۱۶:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۵/۱۸

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از تثبیت قیمت کاغذ خبر داد و گفت: امروز کاغذ حدود ۴ هزار و ۲۰۰ تومان خرید و فروش می‌شود این قیمت تثبیت شده و کمبودی برای کاغذ نداریم.

قیمت کاغذ ثابت شد

به گزارش بخش خبری بازار چاپ ایران به نقل از خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، محمد سلطانی‌فر، معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، در حاشیه بازدید از نمایشگاه کتاب در جمع خبرنگاران در پرسشی درباره عرضه کاغذ با ارز مبادله‌ای گفت: یکی از 33 بندی که دولت در جهت حل مشکلات ارز اعلام شده،  به مبادلات کاغذ با تخصیص ارز مبادله‌ای اختصاص دارد. از این رو، به تمام شرکت‌های فروشنده کاغذ اعلام شده چنانچه قیمت کاغذ آنها حتی با ارز چهار هزار و 200 تومان ارائه شود، باید زیر فاکتورهایشان جمله‌ای بنویسند مبنی بر اینکه چنانچه دولت مابه التفاوت این ارز 4 هزار و 200 تومان تا ارز مبادله ای که حدود 3 هزار و 700 یا 800 تومان است اختصاص داد، می‌باید این شرکت‌ها و فروشندگان کاغذ همه این مبالع را با احتساب عدد و رقم آن به خریداران کاغذ بازگردانند.

وی افزود: با هماهنگی که با سندیکای کاغذفروشان انجام دادیم و توافقنامه‌ای با کاغذ فروشان عمده طی دو روز گذشته داشتیم که مورد موافقت قرار گرفت تا فعلاً بتوانیم قیمت کاغذ را تثبیت کنیم و از تب و تاب آن بکاهیم. امروز کاغذ روی حدود 4 هزار و 200 تومان خرید و فروش می‌شود این قیمت تثبیت شده و کمبودی برای کاغذ نداریم.

معاون مطبوعاتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با ارائه توضیحاتی بیشتر در این زمینه اضافه کرد: دو اتفاق در این قضیه رخ داده است؛ نخست ارز مبادله‌ای و مابه التفاوت آن است که حدود 500 تومان می‌شود و اتفاق دوم این است که یوروی دولتی (معادل دلار 4200 تومانی) برای این کار در نظر گرفته شده که از دیروز حدود 200 تومان قیمت کاغذ را پایین آورده است؛ یعنی کاغذفروشان با 4200 تومان کاغذ را می‌خرند 500 تومان آن بابت ارز مبادله ای کم می‌شود و حدود کمتر از 200 تومان آن نیز نیز به واسطه یورو کم می‌شود و امیدوارم کاغذی که به دست مصرف کننده می رسد حدود 3500 تومان باشد، اما فعلا پرداخت آنها 4200 تومان است و چنانچه دولت پرداخت کند آنها می توانند بر اساس فاکتورهایشان درخواست بدهند و این مابه التفاوت را بگیرند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اعلام نشدن مجوزهای مطبوعات روی درگاه معاونت مطبوعاتی گفت: همچنان این آمار روی سایت ما منتشر می شود و به صورت هفتگی این آمار منتشر می شود.

سلطانی فر در پاسخ به سوالی در رابطه با مجوز راه اندازی خبرگزاری «همشهری» گفت: مجوز آن صادر شده و احتمالا راه‌اندازی می‌شود.

معاون مطبوعاتی وزیر ارشاد در رابطه با فیلترینگ تلگرام و تاثیر آن بر افزایش شمارگان و کاربر رسانه های جمعی گفت: افزایش تیراژ مطبوعات راهکارش بسته شدن دیگر رسانه ها نیست. اگر قرار بود ما این کار را انجام دهیم می توانستیم خیلی از این مجوزها را کم کنیم یا مثلا تیراژ دیگر رسانه ها رشد داشته باشد. راهکار این قضیه بستن تعدادی رسانه ها نیست و جلوگیری از فعالیت آنها نیست.

منبع : tasnimnews

  • بازار چاپ ایران
  • چاپ ایران
  • اخبار کاغذ
  • اخبار تولید کاغذ
  • سلطانی فر
  • قیمت کاغذ
  • آخرین قیمت کاغذ
  • قیمت کاغذ امروز
  • نمایشگاه کتاب
  • تثبیت قیمت کاغذ

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد