتاب تهران و نمایشگاه قرآن، ادامه داد: همیشه در این ماه از سال چاپخانه‌ها با ترافیک کاری بسیار خوبی روبرو بودند که حتی نمی‌توانستند سفارش‌های جدید یا خرد بگیرند زیرا برای چاپ کتاب‌های جدید یا انتشار قرآن و کتاب‌های ادعیه سفارش داشتند امسال حجم این کارها بسیار کاهش پیدا کرده است.
 
به گفته محمودیان، الان در این فصل از سال، زمان بیکاری و کم‌کاری ناشران نیست ولی به دلیل بلاتکلیفی قیمت دلار و به دنبال آن بازار کاغذ شرایط اصلا مطلوب نیست و دست‌اندرکاران چاپ و نشر در زمینه ثبت و انجام کارهای سفارشی با مشکلات جدی روبرو هستند.

منبع : ipina

  • اخبار کاغذ
  • محمودیان
  • کاغذ
  • اتحادیه چاپخانه‌داران
  • نوسانات قیمت کاغذ
  • حوزه چاپ و نشر

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد