00:36 - 1398/06/27

راهنمای انتخاب بهترین چاپگر با بودجه‌ای کم برای حجم بالای کار

علی‌رغم تمام تلاشی که برای داشتن دفتر کار بدون کاغذ صورت گرفته است، به نظر می‌رسد نیاز به چاپ انواع و اقسام فایل‌ها کمتر از قبل نشده است و ظاهراً هر کسی که رایانه‌ای دارد، مایل است تا یک دستگاه چاپگر برای برآوردن نیازهای خود تهیه کند اما مشکلی که در این بین وجود دارد اینکه چطور می‌توان بهترین چاپگر را با توجه به بودجه‌ی محدود و حجم بالای کار انتخاب نمود؟

راهنمای انتخاب بهترین چاپگر با بودجه‌ای کم برای حجم بالای کار

چاپگر لیزری، رنگی، جوهرافشان، لارج فرمت، عکاسی، چندکاره، دارای قابلیت بی‌سیم، تک‌رنگ و... این همه اصطلاح رنگارنگ در هنگام خرید این دستگاه جانبی ما را احاطه کرده و انتخاب درست را کمی دشوار می‌کند؛ انتخاب ما همان دستگاهی است که با قیمتی منطقی توان پردازش حجم زیادی از کار را داشته باشد و بتواند نیاز ما را به طرز مناسبی پاسخ گوید. در این مقاله در بازار چاپ ایران شما را با هر یک از این مفاهیم آشنا خواهیم کرد تا بتوانید به درستی چاپگر مورد نیاز خود را تشخیص داده و خریداری نمایید.

معیار‌های انتخاب چاپگر مناسب چیست؟

 

چاپگر

 

چه عواملی می‌توانند دامنه‌ی انتخاب ما را کوچک و ساده کرده و به صرفه‌جویی در وقت و هزینه‌ بینجامند. با شناخت این معیارها می‌توانیم سریع‌تر به چاپگر مورد نظر دست پیدا کنیم. کوشیده‌ایم تا عواملی موثر در این فهرست را به ترتیب اهمیت و اولویتی که اغلب خریداران در نظر داشته‌اند گردآوری نماییم.

بدین ترتیب شخصی که درآمد ماهیانه چند صد هزار تومانی دارد و در حال حاضر بودجه‌ی کافی برای تهیه‌ی مورد گران قیمتی را ندارد، بهتر است این عوامل را به دقت بررسی کرده و با چشم بازتری به انتخاب بپردازد، چرا که لزوماً گران‌ترین همیشه مناسب‌ترین نیست.

گفتنی است که عوامل با در درجه‌ی اهمیت بالاتر در ابتدای فهرست درج شده‌اند. البته باید با توجه به محدودیت‌های خود انتخابتان را صورت دهید، پس بهتر است این فهرست را به درستی مطالعه کرده و با توجه به شرایط خودتان انتخاب نمایید.

بودجه:

تا چه حدی می‌توانید هزینه‌ی مربوط به خریداری چاپگر جدید را بپردازید و در واقع بودجه‌ای که برای این منظور در نظر گرفته‌اید چقدر است؟ اگر محدودیت مالی دارید بهتر است مدتی دست نگه داشته و چند ماه بعد اقدام به خرید کنید.

 

قابل اعتماد بودن:

این موضوع ارتباط مستقیمی با بودجه‌ای که برای خرید صرف می‌کنیم دارد، البته لزوماً چاپگر ارزان، چاپگری غیرقابل اطمینان نیست. هرچند یک چاپگر ارزان زودتر راهی سطل زباله شده و در نهایت هزینه‌ی غیرمستقیم بیشتری بر روی دستتان خواهد گذاشت.

 

کیفیت:

منظور از کیفیت، در واقع کیفیت چاپ نهایی این دستگاه است. باید ببینید کیفیت چاپ مورد نظر شما چیست؟ آیا به عنوان یک عکاس نیاز به چاپگری با حداکثر وضوح خروجی هستید یا اینکه امور اداری و چاپ رومیزی‌تان چندان حساس نیست؟

 

تعداد چاپ:

آیا قصد دارید هر از گاهی از این چاپگر استفاده کنید؟ یا اینکه مایلید با آن به تکثیر تراکت‌های تبلیغاتی یا سایر امور حرفه‌ای دفاتر فنی بپردازید و از آن برای ارائه‌ی خدمات به مشتریان کمک بگیرید. برای این منظور شاید بهتر باشد به یک دستگاه صنعتی‌تر رجوع کنید.

 

رنگی یا سیاه و سفید:

البته این مسئله برای چاپگر‌های پایین فهرست چندان صادق نیست، اما اگر به یک چاپگر با کیفیت بالا احتیاج دارید بهتر است قدری پول بیشتری خرج کنید. اما برای چاپگر‌های سیاه و سفید معمولی (تک رنگ) زیاد نگران نباشید. هرچند خروجی چاپگرهای تک رنگ به خوبی چاپگرهای رنگی نیست، اما هزینه‌ی اولیه مورد نیاز برای خریداری‌شان به مراتب منطقی‌تر است.

 

فرمت:

ابعاد کلی کارهای چاپی شما چیست؟ آیا اندازه‌ی معمول A4 کفایت می‌کند یا باید تا ابعاد بزرگ (لارج فرمت) و بزرگ‌تر از آن چاپ بگیرید. شاید هم تنها دوست دارید برخی از تصاویری که با دوربین یا گوشی‌ هوشمند خود گرفته‌اید را چاپ کنید. البته این روزها چاپگرهای سه بعدی نیز عرضه می‌شوند که هر چند هزینه‌ی بالای تهیه‌ی آن‌ها فعلاً مناسب کاربران عادی نیست، اما می‌توانند نیازهای صنعتی را برآورده کنند.

 

کاربرد:

آیا چاپ صرف کفایت می‌کند یا اینکه باید پس از چاپ اسناد مورد نظر، آن‌ها را اسکن کرده و فکس نمایید؟ فکس؟ بله درست خوانده‌اید! هنوز هستند بسیاری از شرکت‌ها و مؤسساتی که با وجود انواع سرویس آن‌لاین از روش‌های منقرض شده‌ای نظیر فکس استفاده می‌کنند.

 

اصطلاحات فنی برای خرید چاپگر:

در این بخش شما را با برخی از پرکاربردترین اصطلاحات فنی مربوط به چاپگرها و معانی آن‌ها آشنا خواهیم کرد:

 

جوهر افشان:

این دسته از چاپگرها با پاشیدن رنگ (چه رنگی یا سیاه و سفید) با سرعت و دقت بالا بر روی کاغذ و خشک شدن سریع آن عمل چاپ را انجام می‌دهند. کیفیت تصاویر خروجی این چاپگرها به نسبت نمونه‌های لیزری قدری کمتر است.

 

لیزری:

این دست از چاپگرها با استفاده از لیزر و گرم کردن تونر (رنگ پودری مخصوص) و انتقال آن با حرارت بر روی برگه کاغذ اقدام به چاپ می‌کنند. چاپگرهای لیزری قادر به ایجاد تصاویری با کیفیت بسیار بالا بوده و بالاترین دقت ممکن را ارائه می‌کنند.

 

فرمت (قالب):

اندازه‌ی چاپ‌هایی که می‌گیرید چقدر است؟ کاغذهای رسمی و اداری و اندازه‌های کوچک‌تر را می‌توان با چاپگرهای کوچک و معمولی بدست آورد. هر اندازه‌ای بزرگ‌تر از این را لارج فرمت گویند.

 

چند کاره:

چاپگرهای چند کاره اغلب دارای قابلیت استفاده از اسکنر، دستگاه کپی و فکس در کنار چاپگر هستند که برای دفاتر اداری کوچک، دفاتر خانگی و مصارف شخصی مناسب هستند.

 

چاپگر

 

 

چاپگر کوچک عکس (Snapshot):

این دسته از دستگاه‌ها برای چاپ عکس‌های رنگی بر روی کاغذهایی با کیفیت بالا و مخصوص عکاسی به کار گرفته می‌شوند و اغلب ابعاد کوچک و معمولی دارند.

 

تک رنگ:

چاپگرهای تک رنگ تنها می‌توانند طیف رنگی سیاه و سفید تا خاکستری را ایجاد نمایند.

 

چاپگرهای سه بعدی:

چاپگرهای سه بعدی که اخیراً به بازار ارائه شده‌اند می‌توانند مدل‌های پلاستیکی بسازند. این چاپگرها که واقعاً جالب توجه هستند برای طراحی صنعتی و اموری از این دست بسیار مناسب بوده و روند کار را ساده‌تر می‌کنند.

 

چاپگر

 

پلاتر:

پلاتر در واقع چاپگرهای عریضی است که برای چاپ طراح و نقشه‌های بسیار بزرگ رنگی و سیاه و سفید کاربرد دارد. پلاترها اغلب در چاپ نقشه و طرح‌های ساختمانی کاربرد دارند. البته برخی از مدل‌های جدید قادر به چاپ بنر و عکس‌های بزرگ نیز هستند.

 

چاپگر

 

چاپگرهای شبکه بی‌سیم:

این دسته از چاپگرها را می‌توان بدون نیاز به کابل‌کشی‌های معمول و تنها با استفاده از امواج بی‌سیم در شبکه به کار برد. به همین خاطر کاربری آن به خصوص در دفاتر و ادارات که تعداد زیادی از رایانه‌ها از یک یا چند چاپگر استفاده می‌کنند بسیار ساده و راحت است.

 

کامپکت:

چاپگرهای کوچکی هستند که در سفرها کاربرد دارند و فرد می‌تواند آن‌ها را با خود حمل کرده و هر زمان که اراده کرد چاپ بگیرد. ابعاد این چاپگرها به کوچکی باتری لپ‌تاپ است و هر چند بسیار گران قیمت هستند، اما برای افرادی که دائماً در سفر به سر می‌برند انتخاب خوبی به شمار می‌رود.

 

چاپگر

فراتر از این فهرست و معیارهایی که در بالا اشاره شد، زمانی که قرار است تصمیم به خرید ابزارهای جانبی همچون چاپگر بگیرید بهتر است عوامل مهم و کلیدی‌تر خود را مد نظر داشته باشید و با توجه به بودجه و کاربردی که از آن انتظار دارید، چاپگر مناسب را خریداری نمایید، چرا که لزوماً یک خرید گران‌قیمت نمی‌تواند تمامی نیازهای شما را به درستی بر طرف کند.

منبع : zoomit

 • بازار چاپ ایران
 • چاپ ایران
 • پرینتر سه بعدی
 • چاپگر
 • چاپگر سه بعدی
 • مقاله چاپ
 • مقاله چاپگر
 • پلاتر
 • کامپکت
 • Snapshot
 • پرینتر چند کاره
 • چاپگر چند کاره
 • پرینتر لیزری
 • پرینتر جوهرافشان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد