۱۸:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۶/۰۴

در حالی که دو ماه از موافقت کمیسیون فرعی دولت برای اصلاح بند ۱۶ ماده ۲ قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی برای انتقال صنعت چاپ می‌گذرد‌، هنوز خبری از بررسی این موضوع در کمیسیون فرهنگی دولت نیست.

سرنوشت مبهم انتقال چاپ به وزارت صنعت

به گزارش بخش خبری بازار چاپ ایران به نقل از باشگاه خبرنگاران پویا،‌ یکی از اقدامات قابل توجه و مؤثر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در چهار سال گذشته امضای توافق‌نامه با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای ورود این وزارتخانه به حیطه تولی‌گری بخش صنعتی چاپ بوده است،‌ تفاهم‌نامه‌ای 11 بهمن ماه سال 95 به امضا رسید و مقرر شد، کلیه امور مربوط به تأسیس، واردات و صادرات محصولات و صدور مجوزهای ورود دستگاه‌ها و ماشین‌آلات چاپ از وزارت ارشاد به وزارت صنعت، معدن و تجارت منتقل شود و وظیفه نظارت بر چاپخانه‌ها همچنان در حیطه وزارت ارشاد باقی بماند.

هرچند که قرار بود این تفاهم‌نامه تا پایان همان سال به‌صورت لایحه در دولت به‌تصویب رسد و از ابتدای سال 96 نیز اجرایی شود‌، اما با گذشت یک سال و 5 ماه از امضای قرارداد خبری از اجرایی شدن آن نیست. البته از چندی پیش زمزمه‌هایی وجود دارد که برای انجام رسمی این انتقال باید قانون اهداف و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی تغییر کند،‌ اتفاقی که تا امروز در بوروکراسی اداری گیر کرده است.

مهرزاد دانش مدیرکل دفتر چاپ وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این باره به تسنیم می‌گوید:‌ در حوزه چاپ مهمترین اقدامی که وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی انجام داده است،‌ پیشنهاد وزارت ارشاد به کمیسیون فرعی فرهنگی دولت برای اصلاح بند 16 ماده 2 قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی بود که این پیشنهاد در این کمیسیون فرعی فرهنگی دولت مقبول واقع شد. به‌زودی این پیشنهاد به کمیسیون فرهنگی دولت می‌رود تا بررسی شود، در صورت تصویب در هیئت دولت نیز مطرح و در قالب لایحه تقدیم مجلس خواهد شد.

وی ادامه داد:‌ در صورت تصویب در مجلس شورای نگهبان نیز طرح را بررسی کرده و در صورت تصویب آن را ابلاغ خواهد کرد‌، در این صورت است که می‌توان گفت،‌ انتقال بخشی از بدنه صنعت چاپ به وزارت صنعت انجام‌پذیر می‌شود و تنها ارشاد در حوزه سیاست‌گذاری دخالت خواهد داشت.

دانش درباره طولانی شدن روند این انتقال نیز گفت: به‌نظر می‌رسد تا یکی دو ماه آینده این موضوع نهایی شود،‌ البته روندی که تاکنون نیز طی شده است،‌ روندی منطقی بوده است. تفاهم‌نامه در بهمن 95 انجام شد، سپس در تابستان 96 جلسات مستمر ادامه یافت، در پاییز 96 بحث با انتقال ماشین‌آلات ادامه پیدا کرد، قرار شد،‌ ورود ماشین‌‌آلات و تأسیسات گمرکی به وزارت صنعت واگذار شود، بعد مذاکراتی را درباره بند 16 ماده 2 شروع کردیم، این مرحله به مرحله پیش رفتن طبیعی بود و تعجیل و تأخیر غیرمنطقی در آن نبود.

این صحبت‌های دانش در حالی است که پیش از این غلامرضا شجاع نماینده تشکل‌های چاپ در سراسر کشور فروردین ماه سال جاری از این تأخیر گلایه کرده و گفته بود:‌ بلاتکلیفی دوساله برای انتقال این صنعت،‌ موجب شد تا ما از کمیسیون صنابع بخواهیم با دعوت کردن از دو وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزیر صنعت‌، معدن و تجارت این موضوع را تعیین تکلیف کند، در این راستا در دیداری که در ایام عید با وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی داشتیم،‌ از وقفه پیش‌آمده در این زمینه گلایه کردیم که شخص وزیر نیز قول داد،‌ موضوع به‌زودی تمام شود. قرار بود تا پایان سال 95 این انتقال انجام شود،‌ اما تاکنون ادامه یافته است.

شجاع با اشاره به جلسه برگزارشده در کمیسیون صنایع مجلس که به‌دستور لاریجانی انجام شد،‌ گفت: در آن جلسه مقرر شد که نامه مشترکی از دو وزیر با مضمون واگذاری چاپ به وزارت صنعت به کمیسیون صنایع برود که هنوز وزیر ارشاد این نامه را ننوشته است. البته آقای صالحی وعده دادند که این نامه به‌زودی ارسال خواهد شد. هم‌چنین مقرر شده بود که دو وزارتخانه لایحه‌ای برای اصلاح بند 16 ماده 2 تنظیم کنند که از طریق دولت به مجلس برود و این ماده اصلاح شود،‌ اما هنوز چنین عملی انجام نشده است.

وی اظهار امیدواری کرد تا هرچه سریعتر انتقال صنعت چاپ نهایی شود و گفت: به‌نظر می‌رسد آن جنب‌وجوش اولیه در دو وزارتخانه برای انتقال صنعت چاپ وجود ندارد‌، شاید همین امر موجب شده تا این بلاتکلیفی ادامه پیدا کند. باید تمهیدی اندیشید که هرچه سریعتر این تصمیم عملیاتی شود چرا که واحدهای کوچک و متوسط  در حال صدمه دیدن هستند.

اگرچه مهرزاد دانش امیدوار است که مطرح شدن اصلاح قانون اهداف وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در کمیسیون فرهنگی دولت و طی شدن مسیر قانونی آن از ارائه لایحه به مجلس تا تصویب و ابلاغ پس از تأیید شورای نگهبان ظرف یکی دو ماه آینده به انجام برسد‌، اما ظواهر امر نشان می‌دهد که این مسئله چندان برای مسئولان حائز اهمیت نیست که بتوان نسبت به اجرایی شدن این انتقال حالاحالاها امیدوار بود مگر اینکه وزرای مربوطه و مجلس در این زمینه اقدام کرده و مسیر را با سرعت بیشتری پیش ببرند.

منبع : tasnimnews

  • بازار چاپ ایران
  • چاپ ایران
  • اخبار چاپ ایران
  • اخبار چاپ
  • وزارت صنعت
  • مهرزاد دانش
  • کمیسیون فرهنگی دولت

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد