۱۵:۰۰ - ۱۳۹۹/۱۲/۲۳

پرینترهای جوهر افشان دارای هد چاپی هستند که حاوی هزاران سوراخ کوچک یا نازل است. این نازل های کوچک با سرعت قطره های بسیار ریز و میکروسکوپی جوهر را روی کاغذ چاپگر می اندازند و نسخه چاپی را با سرعت و کیفیت بالا چاپ می کنند.

پرینتر جوهر افشان چیست و چگونه کار میکند؟

پرینترهای جوهر افشان :

 

پرینترهای جوهر افشان یک انتخاب محبوب در صنعت چاپ میباشد. آنها با استفاده از یک سری نازل برای اسپری قطره های جوهر به طور مستقیم بر روی کاغذ استفاده می کنند و نسخه چاپی را ایجاد می کنند.

کارتریج های جوهر معمولاً در رنگ های زرد ، سرخابی و فیروزه ای به فروش می رسند. این سه رنگ اصلی با هم می توانند توسط پرینتر مخلوط شوند و هر رنگی را که برای کار چاپ لازم است تشکیل دهند.هنگامی که کاغذ از طریق یک مجموعه غلتک تغذیه می شود ، قطعه ای به نام هد چاپ به عقب و جلو حرکت می کند ، دقیقاً جوهر را پاشش می کند. اگرچه این روش بسیار ساده تر از پرینترهای لیزری است ، اما به راحتی می تواند منجر به لکه گیری شود.

 

پرینترهای جوهرافشان به دو دسته خانگی یا اداری و صنعتی در بازار ارائه میشوند :

در مدل خانگی  کاغذ و هد پرینتر حرکت می‌کنند .

در مدل صنعتی هد ثابت است و محصول از زیر هد حرکت می‌کند.

پرینتر جوهر افشان چندکاره اپسون L565

 

قطعات و مواد مصرفی پرینترهای جوهر افشان :

 • هد: هد پرینتر شامل یک سری نازل است که برای اسپری قطرات بسیار ریز جوهر استفاده می شود.
 • کارتریج های جوهر (Ink cartridge): بسته به تولیدکننده و مدل پرینتر ، کارتریج های جوهر دارای ترکیبات مختلفی هستند ، مانند کارتریج های جداگانه سیاه و رنگی ، رنگی و مشکی در یک کارتریج یا حتی یک کارتریج برای هر رنگ جوهر. 
 • موتور: یک موتور باعث حرکت سیستم هد (کارتریج های هد چاپ و جوهر) را به جلو و عقب کاغذ منتقل می کند. بعضی از پرینترها دارای موتور دیگری هستند که در صورت عدم استفاده از پرینتر ، مجموعه هد چاپ را پارک می کنند.( پارکینگ به معنای محدود شدن حرکت هد پرینتر است ، مانند ترمز دستی بر روی اتومبیل)
 • پمپ مکنده: وظیفه پمپ مکنده جلوگیری از خشک شدن نازل‌های هد و همچنین تمیز کردن هد می‌باشد
 • تسمهبرای اتصال مجموعه هد چاپ به موتور از تسمه استفاده می شود.
 • میله تثبیت کننده : مجموعه سر چاپ از یک میله تثبیت کننده برای اطمینان از دقیق و کنترل بودن هد هنگام حرکت استفاده می کند
 • سینی کاغذ / فیدر : اکثر پرینترهای جوهر افشان یک سینی دارند که کاغذ را درون آن قرار می دهید. 
 • غلطک : مجموعه غلطک ها کاغذ را از سینی یا فیدر به داخل می کشند و هنگامی که مجموعه هد چاپ برای عبور دیگری آماده شد ، کاغذ را پیش می برند.
 • موتور پله ای تغذیه کاغذ : این موتور پله ای غلطک ها را قادر می سازد تا کاغذ را به اندازه دقیق مورد نیاز برای اطمینان از چاپ تصویر مداوم ، حرکت دهند.
 • منبع تغذیه : پرینترهای جوهرافشان دارای یک منبع تغذیه برق برای تأمین ولتاژهای مورد نیاز برای کار پرینتر خصوصاً در قسمت عملکرد هد آنهاست.
 • برد های کنترل: بردهایی که در پرینتر تعبیه شده است تا تمام جنبه های مکانیکی عملکرد را کنترل کرده و همچنین اطلاعات ارسالی از رایانه به پرینتر را رمزگشایی کند.
 • پورت های رابط : پورت موازی هنوز هم توسط بسیاری از پرینترها استفاده می شود ، اما بیشتر پرینترهای جدیدتر از پورت USB استفاده می کنند. برخی از پرینترها نیز با استفاده از پورت سریال یا پورت رابط سیستم (SCSI)  میتوانند به کامپیوتر متصل شوند.
 • جوهر : مایعی رنگی است که در کارتریج پرینتر هست و با استفاده از نازلها پخش میشود.

 

مراحل چاپ در پرینترهای جوهر افشان :

 1. نرم افزار مورد استفاده شما داده ها را برای چاپ به درایور  می فرستد.
 2.  درایور داده ها را به شکلی ترجمه می کند که پرینتر بتواند آن را درک کند و بررسی می کند که پرینتر آنلاین است و برای چاپ در دسترس است.
 3.  داده ها توسط پورت های رابط (موازی ، USB و غیره) از رایانه به پرینتر ارسال می شود.
 4.  پرینتر داده ها را از رایانه دریافت می کند. مقدار مشخصی از داده را در بافر ذخیره می کند. بسته به مدل ، این بافر می تواند از 512 کیلوبایت حافظه دسترسی تصادفی (RAM) تا 16 مگابایت RAM باشد. بافرها مفید هستند زیرا به جای اینکه منتظر بمانند تا صفحه واقعی چاپ شود ، به کامپیوتر اجازه می دهد تا با سرعت چاپ به پایان برسد. یک بافر بزرگ می تواند یک سند پیچیده یا چندین سند اساسی را در خود جای دهد.
 5. بردهای کنترل موتور را فعال می کنند. موتور با فعال کردن غلتک ها، یک ورق کاغذ از سینی کاغذ / فیدر را به پرینتر وارد کند. 
 6.  هنگامی که کاغذ در پرینتر قرار گرفت و در ابتدای صفحه قرار گرفت ، موتور هد چاپ از تسمه برای انتقال مجموعه هد چاپ به صفحه استفاده می کند. هر بار که پرینتر نقاطی از جوهر را روی صفحه پاشید ، موتور برای کسری از ثانیه متوقف می شود و سپس قبل از توقف مجدد ، کمی حرکت می کند. این مرحله به قدری سریع اتفاق می افتد که به نظر یک حرکت مداوم است.
 7. در هر توقف چندین نقطه ساخته می شود. رنگهای CMYK را با مقادیر دقیق اسپری می کند تا هر رنگ دیگری قابل تصور شود.
 8.  در پایان هر پاس کامل ، موتور تغذیه کاغذ کسری از اینچ را پیش می برد. بسته به مدل جوهر افشان ، پرینتر به قسمت ابتدای صفحه بازنشانی می شود ، یا در بیشتر موارد ، به سادگی جهت را معکوس می کند و هنگام چاپ شروع به حرکت در سراسر صفحه می کند.
 9.  این روند تا زمان چاپ صفحه ادامه دارد. مدت زمان چاپ صفحه می تواند در پرینتر به پرینتر متفاوت باشد. همچنین براساس پیچیدگی صفحه و اندازه تصاویر موجود در صفحه متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال ، یک پرینتر می تواند 16 صفحه در دقیقه (PPM) متن سیاه چاپ کند اما چاپ یک تصویر تمام رنگی و در اندازه صفحه برای چند دقیقه زمان لازم دارد.
 10.  پس از اتمام چاپ ، چاپ متوقف می شود. موتور پله ای تغذیه کاغذ غلتک ها را می چرخاند تا صفحه کامل را به داخل سینی خروجی فشار دهد.

 امروزه بیشتر پرینترها از جوهرهایی استفاده می کنند که بسیار سریع خشک می شوند ، بنابراین شما می توانید بدون لکه گیری بلافاصله ورق را بردارید.

 

انواع فناوری در پرینترهای جوهر افشان :

• حباب حرارتی : پرینترهای بر اساس حباب حرارتی از طریق فرایندی موسوم به "drop ejection " ، جوهر را از طریق این کارتریجها به زیر لایه مورد نظر هدایت می کنند:برای شروع فرآیند ، جوهر توسط کارتریج به محفظه شلیک منتقل می شود که در آن مقاومت های الکترونیکی آن را با سرعت گرم می کنند. هنگامی که گرمای مقاومت ها باعث می شود جوهر به دمای 644 درجه فارنهایت / 340 درجه سانتیگراد برسد ، جوهر بخار می شود و حباب تولید می کند. با گسترش حباب ، قطره جوهر از محفظه و از نازل خارج می شود. هنگامی که قطره از نازل و روی بستر جدا شد ، خلا ایجاد می شود. این یک این کار جوهر بیشتری را از کارتریج به داخل هد چاپ می کشد

• پیزوالکتریک : این فناوری از بلورهای پیزو استفاده می کند. یک کریستال در پشت مخزن جوهر هر نازل قرار دارد. کریستال بار الکتریکی کمی دریافت می کند که باعث لرزش آن می شود. هنگامی که کریستال به داخل ارتعاش می کند ، مقدار کمی جوهر را از نازل خارج می کند. هنگام لرزش ، مقداری جوهر بیشتر به داخل مخزن می کشد تا جوهر پاشیده شده را جایگزین کند.

 

مزایا و معایب پرینترهای جوهر افشان:

پرینترهای جوهر افشان مزایای بسیاری دارند. در مقایسه با اکثر پرینترها ، مقرون به صرفه بوده و استفاده از آنها آسان است. بی سر و صدا و ساکت کار میکنند. پرینترهای تصویر خوبی هستند و در ترکیب رنگ ها بهتر عمل می کنند. آماده چاپ هستند و به زمان گرم شدن نیاز ندارند. همچنین جمع و جور هستند و معمولاً به فضای کمتری احتیاج دارند. با این ویژگی ها محبوبیت بیشتری به عنوان پرینترهای خانگی دارند.

معایب خاصی برای پرینترهای جوهر افشان وجود دارد. هد چاپ در بیشتر موارد دوام کمتری دارد. جوهر پرینتر جوهر افشان گران است و می تواند به طور بالقوه خشک شود ، نه تنها باعث اتلاف جوهر می شود بلکه باعث انسداد در پرینتر می شود. همچنین ، در مقایسه با پرینترهای لیزری ، عملکرد آنها کند است و بنابراین برای چاپ با حجم بالا مناسب ارزیابی نمی شوند.

 

همچنین شما می توانید برای کسب اطلاعات بیشتر و دیدن انواع پرینترهای جوهر افشان و قطعات و مواد مصرفی پرینترهای جوهر افشان مطالعه جزئیات فنی هر کدام به بخش فروشگاه سایت بازار چاپ ایران مراجعه کنید .

 • چاپگر جوهر افشان
 • پرینتر جوهر افشان
 • تانک چاپگرهای جوهر افشان
 • پرینترهای جوهر افشان
 • نحوه کارکرد چاپگر جوهر افشان
 • قطعات مصرفی پرینترهای جوهرافشان
 • بازار چاپ ایران
 • هد پرینتر جوهرافشان
 • مراحل چاپ پرینترهای جوهرافشان
 • فناوری پرینتر جوهرافشان
 • مزایای پرینترهای جوهرافشان
 • معایب پرینترهای جوهرافشان
 • انواع پرینتر جوهرافشان
 • دستگاه پرینتر جوهرافشان

نظرات

دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیریت در وب سایت منتشر خواهد شد